فرمول ریاضی یک فنجان قهوه ایده آل کشف شد

دانشمندان به منظور تهیه یک قهوه ایده آل دست به دامن دنیای ریاضیات شدند و پیروز شدند یک فرمول مناسب برای دم کردن یک فنجان قهوه عالی استخراج نمایند.

فرمول ریاضی یک فنجان قهوه ایده آل کشف شد

به گزارش خبرنگاران، ایسنا به نقل از نیو اطلس نوشت: آیا یک فنجان قهوه لذت بخش تر می تواند برای محیط زیست هم بهتر باشد؟ گروهی از دانشمندان دانشگاه اورگان(Oregon) یک مدل ریاضی برای آنچه که می گویند یک روش ایده آل برای دم کردن قهوه است، ایجاد نمایند. آنها ادعا می نمایند که این رویکرد می تواند باریستاها را به سمت تهیه یک قهوه اسپرسوی بهشتی یکی بعد از دیگری و با استفاده از حدود یک چهارم دانه قهوه کمتر سوق دهد.

این گروه تحقیقاتی متشکل از شیمی دانان، ریاضی دانان، دانشمندان مواد و علاقه مندان به قهوه از پنج کشور گردهم آمدند و با یاری هم، پیمانه استاندارد 20 گرمی قهوه را که معمولاً توسط تهیه نمایندگان اسپرسو در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرد، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند تا ببینند آیا راهی وجود دارد که بتواند این فرایند را بهینه سازی کند.

این به معنای نگاه کردن به اندازه پیمانه، میزان آسیاب شدن دانه های قهوه، فشار آب ایجاد شده توسط دستگاه اسپرسوساز در هنگام پمپاژ آب، سرعت جریان و میزان دانه های موجود در هر نوع آب است. محققان با تکیه بر الکتروشیمی برای مشاهده چگونگی انحلال کافئین و سایر مولکول ها یک مدل ریاضی ساختند که به آنها امکان پیش بینی و آزمایش معیارهای روش های مختلف دم کردن قهوه را داد.

این گروه به وسیله تجزیه و تحلیل خود، بازده استخراج روش های مختلف دم کردن قهوه را محاسبه کرد که به درصد استفاده از قهوه جامد در آب اشاره دارد. در نهایت محققان دریافتند که استفاده کمتر از قهوه در واقع منجر به بازده بالاتر می گردد.

کریستوفر هندون شیمی دان دانشگاه اورگان می گوید: تأثیر واقعی این مطالعه این است که با استفاده کمتر از قهوه می توان فنجان های قهوه بیشتر و خوش طعم تری فراوری کرد. اگر به جای 20 گرم قهوه از 15 گرم بهره ببرید و دانه های قهوه خود را درشت خرد کنید، به یک فنجان قهوه می رسید که بسیار سریع آماده می گردد و طعمی بسیار عالی هم دارد. این فرآیند به جای اینکه 25 ثانیه طول بکشد، می تواند در هفت تا 14 ثانیه اجرا گردد، اما شما در خاتمه طعم بهتری از دانه های قهوه استخراج می کنید.

دانشمندان می گویند کاهش 25 درصدی در مصرف قهوه باعث می گردد علاوه بر فواید زیست محیطی، کافه های آمریکا مجموعا سالانه 1.1 میلیارد دلار در هزینه خود صرفه جویی نمایند.

هندون می گوید: ما می خواهیم استخراج طعم بیشتری از قهوه داشته باشیم تا در هزینه ها صرفه جویی کنیم و به محیط زیست یاری کنیم، اما در کنار آن می خواهیم به یک فنجان قهوه خوشمزه برسیم، نه اینکه یک فنجان قهوه سوخته یا خیلی تلخ درست کنیم. روش ابداعی ما به ما اجازه می دهد تا این کار را به راحتی انجام دهیم.

این تحقیق در مجله Matter منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 24 اسفند 1398 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 440

به "فرمول ریاضی یک فنجان قهوه ایده آل کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول ریاضی یک فنجان قهوه ایده آل کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید