شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریل گذاری تقاضای دانش در صنعت می پردازد

به گزارش یزد بلاگ، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیامی به مناسبت هفته پژوهش مطرح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در گام دوم انقلاب به ریل گذاری تقاضای دانش در بخش صنعت و کسب وکار می پردازد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریل گذاری تقاضای دانش در صنعت می پردازد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی پیغامی به مناسبت هفته پژوهش با تبیین ساماندهی راستا پیشرفت علمی دانشگاه های کشور در گام نخست انقلاب توسط این شورا، تأکید کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی در گام دوم انقلاب به ریل گذاری راستا تقاضای دانش در بخش صنعت و کسب وکار خواهد پرداخت.

در متن این پیغام آمده است:

کشور عزیزمان ایران در آستانه گام دوم انقلاب کبیر اسلامی، مراحل خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی را در پیش روی خود دارد. آرمان های انقلابی عصر جدیدی در عالم را پیش روی ما قرار داده است که مبتنی بر فطرت آدمی، ورای نسل ها، چشم اندازی مبارک پیش روی ما گگردده است، بالندگی این انقلاب، در پرتو انعطاف و تجدید پذیری نمایان می گردد درحالی که به اصول خود کاملاً پایبند است و در عرصه های اخلاق، جوانمردی و مروت، مایه سربلندی ایرانیان شده است.

اکنون فرصت های بی شماری پیش روی ماست و جوانان به عنوان بزرگ ترین نیروی حرکت و تغییر، با اتکا به دستاوردهای بزرگ گذشته، حوزه های مهمی را پیش روی خود دارند که اولین آنها عرصه علم و پژوهش است، اگرچه شتاب رشد علمی کشور در دو دهه گذشته خیره کننده بوده، اما این تنها آغازی بر یک راه طولانی و شاید بی انتها در تواناسازی انقلاب کبیر اسلامی به مدد علم و دانش بوده است.

بدون شک، پژوهش یکی از اصلی ترین راه های فراوری علم و پیشرفت است که ما در این میان در ابعاد و حوزه هایی به خوبی جلو رفته ایم و در ابعاد و حوزه های دیگری احتیاجمند تجدیدنظر جدی هستیم. حوزه هایی نظیر فناوری نانو، بیو، هوافضا، سلول های بنیادی و هسته ای در مرزهای دانش در حال حرکت هستند درحالی که بعضی قلمروهای دیگر با موانع جدی در حرکت روبرو اند. در ابعاد مختلف تحقیق و توسعه، پژوهش های بنیادی و تا حدی کاربردی شرایط مناسب تری در مقایسه با فعالیت های توسعه ای دارند.

با نگاهی به راستا پیش روی در حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان، این مهم خود را در ضعف جدی پژوهش های کاربردی و توسعه ای در بخش کسب وکار و صنعت نمایان می سازد درحالی که پژوهش های دانشگاهی از شرایط مناسب تری برخوردارند. بودجه و هزینه کرد تحقیق و توسعه در کشور حدود 0.5 درصد برآورد شده است که به معنای وجود فاصله بزرگ با اهداف بلند انقلاب، یعنی 4 درصد است. ناگفته نماند که آمار مناسبی از میزان تحقیق و توسعه بخش خصوصی در دسترس نیست و هیچ کدام از این ها به معنای نفی توجه جدی تر به بهبود نظام علمی دانشگاهی کشور نیست.

همه این ها در حالی است که فرآیند پیشرفت دانش مبنا، در گرو ورود بخش صنعتی بزرگ به بازارهای رقابت جهانی است که به نوبه خود احتیاج به فراوری دانش جدید، و در نتیجه تحقیق و توسعه صنعتی را روزبه روز افزایش می دهد. در یک اقتصاد دانش بنیان، انتظار می رود که تحقیق و توسعه بخش کسب وکار بین 60 تا 80 درصد هزینه کل تحقیق و توسعه را شامل گردد که این مهم به لطف شکل گیری بنگاه های بسیار بزرگ و توانمند امکان پذیر خواهد بود.

از این روی، در طلیعه گام دوم انقلاب، شورای عالی انقلاب فرهنگی افق پیش روی خود را علاوه بر ساماندهی مجدد حوزه های علمی در پرتو روزآمدسازی اسنادی نظیر نقشه جامع علمی کشور، سند نخبگان و نظایر آنها؛ جهت دهی و سیاست گذاری ورود به عرصه اقتصاد دانش بنیان قرار داده است تا همان گونه که در گام نخست راستا پیشرفت علمی دانشگاهی کشور، یا همان طرف عرضه را ساماندهی نمود، در گام دوم به ریل گذاری راستا تقاضای دانش در بخش صنعت و کسب وکار کمک نماید. این دو گام به کمک خداوند بزرگ یکدیگر را تکمیل نموده و نویدبخش تمدن سازی نوین اسلامی خواهند شد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 307

به "شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریل گذاری تقاضای دانش در صنعت می پردازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریل گذاری تقاضای دانش در صنعت می پردازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید