آمریکا از فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام حمایت می نماید

به گزارش یزد بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، برایان هوک روز سه شنبه در گفتگویی با رویترز حمایت مقامات آمریکا از اقدام کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه در فعال سازی سازوکار حل و فصل اختلاف در توافق هسته ای ایران را اعلام نمود و نسبت به پیوستن کشورهای اروپایی به اقدامات واشنگتن در راستای منزوی سازی دیپلماتیک ایران ابراز تمایل کرد.

آمریکا از فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام حمایت می نماید

هوک همچنین گفت: واشنگتن از موافقت بوریس جانسون با ارزیابی آمریکا درباره ایران و اظهارات وی درباره تمایل به جایگزینی توافق هسته ای سال 2015 ایران بسیار خوشحال است.

لازم به ذکر است که نخست وزیر انگلیس روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه بی بی سی از جایگزینی توافق هسته ای فروپاشیده با یک توافق جدید حمایت کرد و گفت جایگزینی این توافق با توافق ترامپ می تواند یک پیشرفت رو به جلو باشد!

لازم به ذکر است که تروئیکای اروپایی (متشکل از سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس) روز سه شنبه سازوکار حل و فصل اختلاف در توافق هسته ای ایران (برجام) را بطور رسمی فعال کردند؛ گامی که در نهایت ممکن است به وضع مجدد تحریم های سازمان ملل علیه ایران بیانجامد.

این سه قدرت اروپایی ادعا کردند که هدف از این اقدام، احتراز از بروز بحران اشاعه هسته ای است که می تواند باعث تشدید رویارویی ها در خاورمیانه گردد.

روسیه که دیگر امضاکننده برجام است، گفت که هیچ دلیلی برای فعال کردن سازوکار حل و فصل اختلاف وجود ندارد و ایران نیز این اقدام تروئیکای اروپایی را یک اشتباه استراتژیک خواند.

این سه کشور اروپایی با این وجود مدعی شدند که همچنان خواستار نتیجه بخش بودن توافق هسته ای با تهران بوده و به پویش فشار حداکثری آمریکا نمی پیوندند.

محمد جواد ظریف با انتقاد از عدم اقدام اروپایی ها در قبال تعهداتشان در برجام، اقدام آنها برای استفاده از سازوکار حل و فصل اختلاف را فاقد مبنای حقوقی و از نقطه نظر سیاسی یک اشتباه راهبردی خواند.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 404

به "آمریکا از فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام حمایت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا از فعال سازی مکانیسم ماشه در برجام حمایت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید