اثرات جانبی مغناطیس درمانی

به گزارش یزد بلاگ، مغناطیس درمانی برای درمان برخی از ناراحتی ها به کار می رود. با این حال، برخی اثرات جانبی برای مغناطیس درمانی وجود دارد که پیش از آن که شخص شروع به به کار بردن آن کند، باید آن ها را مد نظر قرار دهد.

اثرات جانبی مغناطیس درمانی
مغناطیس درمانی بخشی از یک درمان جایگزین است که در آن میدان های مغناطیسی استاتیک به کار می فرایند. نام های مختلفی برای این نوع درمان وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از مغناطیس درمانی و مگنوتراپی. طبق نظرات متخصصان این حوزه از درمان، زمانی که بخشی از بدن بیمار در روبروه با میدان های مغناطیسی قرار می گیرد، بر آن بخش از بدن بیمار تاثیر مثبت می گذارد که به نوبه خود به فرآیند بهبودی کمک می کند.

در روش مگنت تراپی از سیگنال های مغناطیسی هسته ای ایجاد شده در یک حوزه الکترو مغناطیسی جهت ترمیم سلول های آسیب دیده غضروف و بهتر شدن فرآیند بهبود استفاده می شود. امروزه بیشتر افراد با درد و کاهش دامنه حرکتی مفصل ها به عنوان بخشی از عارضه های روزمره خود روبرو هستند. این روش درمانی به این افراد برای بهبود عملکرد مفصل هایشان بدون نیاز به عمل جراحی کمک خواهد کرد. دستگاه های مغناطیسی موجب افزایش جریان خون در مویرگ ها و خارج شدن اسید لاکتیک و دیگر مواد فاسد از بافت های بدن می شود و به این صورت کم شدن درد و کاهش التهاب را در برخواهد داشت.

راه های مختلفی وجود دارند که در آن درمان بهبودی به واسطه مغناطیس را می توان برای بیمار به کار برد. همچنین ابزارهایی الکترومغناطیسی وجود دارند که در این نوع از درمان مورد استفاده قرار می گیرند یا آهنرباهای استاتیک دائمی در آن به کار می فرایند. محصولات مختلف گوناگونی همچون دستبندها و آویزهای درمانی مغناطیسی، بالش های مخصوص مغناطیس درمانی، چسب های درمانی مغناطیسی، کفی های کفش و غیره در بازار وجود دارند و در فرآیند درمان می توان از آن ها استفاده کرد. ما به طور خلاصه به عوارض جانبی نگاهی می اندازیم اما نه قبل از این که به مزایای درمان پی ببریم.

مزایای مغناطیس درمانی

مهم ترین مزیت مغناطیس درمانی، تسکین و رهایی از درد است. بنابراین، به بیماران مبتلا به درد مفاصل توصیه می شود تا از محصولات مغناطیس درمانی گوناگونی جهت تسکین درد بهره ببرند. در حالی که از مغناطیس درمانی برای تسکین استفاده می شود، محصولات مغناطیسی بر روی نواحی ای که دچار درد هستند قرار می گیرند. با گذشت دوره ای از زمان، درد کاهش می یابد. افرادی هستند که دچار استرس می باشند. دریافت شده است که افراد دچار استرس می توانند از مزیت استفاده از مغناطیس درمانی بهره مند گردند. در صورت وجود ورم، چسب های مغناطیسی را می توان بر روی نواحی مذکور قرار داد. اگر شریک زندگی تان دارای اختلال ضربان سازی است، نیاز است تا با پزشک همسرتان قبل از شروع به استفاده از محصولات مغناطیسی مشورت کنید. این ورم با گذشت زمان از بین می رود. شناخته شده است که افرادی که از اختلال گردش خون رنج می برند می توانند از درمان مغناطیسی برای برطرف شدن مشکل خود استفاده کنند چرا که این مورد به تنظیم گردش خون کمک می کند. زنانی که از دردهای قاعدگی رنج می برند می توانند به خوبی از مزیت مغناطیس درمانی بهره ببرند.

عوارض جانبی مغناطیس درمانی

عوارض جانبی جزئی درمان مغناطیسی
ناحیه ای از بدن که در تماس با آهنربا قرار می گیرد ممکن است گرم شود و با این حال این یک شرایط طبیعی است. آهنرباها به گردش خون بهتر کمک می کنند که اغلب به احساس گرما در ناحیه مذکور منجر می شوند. در اغلب موارد، این شرایط طی چند روز خود به خود بهبود می یابد.

گزارش هایی مبنی بر احساس نارحت کننده مورمور شدن بدن افرادی که از مغناطیس درمانی استفاده می کنند، وجود داشته است. این مورد همچنین به افزایش گردش خون ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته، نسبت داده می شود. به طور مشابه، برخی افراد ممکن است از سرگیجه خفیف هم رنج ببرند. کمی زمان می برد تا بدن به افزایش گردش خون، عادت کند.

در موارد محدودی، اغلب افراد از راش یا قرمزی پوستی که در آن محل آهنربا در تماس با پوست است، شکایت دارند. از آن جایی که آهنرباها حاوی دارو یا مواد شیمیایی نیستند، هیچ گونه دلیل واضحی مبنی بر این که چرا فرد باید از راش پوستی رنج ببرد، وجود ندارد. بنابراین، اغلب پزشکان آن را به دلیل جسمی و روانی برای فردی که از درمان مذکور واهمه دارد، نسبت می دهند.

امکان دارد برخی از بیماران افزایش درد پس از جلسه مغناطیس درمانی را تجربه کنند. افزایش درد اغلب به حساسیت به قدرت آهنربا نسبت داده می شود. این مورد اغلب تنها در صورتی که افراد به طور کلی به نیروهای مغناطیسی حساس باشند، رخ می دهد. با این حال، در مدت زمان کوتاهی، درد کاهش می یابد.

عوارض جانبی اصلی مغناطیس درمانی
بیماران دارای مشکل ضربان سازی داخلی باید با پزشک خود قبل از به کار بردن مغناطیس درمانی مشورت کنند چرا که میدان مغناطیسی ممکن است باعث ایجاد اختلال در سیگنال های بین قلب و ضربان ساز شود. شناخته شده است که این مورد منجر به عملکرد غیر طبیعی ضربان ساز هم می شود. اگر شریک زندگی تان دارای اختلال ضربان سازی است، نیاز است تا با پزشک همسرتان قبل از شروع به استفاده از محصولات مغناطیسی مشورت کنید. مورد مشابه برای افرادی وجود دارد که به مشکل دفیبریلاتور داخلی، پمپ انسولین و غیره دچار هستند.

بانوان باردار همچنین باید از استفاده از محصولات مغناطیسی پرهیز کنند. گفته شده است که میدان های مغناطیسی، رشد سلولی را تحریک می کنند و در صورتی که جنین در داخل بدن در حال رشد باشد، این مورد باعث افزایش رشد سلولی جنین هم می شود. تحقیقاتی در حال انجام هستند تا دریابند که آیا میدان های مغناطیسی می توانند منجر به رشد غیرطبیعی جنین شوند یا خیر.

از محصولات مغناطیسی نباید در مواقع شیمی درمانی یا رادیوتراپی استفاده کرد. سرطان به دلیل رشد غیرطبیعی سلول های مختلف ایجاد می شود و ما به تازگی دریافتیم که مغناطیس درمانی رشد سلول های تازه را تحریک می کند. به عبارت دیگر، به کار بردن این نوع از درمان ممکن است واکنش متضادی با رادیوتراپی و شیمی درمانی داشته باشد.

از آن جایی که برخی عوارض جانبی در استفاده از مغناطیس ها برای درمان وجود دارند، بهتر است قبل از به کار بردن این نوع درمان با پزشک متخصص خود مشورت کنید. همچنین زمانی که شما از این درمان استفاده می کنید، در صورتی که متوجه هر گونه اختلال شدید، بهتر است تا آن را به درمانگر خود هم گوشزد کنید.

منبع: بازل

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4589

به "اثرات جانبی مغناطیس درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات جانبی مغناطیس درمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید