فیلتر کردن ریزپلاستیک های آب با استفاده از علم صوت شناسی

به گزارش خبرنگاران به نقل از اینترستینگ ایجینیرینگ، ریزپلاستیک ها که عمدتا توسط ماشین های لباسشویی فراوری می شوند در نهایت به دریاها و اقیانوس ها ریخته می شوند و پاکسازی آنها از محیط زیست کار بسیار دشواری است.

فیلتر کردن ریزپلاستیک های آب با استفاده از علم صوت شناسی

پژوهشگران دانشگاه شینشو در ژاپن که این فیلتر تازه را ابداع نموده اند می گویند از این طریق می توان تمامی ریزپلاستیک ها را به راحتی و با صرف هزینه ای کم جمع آوری کرد. به ازای هر صد لیتر آب تخلیه شده از ماشین های لباسشویی بیش از ده هزار ریز پلاستیک در فضای آزاد رها می گردد.

فیبرهای پلاستیکی و ریز پلاستیک ها معمولا از بخش های مختلف البسه جدا شده و در آب موجود در ماشین های لباسشویی شناور می شوند و ریزبودن فوق العاده آنها موجب عبورشان از فیلترهای متعارف می گردد.

محققان می گویند با انتشار دقیق و هدفمند امواج صوتی در آب های آلوده به ریزپلاستیک ها، می توان آنها را در مرکز مجاری انتقال آب متمرکز کرد و با شکل گیری توده ای از آنها برای خروجشان به سمت مجاری دیگر با فشار امواج صوتی یا حتی فشار یک جریان آب اقدام کرد.

باید توجه داشت که اگر چه ریزپلاستیک ها از نظر فشردگی و حجم با یکدیگر متفاوت هستند، اما با انعکاس دقیق اصوات در آب می توان آنها را در میانه یک مجرای آبی متمرکز کرد و این کار به تنها 0.7 ثانیه زمان احتیاج دارد. محققان می گویند در آینده می توان از این روش برای تصفیه آب از بعضی ریزذره های دیگر نیز استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 بهمن 1398 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 258

به "فیلتر کردن ریزپلاستیک های آب با استفاده از علم صوت شناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلتر کردن ریزپلاستیک های آب با استفاده از علم صوت شناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید