طرابلس در آستانه سقوط، آلمان به دنبال میانجیگری

به گزارش یزد بلاگ، ایسنا نوشت: با پشتیبانی روسیه پیشروی نیروهای ژنرال حفتر به سمت طرابلس شتاب گرفته و درگیری ها به سمت مرکز شهر کشیده می شود. فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی شرایط پایتخت را بسیار نگران کننده می داند.

طرابلس در آستانه سقوط، آلمان به دنبال میانجیگری

نیروهای تحت فرمان ژنرال بازنشسته ارتش، خلیفه حفتر که خود را ارتش ملی لیبی می خوانند به پیشروی به سمت طرابلس ادامه می دهند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، با پشتیبانی روسیه پیشروی این نیروها به سوی پایتخت لیبی سرعت گرفته است. دولت وحدت ملی که بر طرابلس و مناطق محدودی از لیبی تسلط دارد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می شود.

به گفته غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی، درگیری های نظامی در حومه طرابلس طی 10 روز گذشته به سمت مناطق شهری کشیده شده است.

سلامه به روزنامه ایتالیایی کوریرره دلا سرا گفته از زمانی که نیروهای روسی به کمک نظامیان تحت فرمان ژنرال حفتر آمده اند حمله ها به طرابلس شدیدتر شده و او بسیار نگران است.

نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به رهبری خلیفه حفتر بر بخش بزرگی از شرق و جنوب کشور تسلط دارند و از ماه آوریل سال جاری حمله برای تسخیر طرابلس را آغاز کرده اند. این حمله کشور جنگ زده لیبی را با بحرانی عمیق تر و پیچیده تر از قبل روبرو کرده است. به گفته شاهدان عینی نیروهای ژنرال حفتر در روزهای گذشته به مواضع نیروهای دولتی در جنوب پایتخت حمله کرده اند.

به گزارش دویچه وله، شرکت BPMC که به شرکت نفت دولت وفاق ملی تعلق دارد و مسئول تامین سوخت مورد نیاز پایتخت است در بیانیه ای اعلام کرده که به دلیل شدت دریافت درگیری های نظامی تمام فعالیت های خود در طرابلس را متوقف کرده و کارمندانش را به مناطق امن منتقل کرده است.

لیبی از زمان سقوط معمر قذافی دیکتاتور سابق این کشور در سال 2011 دچار بحران شدیدی شد که همچنان ادامه دارد. از سال 2014 دو گروه مستقر در طرابلس و در شرق لیبی هر کدام کنترل بخشی از کشور را در اختیار دارند.

تشدید بحران و نقش به روسیه

محمد سیاله، وزیر خارجه دولت وفاق ملی، از جمله سیاستمدارانی است که نسبت به سقوط طرابلس ابراز نگرانی کرده است.

او به روزنامه ایتالیایی لا رپوبلیکا گفته روسیه سربازانی به لیبی فرستاده که از جمله از طریق پهپادهای نظامی از نیروهای ژنرال حفتر پشتیبانی می کنند.

غسان سلامه و محمد سیاله از جمله شرکت کنندگان در کنفرانس گفت وگوهای مدیترانه بودند که روز شنبه هفتم دسامبر در شهر رم، پایتخت ایتالیا، برگزار شد.

غسان سلامه، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی می گوید جنگجویان روسی به کمک نیروهای ژنرال حفتر آمده اند.

حدود دو هفته پیش، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا، روسیه را به پشتیبانی از نیروهای ارتش ملی لیبی از طریق اعزام نظامیان و شبه نظامیان وابسته به شرکت های خصوصی روسی متهم کرد. سرگئی لاوروف، همتای روسی پامپئو، این اتهام را شایعه خوانده و آن را تکذیب کرده است.

فتحی باشاغا، وزیر کشور دولت وفاق ملی، حدود یک ماه پیش در گفت وگو با شبکه خبری بلومبرگ، روسیه را به جنگ افروزی در لیبی و تلاش برای بازگرداندن بقایای رژیم قذافی متهم کرده و گفته بود مسکو به جای کمک برای یافتن راه چاره به بحران دامن می زند.

تلاش آلمان برای میانجیگری

شماری از ناظران احتمال می دهند سقوط احتمالی طرابلس به معنای خاتمه یافتن درگیری های نظامی در لیبی نخواهد بود و مخالفان ژنرال حفتر علیه او و نیروهای تحت فرمانش وارد عمل خواهند شد.

این نگرانی نیز وجود دارد که با ادامه و تشدید درگیری ها در لیبی گروه های افراط گرا نظیر داعش بار دیگر در این کشور فعال شوند.

آلمان می کوشد با برگزاری یک کنفرانس بین المللی لیبی در برلین به حل مناقشه در این کشور شمال آفریقا کمک رساند. تاکنون تاریخ دقیق برگزاری این کنفرانس و شرکت کنندگان آن مشخص نشده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 248

به "طرابلس در آستانه سقوط، آلمان به دنبال میانجیگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرابلس در آستانه سقوط، آلمان به دنبال میانجیگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید