چرا روانشناسی خارجی؟

به گزارش یزد بلاگ، یک ناشر که معتقد است احتمال زیان بار بودن کتاب های تالیفی روانشناسی برای ناشران بیشتر است، از این که چرا ناشران برای چاپ کتاب های روانشناسی به آثار خارجی مراجعه می کنند، می گوید.

چرا روانشناسی خارجی؟

احمد عرفان پور، مدیرمسئول انتشارات کتاب مرو در گفت وگو با خبرنگاران درخصوص شرایط کیفی و علمی کتاب های روانشناسی در سال های اخیر و مسئله کتاب سازی در این زمینه اظهار کرد: منابع موجود در زمینه روانشناسی معمولا آثار خارجی است، علاوه بر این، تولیدات این چنینی معمولا قبلا آزمون خود را پس داده و در کشورهای دیگر مورد استقبال عمومی واقع شده اند.

او ادامه داد: مضاف بر این که پشتوانه علمی آن ها هم مثبت است. به همین دلیل است که ناشران وقتی وارد مقوله چاپ کتاب های روانشناسی می شوند، بیشتر از میان آثار خارجی به گزینی می کنند تا با کارهایی که تولید می کنند، با توجه به آشفته بازار بازار نشر متحمل کمترین زیان شوند.

این ناشر سپس به این که احتمال زیان باری کتاب های تالیفی روانشناسی برای ناشران بیشتر است، اشاره و بیان نمود: ریشه علم روانشناسی از خارج از کشور به ایران آمده است. البته ما هم آثار تالیفی داریم؛ نه این که نداشته باشیم اما ناشری که بخواهد کتاب روانشناسی منتشر کند، به سرچشمه این علم مراجعه می کند تا ریسک چاپ کتاب را با توجه به هزینه های تولید به حداقل برساند.

عرفان پور افزود: استادانی هم که کتاب های شان به صورت تالیفی منتشر می شود، آن هایی هستند که در حال حاضر تدریس می کنند و این آثار کتاب های معرفی شده ای است که دانشجو به نوعی ملزم به خرید آن ها است.

او همچنین در پاسخ به پرسشی درمورد لزوم بومی سازی برخی مسائل روانشناسی که در کتاب های ترجمه مطرح می شوند، گفت: صددرصد صحیح است، منتها اگر از دید علمی به قضیه نگاه کنیم، برای مثال نقاشی بزرگسالان در اروپا، امریکا و ایران یکی است. مسائل اصلی روانشناسی هم به همین ترتیب است. بنابراین چون چاپ آثار ترجمه روانشناسی سهل الوصول تر است، گرایش ناشران نیز به آن بیشتر است و برای همین می خواهند تا هر آن چه را از اثر و محتوای اصلی می رسد، به همان شکل به خواننده داخلی منتقل کنند.

مسئول انتشارات کتاب مرو سپس درخصوص رویکرد این نشر در چاپ آثار روانشناسی بیان نمود: ما در گزینش این آثار به سراغ معتبرترین ها می رویم؛ کتاب هایی که مورد استقبال قرار گرفته اند و از سوی روانشناسان و کتاب بازهای این زمینه هم توصیه می شوند. البته مسلما آن دسته از کتاب هایی که به آن ها کتاب زرد گفته می شود هم در این گروه هستند و برخی از ناشران به سمت این نوع کتاب ها نیز گرایش دارند.

احمد عرفان پور حوزه کتاب های روانشناسی را زمینه جدیدی دانست و گفت: همکارانی که می خواهند به این حوزه وارد شوند، می توانند با دید بازتر و بدون این که از روی دست کسی بنویسند، وارد گود شوند، چرا که این زمینه باز و بکری است و ناشران می توانند روی بازار آن حساب کنند. خوشبختانه این دست از کتاب ها توسط کتابخوان ها و حتی آن هایی که کمتر کتاب می خوانند هم مورد استقبال واقع شده است.

او در پایان یادآور شد: جامعه ما حتی از کتاب های روانشناسی تخصصی هم استقبال کرده و این کتاب ها اثرگذاری مثبتی بر مخاطبان داشته؛ این اثر را هم در خرید کتاب مشاهده کرده ایم و هم در نظر مخاطبانی که بازخورد تولیدات مان را به ما منعکس می کنند، رضایتمندی را می بینیم و از این طریق به آن هدفی که از تولید داشتیم، دست پیدا کرده ایم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4079

به "چرا روانشناسی خارجی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا روانشناسی خارجی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید