هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید در 22 استان

به گزارش یزد بلاگ، تهران (پانا) - سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید تا خیلی شدید در 22 استان و وقوع رگبار و رعد و برق و احتمال بارش تگرگ در سه استان هشدار داد و توصیه هایی را به کشاورزان، عشایر و ... ارایه کرد.

هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید در 22 استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وزش باد شدید تا خیلی شدید 60 تا 70 کیلومتر بر ساعت و خیزش گرد و خاک سه شنبه (28 بهمن ماه) برای استان های اردبیل، ایلام، زنجان، همدان، کردستان و خوزستان، چهارشنبه (29 بهمن ماه) برای استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، همدان، اردبیل، گیلان، زنجان، قزوین، گلستان، بوشهر، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، مرکزی، یزد، لرستان، شمال اصفهان و کرمان و پنج شنبه (30 بهمن ماه) برای استان های اصفهان، یزد، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی پیش بینی می گردد و در این شرایط آسیب دیدن گلخانه ها و احتمال شکستن درختان وجود دارد.

در این شرایط جوی سازمان هواشناسی نسبت به استحکام نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی به ویژه روغن ولک، استحکام و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها،عایق بندی و محافظت از کندوها، تسریع در برداشت گوجه فرنگی و صیفی جات در جنوب کشور و استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درخت توصیه می نماید.

با توجه به باد و سرما در مناطق سردسیر، دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب های سالن ها اقدام نمایند. سالن های مرغداری برای تهویه و کنترل دما در شرایط باد اقدامات لازم را انجام دهند همچین خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل وزش باد، پایش و مبارزه با آفت ملخ صحرائی در جنوب کشور و اطلاع رسانی به مراکز جهاد کشاورزی با توجه به باد جنوب غربی و مساعد شدن شرایط جوی برای هجوم ملخ از آفریقا و عربستان از دیگر توصیه های سازمان هواشناسی است.

در ادامه، این هشدار از وقوع رگبار و رعد و برق و احتمال بارش تگرگ چهارشنبه (29 بهمن ماه) در استان خوزستان و پنج شنبه (30 بهمن ماه) در استان های خوزستان، بوشهر و فارس خبر داده است و در این شرایط وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی به صاحبان مزارع و باغات نسبت به زهکشی و پاکسازی جهت آب باغات و مزارع با توجه به بارش ها، عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش ها، استحکام سازه های باغی در برابر طوفان، مبارزه با آفت چوبخوار نخیلات بعد از شرایط ناپایدار جوی، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف و حفاظت از مزارع گوجه فرنگی در برابر تگرگ توصیه می نماید.

تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها، استحکام و ترمیم سقف گلخانه ها در برابر طوفان و تگرگ، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام کاهش دما و بارش از توصیه های ارایه شده برای صاحبان سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار و تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها، عدم استفاده از آب باران برای دام ها و جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها توصیه های ارایه شده برای صاحبان سالن های مرغداری و دامداری است.

سازمان هواشناسی به صاحبان استخرهای پرورش ماهی نسبت به پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما، به عشایر و زنبورداران نسبت به خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها با توجه به وقوع بارش ها ، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع طوفان و تگرگ توصیه می نماید علاوه بر آن محافظت از ماشین آلات و ادوات کشاورزی هنگام وقوع طوفان و تگرگ در دستور کار قرار بگیرد.

در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3394

به "هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید در 22 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید در 22 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید