شیوع تب گوجه فرنگی؛ از این بیماری بیشتر بدانید

به گزارش یزد بلاگ، تهران (پانا) - یک متخصص بیماری های عفونی درباره بیماری تب گوجه فرنگی که گفته می گردد اخیرا در هند بروز و شیوع یافته، توضیحاتی ارائه کرد و گفت این بیماری نه آنفلوآنزا است و نه ربطی به گوجه فرنگی دارد؛ در واقع از این جهت که کودک دچار قرمزی پوست شده و تاول هایی روی بدنش ظاهر می گردد، مردم محلی نام تب گوجه فرنگی را روی آن گذاشته اند و چنین بیماری از قبل به این شکل وجود نداشته است.

شیوع تب گوجه فرنگی؛ از این بیماری بیشتر بدانید

به گزارش ایسنا، حمید عمادی درباره بیماری تب گوجه فرنگی، گفت: اینگونه نبوده است که از قبل چنین بیماری وجود داشته باشد و به نظر می رسد حتی انتخاب نام بیماری و عبارت اطلاق شده به آن، محلی باشد. در مقاله مجله لنست ذکر شده است که در هندوستان یک بیماری شایع شده است که اصطلاحا به آن آنفلوآنزا یا تب گوجه فرنگی می گویند و برای آن علائم غیر اختصاصی شرح داده است.

او درباره علائم این بیماری، شرح داد: علائم شامل تب، بدن درد، درد مفاصل، ضایعات تاولی روی پوست بدن است. این بیماری عمدتا بچه ها یک تا 5 سال را درگیر می نماید و افراد بزرگسال در صورتی که دچار ضعف سیستم ایمنی باشند به این بیماری مبتلا می شوند.

عمادی تاکید نمود: نکته مهم این است که این بیماری نه آنفلوآنزا است و نه ربطی به گوجه فرنگی دارد. در واقع از این جهت که کودک دچار قرمزی پوست شده و تاول هایی روی بدنش ظاهر می گردد، مردم محلی نام تب گوجه فرنگی را روی آن گذاشته اند و چنین بیماری از قبل به این شکل وجود نداشته است. بعید است این بیماری ویروس جدیدی هم باشد به این علت که در هندوستان بیماری هایی با چنین علائمی از قبل هم وجود داشته است. به نظر می رسد بیماری که در حال حاضر با نام تب گوجه فرنگی شناخته شده است، شاخه ای از گروه خانواده انتروویروس ها باشد که الان بیماری دست، پا و دهان ایجاد می نماید.

وی اضافه کرد: بیماری دست، پا و دهان یک شاخه از کوکساکی ویروس و انتروویروس است که در بچه های کوچک سبب بروز ضایعات تاولی در دست، پا و دهان می گردد. معمولا از آنجایی که بچه های کوچک چهار دست و پا می فرایند و به محیط دست می زنند و ممکن است دست آلوده را داخل دهانشان نمایند، معمولا به نام دست، پا و دهان شناخته می گردد. با توجه به این که این بیماری ضایعت تاولی ایجاد می نماید، محتمل است این تب گوجه فرنگی یک شاخه جدیدی از بیماری دست، پا و دهان باشد و خود یک بیماری مستقل نباشد.

او با تاکید بر اینکه هنوز اطلاعات درباره تب گوجه فرنگی کم است، توضیح داد: بیماری به وسیله انسان به انسان منتقل می گردد و بسیار مسری است. انتقال از دو طریق تنفسی و دفع مدفوع صورت می گیرد.

این متخصص بیماری های عفونی درباره راه های افتراق تب گوجه فرنگی از آبله میمونی نیز، گفت: از نظر بالینی ممکن است دو بیماری مشابه یکدیگر باشند اما باتوجه به اینکه آبله میمونی کیت تشخیصی دارد اگر بیماری با علائم پوستی مشابه آنچه که گفته شد به ما مراجعه کند، در تشخیص افتراقی باید آبله مرغان، آبله میمونی، بیماری دست ، پا و دهان و... باشد. با در دسترس بودن کیت تشخیصی بیماری های ذکر شده کار تشخیص انجام می گردد و اگر همه این موارد رد شد آن وقت می توان به تشخیص تب گوجه فرنگی رسید.

وی تاکید نمود: این بیماری درمان حمایتی و علامتی دارد و بعد از 5 تا 7 روز بهبود می یابد. درمان بیماری های ویروسی علامتی است و برترین کار این است که مانع انتشار بیماری شویم و کودک مبتلا را در خانه نگه داریم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 شهریور 1401 بروزرسانی: 8 شهریور 1401 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4873

به "شیوع تب گوجه فرنگی؛ از این بیماری بیشتر بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوع تب گوجه فرنگی؛ از این بیماری بیشتر بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید