نحوه رفتار والدین با کودکی که بیشتر از سنش می داند

به گزارش یزد بلاگ، یک روانشناس درباره چگونگی رفتار با بچه ها کمال گرا توضیحاتی داد.

نحوه رفتار والدین با کودکی که بیشتر از سنش می داند

لیلا شائی روانشناس کودک و نوجوان در گفت وگو با خبرنگار ، درباره آسیب های وارده به بچه های که بیشتر از سنشان می دانند، اظهار کرد: امروزه و در جمع های مختلف با بچه های روبرو هستیم که به ظاهر بیشتر از سنشان می فهمند و صحبت می کنند.

این روانشناس بیان کرد: چنین بچه های در نگاه اول و در قضاوت والدین و اطرافیان بچه ها باهوشی هستند، اما در واقع بروز چنین رفتار هایی از کودک تحت تأثیری عوامل دیگری به جز هوش او نیز واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دلایل بروز رفتار های بزرگتر از سن در بچه ها، روش های تربیتی والدین است، افزود: برخی والدین اطلاعاتی بیشتر از ظرفیت سنی کودک در اختیار او قرار می دهند و یا از لحاظ شخصیتی، رفتاری و ظاهری توقعاتی بیشتر از سن از کودک خود دارند و انجام چنین رفتار هایی توسط کودک را به باهوش بودن او ربط می دهند، در صورتی که کمترین آسیبی که این موضوع برای کودک در پی دارد دور شدن از دنیای کودکی است و چنین بچه های به اصطلاح کودکی نمی کنند.

شائی با بیان اینکه بلوغ زودرس نیز از دیگر آسیب هایی است که ممکن است برای این بچه ها به وجود آید، گفت: در مواردی ممکن است بودن در جمع همسالان برای این بچه ها خسته کننده و کسالت آور باشد و از آنجایی که به گروه بزرگسالان نیز تعلق ندارند، ممکن است در جمع آنان پذیرفته نشوند که متأسفانه شاهد آن هستیم که چنین بچه های در بزرگسالی با تنهایی و افسردگی روبرو می شوند.

این روانشناس ادامه داد: از طرفی کودکی که با هیجانات و عواطف بیشتر از ظرفیت سنی خود روبرو است، نمی تواند به خوبی این هیجانات را تحلیل و مدیریت کند، بنابراین ممکن است به اضطراب دچار شود. حتی در برخی اوقات این بچه ها به دلیل انتخاب دوستان بزرگتر از خود ممکن است مورد سوء استفاده جنسی قرار گیرند.

وی شرح داد: یکی از علت های دیگری که بچه ها بیشتر از سنشان می دانند و رفتار می کنند می تواند کمال گرایی این بچه ها باشد. کمال گرایی کودک هم می تواند ریشه در شخصیت او داشته باشد هم در نتیجه کمال گرایی والدین و توقعات بیش از حد آنان از کودک باشد که می تواند کودک را با وسواس فکری عملی روبرو کند.

شائی درباره نحوه رفتار والدین با این بچه ها، بیان کرد: به والدین توصیه می شود به جای تشویق کردن کودک و دادن بازخورد های مثبت به رفتار های بزرگسال گونه او سعی کنند کودک را در جهت طبیعی رشد، هدایت کنند. راه حل های زیر می تواند به کودک کمک کند در بازه سنی خود به رشد و تکامل برسد، لذا باید از دادن اطلاعات اضافه و بیش از ظرفیت سنی کودک به او خودداری کنید.

این روانشناس با اشاره به اینکه والدین باید از مطرح کردن مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... که مربوط به دنیای کودکی نیست در حضور چنین بچه های خودداری کنند، گفت: کودک را با فیلم ها، سریال ها، بازی ها، کتاب ها و به طور کلی تفریحاتی متناسب با سنش سرگرم کنید. زمانی که کودک حرفی بیشتر از سن خود می زند یا رفتاری بیشتر از سن خود دارد، در کمال خونسردی و به دور از هر گونه سر زنش یا انتقادی به رفتار او بی اعتنایی کنید، توجه به این نوع رفتار چه توجه مثبت چه توجه منفی باعث تقویت رفتار و ادامه دار شدن آن می شود.

وی افزود: کودک را در جمع ها و گروه های هم سن و سال خود قرار دهید. مهد کودک و شرکت در کلاس های مختلف می تواند گزینه مناسبی برای این بچه ها باشد. برای بچه ها کمال گرا باید شرایط، امکانات و اطلاعات مناسب با سن آن ها فراهم شود تا آن ها بتوانند با پیروزیت های به دست آمده در موقعیت های مختلف حس کمال گرایی خود را در همان بازه سنی تأمین کنند تا برای ارضای این حس به اطلاعات اضافه تر و نامتناسب با سن خود روی نیاورند.

شائی بیان کرد: باید بدانید بچه های که جهت طبیعی رشد و تکامل را طی می کنند، بزرگسالی سالم تر، شاد تر و پیروز تری خواهند داشت.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1933

به "نحوه رفتار والدین با کودکی که بیشتر از سنش می داند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه رفتار والدین با کودکی که بیشتر از سنش می داند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید