مهم ترین جاذبه های گردشگری باکو

به گزارش یزد بلاگ، جاذبه های گردشگری باکو زبانزد اکثریت گردشگران جهان و مردم ایران می باشند. اماکن دیدنی باکو را می توان به دو گروه قدیمی و مدرن دسته بندی کرد.

مهم ترین جاذبه های گردشگری باکو

جاذبه های گردشگری باکو را می توان در قسمت قدیمی شهر و مدرن و امروزی بازدید کرد. باکو، پایتخت آذربایجان یکی از شهرهای خواهر خوانده تبریز می باشد. دیدنی های باکو معماری جذاب شهر است: معجونی از آسمان خراش های مدرن آسیایی و خیابان های سنگفرش اروپایی، البته با چاشنی یادگارهای شوروی و دوران کمونیسم. شهر قدیم یا به قول آذری ها ایچری شهر، قلب تپنده دیدنی های باکو است. اینجا با کاخ شیروان شاه، برج دختر، معماری سنگی و رستوران ها و مغازه های سنتی اش مثل تکه ای از گذشته وسط باکوی مدرن است. این شهر تاریخی، محصور میان دیوارهای کنگره دار در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و هر سال هزاران گردشگر برای دیدنش به باکو سرازیر می شوند.

برج هایشعله

برج های شعله (Flame Towers)، چندمجتمع بزرگ چند منظوره با ارتفاع 182 متر در باکو، کشور جمهوری آذربایجان است. این مجتمع از 3 ساختمان تشکیل شده است که مساحت کلآنها 245 هزار متر مربع می باشد. یکی از این ساختمانها 33 طبقه و دارای 130 منزلبوده و بعنوان ساختمان مسکونی مورد استفاده قرار گرفته است. ساختمان دوم (ساخمانشمالی) 30 طبقه بوده و بعنوان هتل و مهمانسرای مورد استفاده قرار گرفته است.

ساختمان سومهم (ساخمان غربی) 28 طبقه بوده و بعنوان یک مجتمع تجاری در حال خدمات رسانی است. ساخت مجتمع FlameTower در باکو از سال 2007از سوی DIA Holding Azerbaijanشروع شد ودر اواخر سال 2011 مورد بهره برداری قرار گرفت. هزینه ساخت برای ساخت برجهای بزرگ در حدود 350 میلیون دلار آمریکا شد و پس از اتمام، این سازه به یکی ازبلندترین ساختمان ها در باکو تبدیل شد.

موزه فرشآذربایجان

موزه فرش جمهوری آذربایجان در بخش قدیمی شهر باکو قرار گرفته است. موزه یفرش آذربایجان یا موزه هنرهای دستی و فرش آذربایجان در بلوار نفتچیلر مرکزباکو قرار گرفته است. این موزه مخصوص نمایش فرش ها و گلیم های دستباف و همینطور لباس هایسنتی آذربایجانی از دوره های مختلف تاریخی این سرزمین ساخته شده است.

این موزهبزرگترین مجموعه یا کلکسیون فرش آذربایجانی را در خود جای داده است. موزه فرش درسال 1967 و نزدیک مسجد قرن پانزدهمی جمعه (جوما) در بخش قدیمی باکو ساخته شد. اینموزه کارگاه های آموزش فرش بافی و صنایع دستی و نیز برنامه های سخنرانی عمومی رابرگزار می کند. بخشی از موزه هم به تاریخ شهر نابود شده توسط ارتش ارمنستان در سال1992 به نام شوشا تحت عنوان تمدن سوخته می پردازد.

ونیز کوچک

پارکونیز کوچک باکو در کنار بلوار ساحلی یکی از زیباترین محلهای شهر برای گردشگراناست که این پارک در سال 1960راه اندازی شد. ونیزِ باکو به واقع مکانی حیرت انگیز ویکی از محبوب ترین مکان های ساکنین شهر است. این پارک زیبا دارای مجموعه ای ازکانال ها و جزایر شگفت انگیز است که در بلوار باکو ساخته شده اند.

این جزایرتوسط پل های سنگی زیبایی به هم متصل شده اند و می توان قایق های ونیزی را در حالحرکت در امتداد کانال ها دید. کافه رستوران ها و مکان های زیبای بسکمک در اینمنطقه وجود دارند که شما می توانید در آن ها از منظره و هوای عالی لذت ببرید. باکوونیز یکی از مکان های زیبا و مورد علاقه بسکمک از اوقات از ساکنان و مهمانان ازپایتخت است. باکو ونیز یک شهر کوچک در آب است و یکی از جواهرات سرمایه جمهوریآذربایجان است.

دیوارهایشهر

بخش محصور در دیوار باکو که در واقع قسمت تاریخی شهر باکو محسوب می گردد در لیستمیراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این قسمت از شهر در سال 2000 میلادی به همراه قصرشیروانشاهان و برج دختر به عنوان اولین اثر تاریخی جمهوری آذربایجان در فهرست میراثجهانی یونسکو راه یافت.

تاریخ ساخت اینناحیه بدرستی معین نیست. برخی معتقدند در قرن دوازدهم بنا شده و برخی تحقیقات تاریخآن را به قرن هفتم میلادی می رساند. به هر صورت در این ناحیه با بناها و آثاری تاریخیمواجه هستیم که در طی زمان ساخته شده اند نه یکباره.

باکو در سال1806 از امپراطوری روس استقلال یافته و به تدریج به سمت توسعه حرکت کرد بطوریکهبعد از مدتی شهر که در حصاری از دیوارهای مرتفع احاطه شده بود، جوابگوی جمعیتنبوده و از این رو به آن سوی دیوارها هم کشیده شد. از این زمان اصطلاح شهر داخلی وشهر خارجی به کار برده شد.

در سال 1865دیواری که به سمت دریا بود، تخریب شده و از سنگ هایش برای ساخت دیگر بناها استفادهگشت. بطور مثال بلوار باکو از عواید فروش این سنگ ها، احداث شد. در قرن نوزدهم وبیستم نیز به تدریح نمای شهر با ساخت ساختمان ها به سبک معماری گوتیک و باروک، تغییرداده شد.

شهر قدیمیباکو

گشت و گذارتان میان دیدنی های باکو از شهر قدیم شروع می گردد که آذری ها بهآن ایچِری شهر می گویند. این بخش قلب تاریخی باکو است که میان دیوارهای کنگره دارمحصور شده و قدمتش به قرن دوازدهم برمی گردد. گردش در شهر قدیم، سفر کوتاهی به دلتاریخ است: خیابان ها و کوچه های باریک، معماری سنگی زیبای بناها، رستوران هایکوچک محلی، سوغاتی فروشی های نقلی و موسیقی فولک آذری که همه جا شنیده می گردد.

درسال 2000 شهر قدیم باکو به همراه دو دیدنی مهمش یعنی برج دختر و قصر شیروان شاه بهلیست میراث جهانی یونسکو اضافه شدند. ورود به شهر مجانی است اما برای بازدید ازبرج دختر و کاخ و موزه شیروان شاه باید بلیط تهیه کنید.

بولوار باکو

یکی از تجربه هایی که نباید در باکو از دست داد، بازدید از بلوارباکو، یکی از خیابان های اصلی این شهر می باشد. این خیابان زیبا که در امتداد خلیجدریای خزر کشیده شده است، همواره در کنار پارکی به همین نام قرار گرفته است؛ همچنین،این پارک در حدود 3 کیلومتر و 750 متر بوده که در سواحل جنوبی دریای خزر از میدانملی پرچم تا میدان آزادی باکو کشیده شده است. وجود کافه و رستوران های متفاوت دراین بلوار، در کنار مراکز خریدی زیبا، از این بلوار، مکانی ایده آل برای گردشساخته است.

مراکز خریدباکو

قدیمی ترین فروشگاه باکو MUM نام دارد. این فروشگاه چهار طبقه است و شامل مغازه های بسیار زیادی است که همه جور جنس، از لیتس عروس گرفته تا وسایل الکتریکی را می فروشند. این فروشگاه را در خیابان هوسو هاسی بیف پیدا می کنید. بازار بزرگ ساخل هم بازاری نوساز است که بالای متروی ساحل قرار گرفته است. اگر دنبال بوتیک با اجناس مرغوب و درجه یک می گشت، به خیابان رسول رضا، 28 می و آتاتورک بروید.

از قدیم الایام، کاه و اشیای مسی و فرش، از مهم ترین سوغات های آذربایجان بوده است، معمولا این اشیا در نواحی اطراف شهر ارزان تر هستند. مغازه علی بابا اطراف ایچری شهر قرار گرفته است و از مغازه های اطراف خود معروف تر و شلوغ تر است و در آن می توانید اجناسی را بخرید که واقعا به قیمتش می ارزد. بازار رنگارنگ گردشگر ها برای خرید سوغات ایده آل است.

بیشتر مغازه های این بازار اجناس ارزان می فروشند و اگر علاقه مند به مدال باشید، می توانید مدال های جالب و گوناگونی را از دوران حکومت شوروی بخرید. ضیا یکی دیگر از بازارهای خرید است. قیمت هایش از جاهای دیگر گران تر است اما برای گردشگر هایی که حوصله گشت زدن و وقت تلف کردن برای خرید را ندارند، کمک بزرگی است. این بازار در خیابان اینشا آچیلار قرار گرفته است.

کلام آخر

آیا تا به حال به این شهر تاریخی سفر کرده اید؟ چه تجربه ها و پیشنهادی برای مفرح تر کردن سفر به باکو را دارید؟ کدام جاذبه های گردشگری باکو به نظر شما مهم تر است؟

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: setare.com
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2625

به "مهم ترین جاذبه های گردشگری باکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین جاذبه های گردشگری باکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید