مرمت نخستین ناو جنگی مدرن نیروی دریایی ایران در بوشهر

به گزارش یزد بلاگ، نصرالله ابراهیمی، معاون میراث فرهنگی بوشهر با اشاره به مرمت نخستین ناو جنگی مدرن نیروی دریایی ایران، گفت: کشتی پرسپولیس که معماران بوشهری از آن به نام پاچم پولیس یاد می نمایند، سال ها در ساحل عباسک به گل نشسته بود که در آبان ماه 1385 با همت غواصان نداجا و کارکنان منطقه دوم دریایی بقایای آن از زیر آب خارج و به محوطه موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس منتقل شد.

مرمت نخستین ناو جنگی مدرن نیروی دریایی ایران در بوشهر

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی خانه کلنگی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

او اضافه کرد: ساخت کشتی به سال 1262 هجری شمسی در بندر برمن هاون آلمان باز می گردد، این کشتی در آن موقع می توانست با سرعت 10 گره دریایی، دریانوردی کند.

معاون میراث فرهنگی بوشهر توضیح داد: قدمت این کشتی به دوران قاجار باز می گردد و بدنه ای با پوشش زره فولادی دارد و در زمان استفاده مجهز به چهار توپ کروپ هفتاد میلیمتری، دو توپ برنجی و چهار تفنگ مازر با دیگر مهمات بوده است.

او درباره ارزش این اثر تاریخی، گفت: بنا بر اهمیت موضوع پرونده مستندنگاری کشتی در حال جمع آوری است و کوشش می گردد امسال به عنوان یک اثر تاریخی منقول در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.

ابراهیمی اضافه کرد: با توجه به قرارگیری کشتی در محوطه موزه منطقه ای خلیج فارس، کوشش خواهیم کرد در امسال مرمت و ساماندهی برای حفاظت از کشتی انجام و از تخریب بیشتر این اثر ارزشمند تاریخی جلوگیری گردد.

ایلنا

منبع: گردشبان
انتشار: 3 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 892

به "مرمت نخستین ناو جنگی مدرن نیروی دریایی ایران در بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت نخستین ناو جنگی مدرن نیروی دریایی ایران در بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید