علائم بالینی ویروس های جهش یافته تفاوتی با ویروس قبلی ندارد

به گزارش یزد بلاگ، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که علائم بالینی واریانت جهش یافته با ویروس قبلی تفاوت ندارد، گفت: زمانی که بیماری فروکش می کند سیاست های درستی برای پیشگیری از افزایش موارد بیماری اتخاذ نمی کنیم .

علائم بالینی ویروس های جهش یافته تفاوتی با ویروس قبلی ندارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، دکتر مسعود یونسیان با بیان این که اگر افراد سالمند بالای 65 سال را علیه کرونا واکسینه کنیم بستری در بیمارستان و مرگ و میر تا حد زیادی کاهش می یابد؛ گفت: مشاهده مواردی از ویروس های جهش یافته در ایران از جمله ویروس هندی و آفریقای جنوبی که ممکن است فرار از واکسن هم داشته باشند نگران کننده است؛ البته این نگرانی به دلیل افزایش احتمالی شدت بیماری نیست، بلکه بیشتر به دلیل سرایت پذیری بالاتر این ویروس ها است. هرچند بروز موج یا امواج دیگری از بیماری کووید-19 در کشور غیرقابل اجتناب است، ما اطلاعات کافی برای پیش بینی این نداریم که چه زمانی موج جدیدی از بیماری کرونا رخ خواهد داد زیرا مراقبت ژنومیک یا سیستمی نیاز داریم که حجم قابل ملاحظه ای از افراد آلوده به ویروس کرونا را از لحاظ ابتلا به انواع جهش یافته ویروس کرونا بررسی کنیم.

علائم بالینی ویروس هندی با ویروس چینی تفاوتی ندارد

وی افزود: علائم بالینی واریانت هندی و آفریقایی تفاوتی با ویروس قبلی با منشأ ووهان ندارد و به جز آزمایش و توالی یابی ژنی، راهی برای تشخیص جهش یافته بودن ویروس کرونا نداریم، البته نیازی هم به این کار نیست زیرا مراقبت از این افراد، از لحاظ بالینی و قرنطینه و جداسازی، مانند ویروس کرونای قبلی است و راه چاره مقابله با شیوع آن هم، بیماریابی فعال و ردیابی افراد در تماس با بیماران و جداسازی آنها و سایر اقداماتی است که از ابتدا اعلام شده است.

نگرانی از افزایش سرایت کرونا با شیوع ویروس های جهش یافته

یونسیان با بیان این که برخی از واریانت های جهش یافته مانند واریانت کشور انگلیس یا هند، ممکن است کشندگی بیشتری داشته باشند، گفت: البته اطلاعات متقنی برای این نداریم که کدام ویروس جهش یافته، کشندگی بیشتری دارد یا اینکه چقدر این کشندگی بیشتر است، اما نگرانی اصلی ما درباره ویروس های جهش یافته، افزایش قدرت سرایت آن هاست زیرا اگر فردی به ویروس های جهش یافته مبتلا شود، می تواند تعداد بیشتری از افراد را آلوده کند و این امر سرعت انتشار ویروس در کشور را بالا می برد.

آیا ستاد ملی مقابله با کرونا در مقابله با کرونا پیروز است؟!

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سؤال که آیا سیاستگذاری ها و تصمیمات اخذ شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا برای جلوگیری از توسعه ویروس زودهنگام و مؤثر است؟ شرح داد: زمانی که پیک کرونا فروکش کرده و تعداد مبتلایان کم شده است، بهترین زمان برای شناسایی کلیه موارد مبتلاست زیرا در این شرایط می توانیم موارد مبتلا و تماس های نزدیک با آن ها را پیگیری کنیم اما زمانی که به اوج منحنی کرونا می رسیم، این اقدامات اولاً قابلیت انجام ندارد زیرا باید تعداد بسیار زیادی از افراد را پیگیری و قرنطینه کنیم که امکان اجرای این کار وجود ندارد و ثانیاً این اقدامات باید قبل از اوج گیری بیماری انجام شوند نه در زمانی که بیماری و انتقال آن در اوج شرایط خود واقع شده است. آن چه من مشاهده می کنم این است که زمانی که بیماری فروکش می کند، سیاست های درستی برای پیشگیری از افزایش موارد بیماری اتخاذ نمی کنیم و زمانی که بیماری به اوج خود می رسد تعطیلی ها و مداخلاتی را اعمال می کنیم که عمدتاً هم اثربخش نیستند یا هزینه اثربخشی زیادی ندارند.

نبود هماهنگی بین بخشی، معضل مقابله با کرونا

وی ادامه داد: اثربخش ترین روش پیشگیرانه این است که قبل از این که بیماری اوج بگیرد مداخلات و محدودیت ها را اجرا کنیم که این اتفاق نمی افتد از سوی دیگر، متأسفانه هماهنگی بین بخشی در سیاستگذاری ها وجود ندارد. برای مثال وسائل حمل و نقل عمومی در چنین شرایطی شرایط مناسبی از لحاظ رعایت پروتکل های بهداشتی ندارند و دستگاه ها هم نظارت خوبی بر ناوگان حمل ونقل عمومی ندارند.

وی افزود: به محض این که تعطیلات آغاز می شود اعلام می شود که مسافرت با وسیله نقلیه شخصی ممنوع است اما بسته کامل اقدامات پیشگیرانه اعمال نمی شود و جلوی سفرها با وسایل حمل و نقل عمومی گرفته نمی شود! این امر باعث سوق دادن مسافران به سمت وسیله نقلیه عمومی می شود؛ از سوی دیگر ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی هم افزایش نمی یابد و نظارتی هم بر این مسئله وجود ندارد.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران تأکید کرد: اگر قرار است مسافرت محدود شود، باید همه روش های تردد (به خصوص سفر با وسایل نقلیه عمومی) محدود شوند و اتفاقاً باید اول محدودیت سفر با وسایل نقلیه عمومی اعمال شود که خطر انتقال بیشتری دارند؛ بنابراین نه تنها وظایف محول شده به دستگاه ها به خوبی اجرا نمی شود بلکه منطق برخی مصوبات ستاد مقابله با کرونا هم به روشنی معین نیست.

یونسیان با ارائه مثال دیگری گفت: به محض افزایش شیوع کرونا، برخی محیط های با هوای آزاد مانند بوستان ها بسته می شوند در حالی که بسیاری از کافی شاپ ها و رستوران ها که فضای بسته ای دارند برخلاف مصوبات ستاد، مشغول فعالیت هستند و برخورد جدی هم با آن ها انجام نمی شود و بستن بوستان ها منجر به سوق دادن افرادی که قصد تفریح در فضای باز را داشته اند به سوی کافی شاپ ها، رستوران ها، قلیان سراها و یا مهمانی های خانوادگی می شود.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4104

به "علائم بالینی ویروس های جهش یافته تفاوتی با ویروس قبلی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم بالینی ویروس های جهش یافته تفاوتی با ویروس قبلی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید