کشف گوشواره های خیرکننده به وسیله یک جوینده گنج

به گزارش یزد بلاگ، یک جوینده گنج کارآموز که اخیرا در شمال آلمان مشغول کاوش بود، به شیء ایی برخورد که مربی او انتظار یافتن آن را نداشت؛ گنجینه ای از جواهرات طلا و سکه های نقره 800 ساله.

کشف گوشواره های خیرکننده به وسیله یک جوینده گنج

این گنجینه بزرگ، مجموعه شگفت آوری از آثار تاریخی را شامل می گردد. در این گنجینه، دو گوشواره طلا بسیار باکیفیت مزین به گوهر، یک سنجاق سینه طلاکاری شده شبیه سکه، حلقه های طلاکاری شده، یک قطعه از انگشتر، یک لوح سوراخ دار کوچک طلاکاری شده، یک سنجاق سینه حلقه ای و حدود 30 سکه نقره وجود دارد که بعضی از این سکه ها به شدت شکسته اند.

چندین دهه است که باستان شناسان آماتور و حرفه ای برای آنالیز منطقه شلسویگ ـ هولشتاین (Schleswig-Holstein)، به ویژه محوطه میراث جهانی یونسکو Haithabu با یکدیگر همکاری می نمایند. این مکان دومین شهر بزرگ شمال اروپا بود و بین قرن هشتم و یازدهم میلادی برای وایکینگ ها مهم بود. Haithabu در حدود سال 1066 میلادی نابود و متروک شد و به دوره وایکینگ ها در این منطقه سرانجام داد، اما یکی دو قرن بعد شخصی به عمد کیسه پر از اشیاء قیمتی را در همان نزدیکی دفن کرد.

جوینده ها این گنجینه را در محوطه ای کشف کردند که پیش تر به خوبی مورد آنالیز قرار گرفته بود. آن ها این یافته را به دپارتمان دولتی باستان شناسی (Schleswig-Holstein) گزارش کردند و تیمی از باستان شناسان این محل را کاوش کردند تا اشیائی از جمله اشیاء نقره و طلا با قطعات نساجی حفظ شده که به آن ها چسبیده بود را کشف نمایند.

شاید قابل توجه ترین اقلام موجود در این گنجینه دو گوشواره باشد. به گفته باستان شناسان احتمالاً قدمت این گوشواره ها به حوالی 1100 میلادی بازگردد که براساس طراحی سنتی زرگران بیزانسی خلق شده اند.

بعلاوه 30 سکه نقره ای، که در زمان پادشاه دانمارک والدمار دوم ضرب شد، نشان می دهد که مدتی پس از سال 1234 میلادی این انبار دفن شده است.

کشف گنجینه تاریخی در این منطقه به ندرت اتفاق می افتد و تعیین نیست که آیا این اشیاء، دارایی شخص خاصی بوده، یا دزدیده شده اند، آیا قرار بوده به شخص دیگری تحویل داده گردد و یا به دلایل آیینی دفن شده اند؟

منبع: گردشبان
انتشار: 13 اسفند 1401 بروزرسانی: 13 اسفند 1401 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4961

به "کشف گوشواره های خیرکننده به وسیله یک جوینده گنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گوشواره های خیرکننده به وسیله یک جوینده گنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید