چگونه گوشی های سرقت شده را ردیابی کنیم؟

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران: در صورتی که گوشی تان به سرقت رفته باشد، می توانید از قابلیت های خود گوشی و اپراتورها برای یافتن آن استفاده کنید؛ هرچند با اجرای طرح رجیستری در صورت عدم انجام فرآیند انتقال مالکیت، اپراتورها به سیم کارت جدید، سرویس نخواهند داد.

چگونه گوشی های سرقت شده را ردیابی کنیم؟

اگرچه خرید گوشی های دست دوم در بازار رایج است، اما با اجرای رجیستری و لزوم ثبت شماره در تلفن همراه، در صورتی که فردی بخواهد گوشی خود را بفروشد و یا به دیگری منتقل کند، باید حتما فرآیند انتقال مالکیت را انجام دهد؛ در غیر این صورت پس از مدتی گوشی برای سیم کارت جدیدی که درآن قرار گرفته غیرفعال می شود. بنابراین گوشی های سرقتی در چنین شرایطی غیرقابل استفاده خواهند شد.

اپراتور همراه اول

مشترکان همراه اول برای ردیابی گوشی مفقودشده یا به سرقت رفته خود می توانند شماره سریال گوشی مندرج روی جعبه گوشی را از طریق خطوط دائمی همراه اول، ارسال و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند.

می توانید به روش زیر شماره سریال گوشی خود رابرای اپراتور ارسال کنید:

  • از طریق شماره گیری کد#سریال گوشی *214110
  • ارسال کد 2141 به شماره 10 (سامانه جامع پیامکی خدمات همراه اول)

پس از انجام این مراحل سرویس ردیابی گوشی شما تا 10 روز پس از دریافت شماره سریال، گوشی مفقود شده شما را جستجو می کند و در نهایت نتیجه را از طریق پیامک به صاحب گوشی ارسال می کند و به این وسیله مشترک سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع ذی ربط پیگیری می کند.

نکته: در صورت عدم موفقیت در ردیابی گوشی، مشترک می تواند برای ردیابی اقدام و سرویس را مجددا فعال کند

اپراتور ایرانسل

مشترکین سیم کارت های ایرانسل می توانند مطابق روش زیر نسبت به ردیابی گوشی مفقوده خویش اقدام کنند.

با مرکز تماس ایرانسل از طریق شماره 700یا 7033 از خطوط ایرانسل و 09377000000 یا 09377033000 از سایر خطوط امکان پذیر ارتباط برقرار کنند. نسبت به مسدود شدن سیمکارت خود اقدام کنند.

با گذشت پنج روز پس از مسدود شدن خط، کاربر کد #6101* را از یک خط ایرانسلی شماره گیری می کند. آنگاه پیام هایی درباره ضوابط استفاده از سرویس، تاییدیه کسر هزینه ثبت درخواست از اعتبار موجود در سیم کارت ایرانسل، سیم کارت فعال در گوشی در زمان مفقودی،

مراحل و مدت زمان مسدودی سیم کارت برایشان ارسال می شود. پس از آن کافی است کاربر شماره سریال 15 رقمی گوشی (درج شده روی جعبه گوشی) مفقودشده را وارد کند.

ظرف مدت 48 ساعت پس از ثبت درخواست، نتیجه ردیابی به خط ایرانسلی که از طریق آن با سامانه پیامکی تماس گرفته اید ارسال خواهد شد. توجه کنید، در صورت مثبت بودن نتیجه ردیابی، پیامکی حاوی تاریخ ردیابی و کد پیگیری برای شما ارسال می شود. شما می توانید با در دست داشتن کد پیگیری و تاریخ ردیابی به مراجع قضایی مراجعه کرده و نامه قضایی دریافت کنید.

بدانید که باید اصل نامه را به شرکت ایرانسل تحویل داده و با مراجعه مجدد به مراجع قضایی پیگیر دریافت نتیجه ارسالی از ایرانسل باشید

نکته:

توصیه می شود اگر پاسخ منفی بود می توانید پس از گذشت 5 روز مجددا نسبت به درخواست ردیابی گوشی خود اقدام کنید.

استفاده از قابلیت های گوشی

امروزه گوشی های هوشمند نیز راه کارهایی را برای یافتن گوشی های گم شده و به سرقت رفته در نظر گرفته اند. اگر گوشی شما گم شده و یا به سرقت رفته باشد، دو راهکار کلی برای یافتن مکان فعلی آن وجود دارد که البته هرکدام از این روش ها مستلزم این است که قبلا چنین مواردی را پیش بینی کرده باشید. به طور کلی یافتن مکان گوشی با استفاده از اینترنت و GPS میسر است.

یکی از این روش ها استفاده از اکانت گوگل است؛ برای اینکه بعدا بتوانید از قابلیت Android Device Manager که یکی از قابلیت های کاربردی گوگل است، استفاده کنید، حتما باید یکبار از گوشی اندرویدی خود وارد اکانت جی میل خود شوید و فرقی نمی کند از چه طریقی (جی میل، گوگل پلی، مپس، یوتیوب و ….) وارد اکانت خود شوید. در صورتی که گوشی شما گمشده باشد، می توانید با وارد کردن اطلاعات اکانت خود، مکان فعلی گوشی خود را شناسایی کنید.

گزینه دیگر Lock است که با استفاده از این قابلیت می توانید در صورت گم شدن گوشی، گوشی خود را قفل کرده و حتی برای آن پسورد بگذارید. همچنین گزینه Erase برای مواردی است که گوشی شما گم شده و می توانید با استفاده از این گزینه، اطلاعات حساسی که در گوشی دارید را پاک کنید. البته در صورتی می توانید از این قابلیت استفاده کنید که گوشی تان به اینترنت متصل باشد.

روش دیگر پیدا کردن این گوشی ها، استفاده از GPS است. برای این قابلیت ابتدا باید نرم افزار GPS SMS Phone Finder را برروی گوشی نصب کنید و از خط دیگری عبارت locateme YOUR-KEY را به خط خود بفرستید. عبارت YOUR-KEY در واقع رمز شماست که با اجرای اپلیکیشن باید آن را تعیین کنید. در این صورت اطلاعات مکان فعلی گوشی شما به صورت لینک برایتان ارسال خواهد شد. با توجه به لزوم روشن بودن GPS برای این قابلیت، برای اینکه بعد از سرقت GPS شما خاموش نشود، از اپلیکیشن های قفل گذاری استفاده کرده و روی تنظیمات خود پسورد بگذارید.

همچنین دارندگان گوشی های آیفون می توانند از قابلیت Find My iPhone برای پیدا کردن دستگاه خود استفاده کنند و اقدامات دیگری نیز برای در امنیت نگه داشتن اطلاعات خود انجام دهند. البته در صورتی که مطمئنید گوشی شما به سرقت رفته و گم نشده است، به هیچ وجه شخصا اقدام به پیگیری موضوع نکنید و حتما از طریق مراجع ذی صلاح از جمله پلیس فتا اقدام به پیگیری موضوع کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1562

به "چگونه گوشی های سرقت شده را ردیابی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه گوشی های سرقت شده را ردیابی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید