چرا سخنرانی امروز ظریف مهم است؟

به گزارش یزد بلاگ، شروع ماراتن ایران برای حفظ یک توافق بین المللی و سرنوشت تحریم ها و اقتصاد کشور از امروز شروع می گردد. آیا مشت تهران پر است؟

چرا سخنرانی امروز ظریف مهم است؟

زهره نوروزپور: وزیر امور خارجه کشورمان قرار است امروز ظهر به وقت نیویورک، به صورت ویدیو کنفرانس در نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد گزارش دبیرخانه این سازمان در مورد اجرای قطعنامه 2231 سازمان ملل شرکت و سخنرانی کند.

اما و اگر ها در مورد سرنوشت قطعنامه 2231 که حاصل سالها مذاکره و هزینه ایران و جامعه بین الملل است بسیار است. برآورد هایی از جنس نابودی برجام! از ماه ها پیش وزیر خارجه کشورمان و نمایندگان جمهوری اسلامی در دیگر کشورها به رایزنی در مورد جلسه اینده شورای امنیت پرداخته اند. ظریف با همتایان چینی، روس، قطر و ترکیه و .... درباره نشست آینده شورای امنیت مصاحبه نموده است. طرف آمریکایی نیز در مقابل بیکار ننشسته است و در آستانه اولین نشست راهی کشورهای عربی شد.

پاسخ نه چندان خوشایند ریاض و ابوظبی به درخواست واشنگتن

وزیر خارجه کشورمان روز گذشته ضمن یادآوری به نقض قوانین بین الملل از سوی آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: آمریکا صرفا برجام را نقض ننموده و دیگران را به این کار وادار نمی نماید؛ این کشور همچنین این ننگ را بر پیشانی دارد که در تاریخ سازمان ملل متحد در زمره نخستین کشوری باشد که اعضای قانون مدار را برای عدم نقض قطعنامه [2231] شورای امنیت، تنبیه می نماید. من حدود ظهر روز سه شنبه (به وقت نیویورک)، درباره ایران در صحن شورای امنیت سخن خواهم گفت. پخش مستقیم از: @UNWebTV

ظریف در حالی این توئیت را منتشر کرد که برایان هوک در سه کشور حاشیه خلیج فارس (طی سه روز گذشته شروع شد و با سفر به بحرین سرانجام یافت) در حال رایزنی علیه تهران بود. او که مشخصا وظیفه دارد به امورات ایران بپردازد به عربستان، امارات و بحرین سفر کرد و خروجی این سه سفر تنها از بحرین خارج شد که به درخواست هوک بله گفت! به نظر می رسد که بحرین با همراهی آمریکا مبنی بر تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، خود را قربانی ریاض و ابوظبی کرد . چرا که این دو کشور فعلا در بحران یمن و مذاکرات صلح دست به گریبان هستند و برای آنکه نه سیخی بسوزد نه کباب بحرین را به آمریکا بخشیدند و خودشان مقابل درخواست آمریکا تنها به یک کنفرانس خبری و صحبت هایی که تکرار و مکرارات گذشته بود بسنده کردند. عربستان و امارات این روزها در مورد جلسه شورای امنیت و برطرف تحریم تسلیحاتی ایران بسیار محتاطانه عمل نموده اند.

موضع گیری سه کشور در آستانه جلسه امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع خلع سلاح اتمی برگزار می گردد، نشان از احتیاط عربستان و امارات درباره ایران بود. عادل الجبیر وزیر مشاور عربستان در کنفرانس خبری با برایان هوک بار دیگر ایران را بزرگترین حامی تروریست خواند. اما به انتشار بیانیه یا اینکه مستقیم بگوید که خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است سخنی به میان نیاورد.

برایان هوک در سه نشست خبری خود تنها به مجیز گویی اعراب پرداخت؛ اما در مقابل وزیر خارجه امارات و عربستان زیرکانه و محتاط تر سخن گفتند. گویا انها امیدی به انتخاب مجدد ترامپ ندارند!

در همین رابطه بیشتر بخوانید؛

درخواست ترامپ از ایران همان بازگشت آبرومندانه به توافق است/ برجام بی رحمانه قربانی اختلافات شد

چرا سخنرانی ظریف امروز در شورای امنیت مهم است؟

سخنرانی وزیر خارجه کشورمان امروز بسیار مهم تر از سخنرانی های دیگر اوست. حتی مهمتر از قرارداد برجام. شاید به جرات بتوان گفت که احتمالا این یکی از مهمترین ماراتن ایران در جامعه بین الملی است، چرا که امریکا دست پر به جلسه امروز می آید، البته اگر بپذیریم که ایالات متحده ابرقدرت است! و صد البته دست ایران مقابل قدرت لابی ایالات متحده خالی ست. جواد ظریف امروز باید بار دیگر از ایران دفاع کند. بار دیگر از مذاکراتی که ما حصل سی سال گذشته بود و در همه ادوار دولت های جمهوری اسلامی مساله هسته ای اولویت اول کشورمان بوده و هست و خواهد بود. ظریف امروز سخنرانی می نماید، البته با تکیه بر تجربیات خود در طی سالهای اخیر، شناختن نقطه ضعف های آنها و شناخت فنون سخنرانی و تاثیر گذاری در صحن شورای امنیت چرا که او زمانی آقای سفیر لقب داشت! اهمیت امروز به زعم نگارنده اینگونه تفسیر می گردد که؛

نکته اول؛ امروز ظریف مقابل کسانی سخنرانی می نماید که این کشورها از قبل پرونده های قطوری علیه تهران فراهم نموده اند. از گزارش سازمان ملل مبنی بر منشا ایرانی موشک ها در حمله به آرامکو تا قطعنامه شورای حکام و لابی با کشورهای حاشیه خلیج فارس.

نکته دوم؛ رساندن پیغام ایران به کشورهای عضو شورای امنیت و صاحب حق وتو است.

نکته سوم؛ پیغامی به کشورهای عربی برای همسو شدن با آمریکا است. با توجه به سابقه سخنرانی های وزیر خارجه کشورمان، امروز ظریف به این نکات اشاره و به کشورهای عربی یادآوری خواهد نمود که امنیت شما در خلیج فارس، نزد همسایگان است نه آمریکا، که ظاهرا از پیش همتایان عرب وزیر خارجه این پیغام را گرفتند که بالاتر توضیح آن رفت!

نکته چهارم؛ جلوگیری از مرگ یک توافق مهم دنیای است که پس از جنگ دنیای دوم، پس از توافق منع تسلیحات اتمی میان شوروی و آمریکا، برجام دومین توافق بین المللی است که میان قدرت های دنیا به منظور صلح دنیای و جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای بسته شد که نتیجه سالها زحمت و هزینه مادی و معنوی جامعه دنیای به یک قطعنامه منتهی شده است.؛ مرگ2231 مرگ توافق است.

نکته پنجم؛ هوش وزیر خارجه در ارزیابی کردن موضع کشورها در جلسه آینده شورای امنیت برای برطرف تحریم تسلیحاتی ایران.

نکته اخر و مهمتر از همه نکات؛ انتشار و بازتاب سخنرانی ظریف در رسانه های خبری دنیا و تاثیر ان در انتخابات آمریکا و سرنوشت سیاسی ترامپ است.

310 310

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1587

به "چرا سخنرانی امروز ظریف مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سخنرانی امروز ظریف مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید