کدام ویژگی های شخصیتی ممکن است زمینه ساز خیانت زناشویی شوند؟

به گزارش یزد بلاگ، یافته های یک مطالعه نشان داد که ویژگی های شخصیتی روان نژندی، برون گرایی، باز بودن به تجربه در افراد دارای سابقه روابط فرازناشویی بیشتر از زوجین عادی است و ویژگی هایی مثل توافق جویی و وجدان گرایی در این افراد کم تر است. همچنین رضایت جنسی نیز در این زوجین کم تر است.

کدام ویژگی های شخصیتی ممکن است زمینه ساز خیانت زناشویی شوند؟

به گزارش خبرنگاران، خیانت زناشویی یکی از پیچیده ترین و آسیب زاترین مسائل بین زوجین است که عوامل زیادی در بروز این رفتار تاثیر دارد و نگاه تک عاملی به آن ساده انگاری است.

با توجه به شیوع قابل توجه این مشکل، فرشته بخشایش و نسرین باقری پژوهشگران روان شناسی عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن، ویژگی های شخصیتی و رضایت جنسی را در زوجین با مسائل خیانت زناشویی و زوجین مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این پژوهش، 60 نفر از افرادی که به دلیل خیانت زناشویی یکی از زوجین در دوره زمانی اردیبهشت تا آبان سال 1397 به یک کلینیک مشاوره در منطقه 3 تهران مراجعه کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. همچنین در این مطالعه 60 نفر از زوجین عادی نیز بررسی شدند.

میانگین سن مشارکت کنندگان حدود 38 سال بود و در بازه سنی 20 تا 45 سال قرار داشتند. در گروه دارای سابقه خیانت زناشویی چهار نفر کمتر از یک سال از ازدواجشان گذشته بود، 10 نفر بین یک تا پنج سال، 14 نفر بین 6 تا 10 سال و 32 نفر بیش از 10 سال از طول مدت ازدواجشان می گذشت. 6 نفر از این افراد بدون فرزند، 12 نفر یک فرزند، 16 نفر دو فرزند و 26 نفر سه فرزند داشتند.

برای این بررسی ها از پرسش نامه سنجش صفات پنج گانه شخصیتی و پرسش نامه رضایت جنسی استفاده شد.

نتایج این بررسی نشان داد که میانگین نمره رضایت زناشویی در گروه افراد دارای سابقه روابط فرازناشویی کم تر از گروه عادی است.

یافته های این مطالعه حاکی از آن است که ویژگی های شخصیتی روان نژندی، برون گرایی، باز بودن به تجربه در گروه دارای سابقه روابط فرازناشویی بیشتر از زوجین عادی است. همچنین ویژگی هایی مثل توافق جویی و وجدان گرایی در گروه دارای سابقه خیانت زناشویی کم تر است.

پژوهشگران در تبیین این یافته می گویند: روان رنجوری با مولفه های زمینه های اجتماعی و هیجان خواهی خیانت همبستگی مثبت و معنادار دارد. افراد نوروتیک و کسانی که سبک دلبستگی اجتناب دارند(کسانی که از دیگران فاصله می گیرند)، دارای ثبات احساسی کم تری هستند، توافق پذیری کمتری دارند و در عامل تجربه پذیری نیز نمره کمتری کسب می کنند، به احتمال بیشتری به روابط کوتاه مدت تر می پردازند و میزان رضایت و تعهد آنها عموما پایین تر است که در نهایت منجر به خیانت زناشویی می شود.

همچنین به اعتقاد این محققان, عوامل مختلفی در بروز خیانت زناشویی نقش دارد و عواملی مثل ویژگی ها و خصوصیات فردی، نارضایتی عاطفی و جنسی در روابط زناشویی، مسائل خانواده و عوامل اجتماعی، می توانند زمینه ساز و تسهیل کننده گرایش افراد متاهل به خیانت زناشویی باشند.

با توجه به این که این مطالعه تنها بر روی زوجین مراجعه کننده فقط به یک مرکز مشاوره اجرا شده بود، در تعمیم نتایج آن باید احتیاط کرد.

یافته های این پژوهش تابستان سال جاری (1399) به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان مقایسه ویژگی های شخصیتی و رضایت جنسی در بین زوجین با مشکل خیانت زناشویی و زوجین عادی در فصل نامه سلامت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2116

به "کدام ویژگی های شخصیتی ممکن است زمینه ساز خیانت زناشویی شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام ویژگی های شخصیتی ممکن است زمینه ساز خیانت زناشویی شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید