چیدمان کابینت : برای داشتن بهترین آشپزخانه چی رو کجا بزاریم؟!

به گزارش یزد بلاگ، چیدمان کابینت نه تنها کار دشواری نیست، بلکه برای بسیاری از بانوان و دختران جوان، کاری لذت بخش است. همین که ظروف و وسایل، به طور سازمان یافته درون کابینت ها قرار می گیرند، فضای آشپزخانه به محیط مرتب تبدیل می گردد که اکنون زیبایی هایش بیشتر از قبل نمایان می گردد. اما مشکل از آنجایی ناشی می گردد که افراد به درستی نمی دانند چه وسایلی را باید در کدام کابینت ها قرار دهند!. برای یاری به این مشکل و آموزش اصول چیدمان صحیح کابینت، با مقاله دیگری از ویکی ساختمون همراه باشید.

چیدمان کابینت : برای داشتن بهترین آشپزخانه چی رو کجا بزاریم؟!

چه چیزهایی را در کابینت های فوقانی خود ذخیره کنیم؟

این موارد به بهترین وجه در کابینت های بالایی ذخیره می شوند. در صورت امکان، آنها را در کابینت های بالای پیشخوان جایی که بیشتر از آن ها استفاده می کنید، قرار دهید. چیدمان کابینت این بخش به صورت زیر می باشد:

طراحی، ساخت و اجرای کابینت های آشپزخانه خود را می توانید از متخصصین ماهر کارگشا بخواهید

مواد غذایی: نگهداری مواد غذایی در کابینت های آشپزخانه، فقط برای آن دسته از آشپزخانه هایی که فاقد آبدارخانه (انبار غذا) هستند توصیه می شوند. اگر آبدارخانه دارید، ابتدا سعی کنید تا آنجایی که ممکن است آن را از مواد غذایی پُر کنید و از کابینت ها برای ذخیره سازی مایتابه ها و قابلمه ها و سایر وسایل بهره ببرید. گروه غذایی شامل ادویه جات، ترشی جات، بطری ها و ظروف نگهدارنده، دقیقاً در کابینت های بالایی پیشخوان آشپزخانه قرار می گیرند. به این ترتیب، هنگام آماده سازی، به راحتی می توان به آن ها دسترسی داشت.

لیوان و ظروف: لیوان ها و ظروف را مستقیماً بالای ماشین ظرفشویی یا آب چکان (جایی که ظروف شسته بعد از خشک شدن در آن قرار می گیرند) خود برای طبقه بندی هر چه بهتر و سریع تر قرار دهید.

مطلب پیشنهادی: کابینت آشپزخانه، صفر تا صدشو بدونی بهتر انتخاب میکنی!

کتاب های آشپزی: کتاب های آشپزی را در مناطق غیر درجه یک خود ذخیره کنید. زیرا آن ها به اندازه وعده های غذایی و ظروف مورد استفاده قرار نمی گیرند. اگر فضای دیواری اضافی در آشپزخانه خود دارید، یک قفسه کوچک برای کتاب های آشپزی نصب کنید.

ظروف نگهدارنده مواد غذایی: ظروف نگهدارنده پلاستیکی و شیشه ای خود را درست در بالای فضای پیشخوان قرار دهید، تا از آن ها به راحتی برای پُر کردن غذاهای باقی مانده یا برای خرید های حجم بالا بهره ببرید.

چه چیزهایی را در کابینت های پایینی خود ذخیره کنیم؟

کابینت های پایین مکان مناسبی برای ذخیره سازی کالاهایی هستند که شامل مواد غذایی نمی باشند. چیدمان کابینت این بخش به صورت زیر می باشد:

لوازم خانگی: وسایل آشپزخانه را در کابینت های پایین، درست زیر قسمت اصلی ناحیه ای که کار می کنید، ذخیره کنید تا بتوانید در هنگام آماده سازی غذا به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید. اگر روزانه از یک دستگاه بیشتر از مابقی استفاده می کنید، آن را به روی پیشخوان آشپزخانه خود منتقل کنید.

مایتابه ها، قابلمه ها و تخته های پخت و پز: مایتابه ها و قابلمه های آشپزخانه خود را در کابینت پایین نگه دارید، با قراردادن ماهیتابه ها در کنار هم و قابلمه ها در داخل یکدیگر می توانید فضا را سازمان دهی کنید. در قابلمه ها و مایتابه ها نیز باید به صورت عمودی ذخیره شوند (می توانید آن ها را به صورت عمودی در یک ظرف عظیم مربعی شکل قرار دهید).

مطلب پیشنهادی: کابینت آشپزخانه مدرن را چطور می پسندید؟ ایرانی، کوچک یا شیک!

نگهداری کاسه ها، تخته های برش و ظروف نگهدارنده سالاد: این لوازم را تا حد امکان در نزدیکی قفسه آب چکان یا ماشین ظرفشویی نگهدارید تا بتوانید به راحتی آن ها را تمیز و جابجا کنید.

نگهداری وسایل مربوط به تمیزی آشپزخانه: لوازم مربوط به نظافت آشپزخانه خود را در کابینت پایین، ترجیحاً زیر سینک ذخیره کنید. فضای زیر سینک، از لحاظ ظاهری جزء زیبایی آشپزخانه محسوب نمی گردد. این مکان تنگ، بطری ها و اسپری هایی که احتیاج به فضای اندکی دارند را در خود جای می دهد. اگر فرزندان کوچک یا حیوانات خانگی دارید، قفل ایمنی کودک را روی کابینت هایی که وسایل نظافتی درونشان قرار دارند، نصب کنید. اگر کابینت پایین بیش از یک قفسه دارد، در صورت ریزش یا ایجاد سوراخ، وسایل نظافتی را به قفسه پایین منتقل کنید. هرگز وسایل نظافت را در کابینت های بالا یا در قفسه مواد غذایی ذخیره نکنید. زیرا ممکن است کسی متوجه ریخته شدن مواد سمی ناشی از آن نگردد و از مواد غذایی آلوده داخل کابینت استفاده کند.

چرا چیدمان کابینت مهم است؟

چرا کابینت آشپزخانه خود را سر و سامان دهیم؟ اگر فاقد انگیزه هستید، در اینجا به چرایی سازماندهی و چیدمان کابینت و اهمیت آن می پردازیم:

  • این کار باعث صرفه جویی در هزینه خواهد شد. همچنین می دانید چه چیزی را در دست دارید و ایده مبهمی از تعداد موارد موجود در انبار خود نخواهید داشت.
  • این کار باعث صرفه جویی در وقت خواهد شد. زیرا می دانید همه چیز در کجا قرار دارند و دیگر احتیاجی به جستجو در کابینت ها برای پیدا کردن کیسه برنج نخواهید داشت.
  • کابینت های آشپزخانه سازمان یافته، برنامه ریزی برای آشپزی و خرید مواد غذایی را آسان تر می نماید. وقتی می دانید چه چیزی دارید، پس برنامه ریزی برای پخت غذا و خرید مواد لازم برای آن بسیار ساده تر می گردد. این چیدمان، ایده خوبی را در اختیار فرد قرار می دهد تا بداند که چه چیزی را بیشتر استفاده می نماید و چه موادی را باید از دسترس اولیه خارج کند.
  • این کار پخت و پز را بسیار ساده تر می نماید. جابجایی وسایل به شکلی صحیح و ایجاد فضاهای کارآمد، به معنای تلف کردن وقت کمتری در اطراف آشپزخانه است. مثلا وقتی که صرف می کنید تا درب قابلمه مناسب را پیدا کنید.
  • کابینت آشپزخانه سازمان یافته، برای اعضای خانواده و میهمانان راحت تر می باشد. آن ها می توانند بدون جستجو، آنچه را که در آشپزخانه لازم دارند را پیدا نمایند.
  • این کار تمیز کردن را نیز آسان تر می نماید. هنگامی که همه افراد خانواده به محل قرارگیری هر چیزی در آشپزخانه عادت می نمایند، بیشتر محتمل است که آن را دوباره به فضای مناسب خود برگردانند.

سخن آخر

چه بخواهیم و چه نخواهیم، چیدمان کابینت کاری مهم است، زیرا فضای آشپزخانه یکی از محیط های ضرروی و پُرکاربرد خانه است. در این فضا غذا طبخ می گردد و وسایل یک پذیرایی لذت بخش را فراهم می نمایند. بنابراین، برای اینکه آشپزخانه ای مرتب و تمیز داشته باشید، چیدمان کابینت ها را نباید فراموش کنید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 20 شهریور 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1714

به "چیدمان کابینت : برای داشتن بهترین آشپزخانه چی رو کجا بزاریم؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیدمان کابینت : برای داشتن بهترین آشپزخانه چی رو کجا بزاریم؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید