ماجرای عادل فردوسی پور چیست؟

به گزارش یزد بلاگ، به گزارش خبرنگاران، برنامه اینترنتی ای که قرار بود عادل فردوسی پور با آغاز رقابت های لیگ برتر در شبکه های نمایش خانگی اجرا کند، مجوز نگرفت. این خبری بود که یکی، دو روز گذشته نزدیکان عادل فردوسی پور تأییدش نموده بودند و بعد هم که به صورت رسمی خبرش اعلام شد.

ماجرای عادل فردوسی پور چیست؟

عادل فردوسی پور بعد از کنار گذاشته شدن از تلویزیون، امید زیادی داشت با تغییر نگرش در سطح مدیریت صداوسیما بتواند به اجرا برگردد و برنامه محبوبش یعنی 90 را دوباره روی آنتن ببرد ولی بروز اختلافات متعدد بین مسئولان صداوسیما که بیشتر ناشی از کج سلیقگی آنها بود، کار را به جایی رساند که فردوسی پور عملا امیدش برای بازگشت را از دست داد.

با این حال، عشق مفرطش به فوتبال، توانایی اش در اجرا و ذائقه اش در فراوری محتوا او را به این سمت برد تا با راه اندازی برنامه ای مشابه با برنامه 90 بر بستر اینترنت، مخاطبان فوتبال در ایران را سیراب را نگه دارد؛ به ویژه آنکه برنامه جایگزین 90 که بعد از قطع همکاری با عادل فردوسی پور تهیه و پخش شد، رضایت عمومی را به دست نیاورد.

عادل در کش وقوس چگونگی اجرای برنامه جدیدش بود که خبر رسید طرحش مجوز لازم را نگرفته و همچنان دست هایی پشت پرده هستند که نمی گذارند او با مخاطبان بی شمارش در ارتباط باشد. اینکه این افراد چه کسانی هستند و قرار شده چطور مانع از پخش شدن برنامه جدید عادل فردوسی پور شوند، موضوعی است که در این مطلب به آن پرداخته شده ولی قبل از رسیدن به اصل داستان، باید کمی از برنامه جدید عادل گفت که بسیاری، مشتاقانه منتظر پخش آن بودند.

نود نو یا 99؟

عادل فردوسی پور قصد داشت (دارد) برنامه اینترنتی اش را هم زمان با آغاز رقابت های لیگ بیستم بر بستر اینترنت به دست مخاطبان برساند؛ او قرار بود هر دوشنبه به سبک همان برنامه محبوبش یعنی 90، برنامه را اجرا کند. در طرح اولیه ای که برای این برنامه در نظر گرفته شده بود، ایده عادل، اجرای یک برنامه 90 جدید، این بار به صورت اینترنتی بود.

شاید اسم این برنامه که ابتدا 99 و بعدها نود نو عنوان شد از همین فرضیه گرفته باشد. اگرچه همکاران عادل فردوسی پور برای برنامه اینترنتی با عنوان 99 درخواست مجوز نموده بود ولی جالب است که قرار بود این برنامه با اسم دیگری پخش گردد؛ همان طورکه خود عادل گفته بود اسم برنامه نه قرار بود 99 باشد نه نود نو! اسم برنامه جدید عادل یک عدد است ولی هیچ کدام از اسامی قبلی نیست و مقرر شده بود تا زمان آغاز برنامه، اسم آن به بیرون درز نکند.

برنامه ای 15 قسمتی؟

دیگر شایعه ای که درباره برنامه جدید عادل فردوسی پور سرزبان ها افتاده بود، این بو که قرار است برنامه جدیدش 15 قسمتی باشد. این خبر هم چندان درست نیست؛ شاید درخواست مجوز به صورت 15 قسمت به 15 قسمت ارائه شده باشد ولی طرحی که عادل برای برنامه جدیدش داشته، این است که تا سرانجام رقابت های لیگ برتر این برنامه را ارائه کند؛ آن هم درست در همان زمان پخش برنامه قدیمی 90 یعنی دوشنبه ها. جالب آنکه برنامه فوتبال برتر که جایگزین برنامه 90 در تلویزیون شده هم همان روزهای دوشنبه روی آنتن می رود. هواداران عادل اعتقاد داشتند با توجه به کیفیت نه چندان بالای برنامه فوتبال برتر، برنامه اینترنتی عادل می توانست حسابی هوادار داشته باشد و بیننده ها را مستقیم سراغ اینترنت ببرد.

فیلیمو و کافه بازار

فردوسی پور با دو برنامه اینترنتی که حسابی سروسامان گرفته اند، به توافق رسیده بود تا برنامه اش را اجرا کند؛ اولی فیلیمو یکی از سرشناس ترین شبکه های خانگی بر بستر اینترنت است و دومی هم کافه بازار. نکته مهم در این بین اینکه درخواست مجوز برای برنامه از سوی این دو شبکه به سازمان تنظیم مقررات رسانه صوت و تصویر فراگیر (ساترا) ارائه شده و خود عادل به صورت شخصی درخواستی برای ثبت مجوز برنامه جدید نداده است.

مجری گری عادل

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که قرار بود یا قرار است برنامه جدید عادل فردوسی پور داشته باشد، این است که خودش مجری برنامه باشد! این خبر از آن لحاظ اهمیت داشت که پیش تر شایعه شده مسئولان صداوسیما از شبکه های خانگی هم درخواست نموده اند مجوز به برنامه ای که عادل فردوسی پور در آن قرار است مجری باشد، ندهند. برنامه ال کلاسیکو که پیش تر عادل آن را تهیه کرد و پژمان جمشیدی مجری اش بود، به این شایعه دامن زد؛ اما به نظر می رسید این موضوع حل شده باشد و برنامه جدید با مجری گری شخص فردوسی پور منتشر گردد.

اجرای زنده؟

این هم یکی دیگر از موضوعات بحث برانگیز برنامه جدید عادل است؛ برخلاف شنیده های اولیه قرار نبود برنامه جدید فردوسی پور به صورت زنده اجرا گردد. این برنامه از قبل ضبط می شد و بعدا برای اجرا روی خروجی می رفت. عنوان شدن اینکه عادل قرار است اجرای زنده داشته باشد و از این رو باید حتما مجوز لازم از ساترا را می گرفته از همان روزهای نخست در فضای رسانه ای چرخید ولی برخلاف تصورات برنامه جدید عادل فردوسی پور قرار نبود به صورت زنده پخش گردد.

چرا ساترا؟

این موضوع یکی از معماهای موجود است؛ پیش از این عنوان شده بود اگر برنامه ای قرار است به صورت زنده پخش گردد، باید مجوز ساترا را بگیرد وگرنه با مجوز وزارت ارشاد کار پیش می رود؛ برنامه جدید فردوسی پور مجوز ارشاد را گرفته بود ولی از زمانی که شایعه شد فردوسی پور می خواهد برنامه اش را بر بستر اینترنت پیش ببرد، این داستان هم پیش آمد که باید از ساترا مجوز بگیرد! داستان ساترا و زیر نظر تلویزیون بودن هم که داستان چندان پیچیده ای نبود! می شد از همان روزهای نخست حدس زد که اگر کار به ساترا کشیده گردد، به راحتی بی خیال عادل فردوسی پور نشوند.

مخالفت ساترا؟

بعد از رسانه ای شدن هدف تازه عادل فردوسی پور بسیاری انتظار این را می کشیدند تا هر چه سریع تر مجری محبوب برنامه 90 را ببینند؛ با این حال برنامه جدید هنوز آغاز نشده، سنگ اندازی ها آغاز شد و یکی، دو روز پیش هم به صورت رسمی اعلام شده برنامه عادل نتوانسته مجوز لازم را به دست بیاورد.

با انتشار این خبر، بسیاری گمان کردند ساترا، اجازه پخش این برنامه را نداده است. از آنجا که این نهاد مستقیما زیر نظر تلویزیون اداره می گردد، این طور عنوان شد که تلویزیون نمی خواهد رقیبی برای خودش بتراشد و به همین دلیل قصد ندارد به برنامه عادل فردوسی پور مجوز لازم را بدهد. با کنار هم گذاشتن این موارد، به نظر می رسید شایعه به راه افتاده درست باشد ولی حالا خبر می رسد که ساترا نقشی در عدم صدور مجوز نداشته و از جایی دیگر مجوز برنامه فردوسی پور صادر نشده است.

علیه عادل

حالا که این فرضیه به وجود آمده که ساترا نقش چندانی در عدم صدور مجوز برنامه جدید عادل نداشته، پس چه فرد یا نهادی مخالف بازگشت عادل فردوسی پور حتی با یک برنامه اینترنتی است؟ پاسخ دادن به این سؤال شاید به ظاهر ساده باشد ولی بیان کردنش اندکی سخت است. البته که می توان به پاسخی روشن درباره این پرسش از لابه لای صحبت های مدیر روابط عمومی ساترا رسید؛

علی سعد، روز گذشته در صفحه توییترش دلیل مجوز نگرفتن برنامه عادل فردوسی را در چند بند شرح داد که البته کدهای معینی داشت. او با بیان اینکه حیطه مسئولیتی ساترا فقط تصمیمات رسانه ای است، می نویسد: شرط طرح برنامه ها در شورای موافقت کلی انتشار، عدم وجود موانع حقوقی، قضائی و امنیتی است که در خصوص برنامه 99 که به درخواست فیلیمو و کافه بازار مطرح شده بود، به دلیل عدم دریافت مکتوب استعلام مراجع مسئول، عملا موضوع قابل طرح و آنالیز توسط شورای مذکور نبود. با توجه به همین شرح معین است که پاسخی به استعلام مجوز برای این برنامه از سوی مراجع مسئول داده نشده است! در واقع قبل از اینکه کار به ساترا کشیده شده باشد، عده ای یا نهادی مانع از شکل گیری طرح این برنامه شده اند.

در حال پیش فراوری

این خبر در حالی منتشر شد که عادل فردوسی پور و تیمش در مرحله پیش فراوری برنامه بودند؛ با توجه به فاصله مناسبی که تا آغاز رقابت های لیگ جدید مانده بود، آنها پیش فراوری پرونده های ورزشی، گزارش و مصاحبه ها را استارت زده بودند که با خبر منتشرشده، دیگر از مرحله پیش فراوری بالاتر نرفته اند.

عادل در جریان بود؟

اگرچه خبر منتشر شده مبنی بر مجوز نگرفتن برنامه عادل فردوسی پور تازه است ولی به نظر می رسد خود عادل از این موضوع اطلاع داشته است؛ منبع دقیقی برای درستی این ادعا وجود ندارد ولی صحبت های اخیر فردوسی پور که در فضای ناامیدی مطرح شد، نشان می دهد او از چند روز قبل در جریان قرار داشته که برنامه اش مجوز نخواهد گرفت.

فردوسی پور که در تمام این مدت درباره تلویزیون و قطع همکاری اش صحبت ننموده بود دو، سه روز پیش، پس از یک سال و هفت ماه سکوت و بعد از دریافت جایزه Alumni Achivement Award 2020 ، در مراسم آنلاین انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف (سوتا) از رفتار تلویزیون با خودش گلایه کرد و گفت: اسفندماه 97 بدون هیچ شرح و دلیل موجه من را کنار گذاشتند. وقتی عید شد و به اولین کلاسم در فروردین ماه 98 رفتم، بچه ها گفتند: استاد! شما که می گفتید بمانید و مملکت را بسازید، شما بیش از 20 سال ماندی و برنامه داشتی، چه اتفاقی افتاد و الان چه حرفی می زنید؟، واقعا در آن موقع هیچ جوابی برای بچه های کلاسم نداشتم. امیدوار هستم بستری فراهم گردد تا تمام کسانی که کشور و میهن خود را دوست دارند، بتوانند در حوزه و حرفه خود کار و فعالیت نمایند.

کنایه عادل مبنی بر ابراز امیدواری به اینکه هرکسی بتواند در حوزه و حرفه خود کار و فعالیت کند، یکی از دلایلی است که با استناد به آن می شد پی برد که عادل از قبل در جریان مجوز نگرفتن برنامه اش بوده است. عادل با وجود سخت گیری های اجرا شده به نظر می رسد همچنان امیدوار است بتواند مجوز برنامه مدنظرش را بگیرد و به حرفه ای که دوستش دارد، برگردد؛ شاید خوش بینی و شاید هم سرسختی اش، عادل را به هدفی که در سر دارد، برساند. هرچند مخالفانش نشان داده اند از هر کاری برای ممنوع نگه داشتنش استفاده می نمایند.

منبع: روزنامه شرق

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2437

به "ماجرای عادل فردوسی پور چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای عادل فردوسی پور چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید