لایحه تشکیل سازمان گردشگری هفته آینده به شورای شهر می رود

به گزارش یزد بلاگ، رییس ستاد گردشگری تهران، از ارائه لایحه تشکیل سازمان گردشگری شهرداری به شورای اسلامی شهر تهران تا هفته آینده اطلاع داد.

لایحه تشکیل سازمان گردشگری هفته آینده به شورای شهر می رود

به گزارش گروه اجتماعی یزد بلاگ، مهرشاد کاظمی رییس ستاد گردشگری تهران بیان نمود، لایحه تشکیل سازمان گردشگری تا هفته آینده به شورای شهر تهران ارائه شده و پرونده این موضوع تا دوماه دیگر به طور کامل بسته می گردد.

کاظمی درباره این موضوع به شهر گفت: لایحه سازمان گردشگری قرار بود تا نوروز 1399 به شورا ارسال گردد اما این اتفاق رخ نداد با این حال بر مبنای جلسه هفته گذشته با اداره کل تشکیلات، قرار است تا هفته آینده این ساختار تقدیم شورای شهر گردد و تا دو ماه آینده هم این پرونده به طور کامل بسته و ساختار گردشگری در شهرداری تهران قانونی گردد. البته بین اینکه این ساختار سازمان باشد یا شرکت مادر تخصصی باید سازمان امور استخدامی کشور نظر دهد اما چه سازمان گردد و چه شرکت، وظایف یکسانی دارد و قرار است نقش سیاست گذاری، برنامه ریزی، تعامل و وحدت رویه بین نقاط مختلف گردشگری شهرداری تهران را برقرار کند.

وی درباره ضرورت تشکیل سازمان گردشگری اضافه کرد: پهنه های گردشگری تهران در سطح شهر پراکنده است، علاوه بر جاذبه های طبیعی، ساختمان های تاریخی و بیش از 25 موزه در مناطق مختلف وجود دارد که در اختیار شهرداری است و باید در قالب یک ساختار واحد فعالیت نمایند، بنابراین تشکیل سازمان گردشگری شهرداری تهران سیاست واحدی را برای گردشگری شهری تدوین می نماید. این وحدت رویه در تصمیم گیری ها کسب و کار گردشگری را رونق می بخشد و از حالت جزیره ای که مناطق برای گردشگری در منطقه تحت مدیریت خودشان برنامه ریزی می کردند، خارج نموده و گردشگری شهر تهران به صورت کلان در نظر گرفته می گردد. از سوی دیگر از لحاظ ساختاری هم فعالیت ستادی جنبه موقت دارد و یک نهاد دائمی نیست بلکه برای مدت زمان محدودی فعالیت نموده و قدرت سیاست گذاری ندارد با تشکیل سازمان گردشگری ساختار و تشکیلات معین می گردد. در تهران هیچ وقت به صورت کلان به این موضوع نگاه نشده است در حالی که در این زمینه تبریز جلوتر از تهران بود و سازمان گردشگری شهرداری تبریز مدت ها قبل راه اندازی شد.

رییس ستاد گردشگری تهران درباره موازی کاری بین فعالیت های این سازمان با وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان نمود: وزارت گردشگری کاملاً با این موضوع موافق است و حتی آقای مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری به شهردار نامه داده که این ساختار به جای سازمان، معاونت گردشگری باشد. وزارتخانه در حوزه گردشگری، سیاست گذار کلان است اما امور گردشگری به اندازه ای وسیع بوده که از عهده یک وزارتخانه خارج است. وزارت میراث بودجه کافی را هم برای این امر ندارد و امور گردشگری باید به بخش خصوصی واگذار گردد و وزارتخانه بر امور نظارت داشته باشد. شهرداری هم به نوعی در این زمینه بخش خصوصی به شمار می آید حتی در استاد ملی و قوانین هم به این موضوع اشاره شده که وزارت میراث فرهنگی بخشی از اماکن خود که توان نگهداری آن ها را ندارد باید به شهرداری ها واگذار کند و شهرداری ها هم با حفظ ارزش ساختمان و قوانین ثبت ملی آن ها را حفظ نموده و کاربری برای آن تعریف کند.

تبدیل گردشگری به منبع درآمد پایدار با تدوین سیاست واحد

کاظمی به تبدیل گردشگری به عنوان یک منبع درآمد پایدار برای شهر تهران اشاره و بیان نمود: توجه به گردشگری شهری با تدوین سیاست های واحد در قالب یک سازمان می تواند یک منبع درآمد پایدار برای شهرداری هم محسوب گردد. تا به امروز درآمد کسب شده شهرداری تهران از حوزه گردشگری اصلاً قابل توجه نبوده اما می تواند با سیاست گذاری و برنامه ریزی به منبع پایدار درآمدی تبدیل گردد.

وی اضافه کرد: تا امروز به طور موقت موزه های تحت مدیریت شهرداری، خودشان سیاست کاری تدوین نموده و درآمد کسب می کردند اما چون هیچ نهاد فرادستی در بدنه شهرداری وجود نداشت که این امور را هماهنگ نموده و ساختار کلی آن را تدوین کند، درآمدی هم از محل گردشگری برای شهر کسب نشد. بیش از 10 سازمان اکنون در شهرداری در کنار فعالیت اصلی خود کار گردشگری هم می نمایند، سازمان زیباسازی، نوسازی، توسعه فضاهای فرهنگی و … هرکدام بناهای تاریخی بسیاری در اختیار دارند که بعضی از آن ها موزه هستند و کاربری گردشگری دارند اما وظایف اصلی این سازمان ها چیز دیگری است، قرار نیست سازمان گردشگری مانع فعالیت سازمان های دیگر باشد اما سیاست گردشگری آن ها باید به صورت یکپارچه و از سوی سازمان گردشگری انجام گردد تا در نهایت یک خروجی واحد و یکپارچه که بتوان از آن درآمدزایی نموده و به عنوان یک منبع درآمد پایدار استفاده گردد، حاصل گردد.

تشکیل سازمان گردشگری برای شهرداری هزینه ندارد

رییس ستاد گردشگری شهرداری تهران درباره هزینه شهرداری برای تشکیل یک سازمان جدید گفت: تشکیل سازمان گردشگری هیچ هزینه ای برای شهرداری ندارد حتی از بعضی هزینه ها کاسته می گردد. همین حالا هم تشکیلات گردشگری فعالیت دارد و در تمام مناطق مسئول گردشگری وجود دارد شرکت های مختلف زیرمجموعه شهرداری کار گردشگری می نمایند اگر همه این ها یکپارچه گردد چه بسا صرفه جویی هم رخ دهد بنابراین تحمیل اقتصادی نخواهد داشت. قرار نیست نیروی جدید اضافه گردد فقط قرار است همه امور یکپارچه گردد. از سوی دیگر این سازمان باید با آژانس های گردشگری ارتباط پیدا کند با سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه گردشگری ارتباط برقرار کند تا از این حالت انفعال در گردشگری شهری خارج شویم که قطعاً این موارد نه تنها هزینه ای برای شهرداری ندارد بلکه زمینه درآمدزایی را هم فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1543

به "لایحه تشکیل سازمان گردشگری هفته آینده به شورای شهر می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه تشکیل سازمان گردشگری هفته آینده به شورای شهر می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید