آیا روابط عربستان و آمریکا تنش زا خواهد شد؟

به گزارش یزد بلاگ، در شرایطی که ایالات متحده، عربستان سعودی را تحت فشار گذاشته است تا دست از جنگ قیمت نفت با روسیه بردارد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور یک اولتیماتوم هم به ولیعهد عربستان سعودی داده است.

آیا روابط عربستان و آمریکا تنش زا خواهد شد؟

به گزارش خبرنگاران، رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی که دوم آوریل با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی داشت، به وی گفته است: اگر سازمان کشور های صادرنماینده نفت (اوپک) کاهش فراوری نفت را شروع نکند، وی قدرتی برای متوقف کردن قانون گذاران از تصویب قانونی برای خارج کردن نیرو های نظامی آمریکا از عربستان سعودی نخواهد داشت.

تهدید برای تغییر اتحاد استراتژیک 75 ساله که پیش از این گزارش نشده بود، در کمپین فشار آمریکا برای پیشبرد توافق تاریخی کاهش فراوری نفت محوری بود و یک پیروزی دیپلماتیک برای کاخ سفید به شمار می رود. ترامپ 10 روز پیش از اعلام توافق تاریخی کاهش فراوری اوپک پلاس برای مقابله با افت تقاضا در بحران پاندمی کرونا، این پیغام را به شاهزاده سعودی داد.

در همین رابطه یک مقام آمریکایی مطلع از این مذاکرات در دولت ترامپ به رویترز گفت: محمد بن سلمان که عملا قدرت را در عربستان سعودی در دست دارد، به حدی از این تهدید غافلگیر شد که به مشاورانش دستور داد اتاق را ترک نمایند تا وی به صورت خصوصی به این مصاحبه ادامه دهد. این اقدام تمایل شدید ترامپ برای حمایت از صنعت نفت آمریکا در برابر ریزش بی سابقه قیمت نفت را عیان کرد.

همچنین این اقدام برخلاف موضع همیشگی رئیس جمهور آمریکا در انتقاد از اوپک بابت افزایش هزینه های انرژی برای مردم آمریکا به وسیله کاهش فراوری و افزایش قیمت بنزین است. اکنون ترامپ از اوپک می خواهد فراوری نفت خود را کاهش دهد.

مهدی مطهرنیا

آیا روابط عربستان و آمریکا تنش زا خواهد شد؟

مهدی مطهرنیا کارشناس روابط بین الملل در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به اینکه لفاظی ترامپ بر علیه عربستان به مانند رابطه دایی جان ناپلئون و مشت قربان است، گفت: علیرغم تمام فراز و نشیب های که در روابط دو کشور وجود دارد، در نهایت این دو کشور روابطشان پابرجا خواهد ماند، از سویی برغم اینکه آمریکا در چند سال گذشته با افول همراه بوده، اما همچنان ابرقدرت دنیا است، با توجه به این موضوع عربستان نیز به دلیل وضعیتی که دارد، به شدت به آمریکا نیازمند است.

وی اضافه نمود: امروز در صحنه روابط بین الملل کشور ها در سه سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی می توانند بر کشور های دیگر اثر بگذارند، با توجه به این موضوع، در خصوص آمریکا و عربستان، به دلیل رجحان آمریکا بر عربستان، طبعا این کشور برای پیگیری مقاصد خود از هر اهرمی که در اختیار دارد استفاده خواهد نمود، بر همین اساس نیز ترامپ مدام بن سلمان را تهدید می نماید که اگر این کشور اعضای اوپک را به کاهش فراوری ترغیب نکند، او نیز در برابر کنگره از عربستان حمایت نخواهد نمود، در حال حاضر در پرونده حقوق بشر و خروج نیرو های آمریکایی از عربستان در کنگره بحث های زیادی در جریان است و ترامپ می تواند با استفاده از اعضای جمهوری خواه اهداف خود را پیگیری کند.

مطهرنیا با تاکید بر اینکه دست آخر بن سلمان چاره ای جزء اجرای خواسته های ترامپ ندارد، گفت: شما مشاهده می کنید عربستان در بعضی از موضوعاتی که با آمریکا اختلاف دارد، به رقبای ترامپ از جمله روسیه و چین نزدیک می گردد و حتی با کارت ایران نیز بازی می نماید، همان کاری که اردوغان انجام داد و با استفاده از این موضوع خواست به آمریکا فشار بیاورد، اما در نهایت چیزی که وجود دارد، این نکته است که عربستان و ترکیه در جبهه آمریکا حضور دارند و با توجه به منافعی که این موضوع برای آن ها به دنبال دارد، هرگز از آن چشم پوشی نخواهند کرد.

این روزها رابطه بن سلمان و ترامپ شکرآب است

ترامپ به دنبال چیست؟

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه ترامپ در مدیریت کرونا دو کار متفاوت را انجام می دهد، بیان داشت: از یک طرف او با ارائه بسته مالی دو تریلیون دلاری، به دنبال آن است که اثرات سوء مالی را برای توده مردم آمریکا کم اثر کند و بر همین مبنا به هر فرد بالغ آمریکایی یک چک 1200 دلاری اختصاص داد، او سعی دارد با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است، نشان دهد مدیریتش در موضوع کرونا خوب است، از سویی با اظهاراتی که انجام می دهد، می خواهد به دنیا القاء کند که چینی ها مسبب اصلی شیوع کرونا در دنیا هستند و از این طریق به چین به عنوان جدی ترین رقیب آمریکا فشار مضاعفی وارد کند.

وی اضافه نمود: از سوی دیگر نیز ترامپ با توجه به اینکه سرمایه داران آمریکایی را نمایندگی می نماید، می خواهد کسب و کار ها را باز کند، تا آسیب مالی ناشی از کرونا به حداقل برسد، زیرا که اگر کرونا به همین منوال در آمریکا ادامه داشته باشد، شغل های بیشتری از بین خواهند رفت، گفته شده تا به امروز در آمریکا حدود 26 میلیون نفر شغل خود را از دست دادند، اما ترامپ میخواهد با اذعان به اینکه می خواهد کسب و کار ها را به حالت عادی برگرداند، این موضوع را به منصه ظهور برساند که در این سه سال و نیم گذشته چه اشتغالزایی بالایی در آمریکا ایجاد نموده است.

مطهرنیا ادامه داد: همچنین ترامپ می خواهد این نکته را یادآوری کند که قبل از ورود او به کاخ سفید و در زمان اوباما بیکاری زیادی در آمریکا وجود داشت، اما بعد از فروکش کردن کرونا و با بازگشت کسب وکار ها به حالت عادی، او دوباره برنامه های خود را پیش خواهد برد و در دور دوم ریاست جمهوری عملکرد بهتری از خود بروز می دهد، بنابراین مردم آمریکا باید دوباره به ترامپ رای بدهند، تا او بتواند همچنان اوضاع مالی آمریکا را بهبود ببخشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه ترامپ از استراتژی آشوب استفاده می نماید، توضیح داد: او در اقتصاد نشان داده که دارای استعداد بسیار زیادی است و بعد از هر بار ورشکستی توانسته دوباره بعضیزد، او با استفاده از این موضوع نیز در سیاست اهداف خود را دنبال نموده و به اصطلاح روی دو لبه شمشیر حرکت می نماید، اما هیچگاه سقوط نمی نماید، ولی رقبای او همواره با توجه به رویه ای که ترامپ در پیش گرفته، مغلوب او شده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1193

به "آیا روابط عربستان و آمریکا تنش زا خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا روابط عربستان و آمریکا تنش زا خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید