عصای سفید، چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست نابینایان به حرکت در می آید

به گزارش یزد بلاگ، تهران(پانا) - معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنائی در پیامی 24 مهرماه روز جهانی نابینایان (عصای سفید) را تبریک گفت.

عصای سفید، چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست نابینایان به حرکت در می آید

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، متن پیام سید جواد حسینی به مناسبت روز دنیای نابینایان به شرح ذیل است:

به نام خدای بصیر

سلامی به زیبایی آنچه ما می بینیم و لذت می بریم و آنچه شما حس می کنید و از آن لذت می برید. بیست و چهارم مهر ماه امسال تداعی روزی است که نابینایان دنیا طراوت، پویایی و نشاط را به جویبار زندگی فرا می خوانند و با ضمیر روشن خویش تپش قلب زندگی و نبض پویای طبیعت را ترجمه می کنند و با همین چشمان به ظاهر بسته خویش، در زلال شعور و صفای فطرت خدایی، جلال و جمال حضرت حق را نگریسته و با تأمل در گردش حکیمانه چرخ روزگار، به مهمانی همه نشانه های خلقت می فرایند. روز عصای سفید، بهانه ای است که یادی کنیم از عزیزانی که از نعمت بینایی محروم هستند، اما دلی روشن دارند که دستان نوازش خداوند را بر روی گونه های تب دار گل ها، لمس می کنند، کسانی که در نفس های نسیم و در تار و پود جانشان، زندگی معطر می گردد.

عصای سفید، چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست این عزیزان به حرکت در می آید و آینه ای است که قدرت و نعمت خدایی را به تماشای تأمل و تفکر دیگران می گذارد.

به رسمیت شناختن افراد نابینا به عنوان اعضاء مفید و مؤثر جامعه و لزوم توجه به آنها در فرهنگ دینی و ملّی ما نیز مورد تأکید بوده به گونه ای که در آیات سوره عبس نیز به این مهم اشاره شده است که نقص عضو نشانه نقص شخصیت نیست. آسیب دیدگان بینایی انسان های بزرگی هستند که با وجود محروم بودن از نعمت بینائی، به مدارج عالی علمی و اخلاقی رسیده اند و این امر گویای آن است که محدودیت های جسمی هرگز نمی تواند انسان را از تعالی و پیشرفت بازدارد.در گذشته و تاریخ معاصر این مرز و بوم نیز نابینایان بزرگی بوده اند که با تکیه بر نیروی اراده، پشتکار ، خلاقیت و تقویت سایر حس ها توانسته اند براین نقیصه ظاهری فائق آمده و مایه سرفرازی و سربلندی ما شوند.

نابینایان چنان ارج و ارزشی در نزد مردم جوامع دارند و از چنان حرمتی برخوردارند که در تقویم دنیای، 15 اکتبر به عنوان روز دنیای نابینایان، نامگذاری شده تا همه مردم دنیا، در این روز، توجه خود را معطوف مسائل و خواست ها و دنیای این عزیزان کرده و تبلوری از قابلیت ها، توانمندی ها و شأن و منزلت اجتماعی نابینایان باشد و نگرشی مطلوب در جامعه نسبت به آنان به وجود آید.در حال حاضر این عزیزان با تلاش و سعی فراوان، بسیاری از مدارج علمی و مسئولیت های اجتماعی قابل توجهی را اختیار کرده اند که این مهم تذکری است مبنی بر اینکه محدودیت های جسمی، مانعی برای رسیدن انسان های ساعی به اهدافشان نیست.

آری نابینایان عزیز ثابت کرده اند که فهم از لمس انگشتان بر برجستگی کاغذ جرقه نمی زند، بلکه شعاع افق دل است که بر فهم، سایه می افکند و موفقیت با محدودیت جسمی ناکام نمی ماند و توکل، صبر، استقامت و زمزمه هایی با خالق در سکوت، ادبیاتی آشنا برای آنان است و در یک کلام لمس موفقیت با اراده و همت مبتنی بر امیدواری میسر است.

حضور چشمگیر این عزیزان در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، حرکت های منسجم در میان بخش های غیردولتی فعال در امور معلولان جهت اصلاح فرایند اجرای قوانین حمایتی و نقش پررنگ تر آنان در تصمیم گیری ها گویای این واقعیت است که نابینایان امروز از افرادی حمایت خواه به انسان هایی حمایت کننده و تاثیرگذار مبدل شده اند که نمی توان نقش آنها را در برنامه ریزی های خرد و کلان نادیده انگاشت.

اینجانب این روز ارزشمند را به تمامی این عزیزان ، به خصوص همکاران عزیزی که در آموزش و پرورش مشغول فعالیت هستند و همه دانش آموزان عزیز با آسیب بینایی تبریک عرض کرده و امید است در پرتو تعالیم اسلامی و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بتوانیم در تعالی و پیش رفت این عزیزان و سرمایه های ارزشمند میهن اسلامی مان سهیم باشیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2429

به "عصای سفید، چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست نابینایان به حرکت در می آید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصای سفید، چونان پرچمی است که به نشان استقلال در دست نابینایان به حرکت در می آید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید