سودان با شورشیان توافق صلح امضا می نماید

به گزارش یزد بلاگ، دولت سودان توافق صلحی را با شورشیان این کشور برای انتها دادن به چند دهه جنگ در استان های ناآرام این کشور امضا خواهد نمود.

سودان با شورشیان توافق صلح امضا می نماید

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، دولت سودان فردا شنبه سوم اکتبر در جوبا پایتخت سودان جنوبی توافق صلحی را با شورشیان امضا خواهد نمود که به چند دهه جنگ در استان های دارفور، کردفان جنوبی و نیل آبی در سودان خاتمه می دهد.

جبهه موسوم به انقلابی سودان، ائتلاف گروه های شورشی اصلی در غرب منطقه دارفور و ایالت های جنوبی نیل آبی و کردفان جنوبی توافقنامه اولیه با دولت عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان را در اواخر ماه اوت گذشته (اوایل شهریورماه) در جوبا، پایتخت سودان جنوبی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، توت قلوال رئیس تیم میانجیگر مذاکرات صلح سودان که از سیاستمداران سودان جنوبی است، روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: این توافق برای سودان و سودان جنوبی مهم است. اگر صلح و ثباتی در سودان باشد در سودان جنوبی هم صلح و ثبات خواهد بود. ما ملتی واحد در دو کشور هستیم.

سلیمان الدبیلو رئیس کمیساریای صلح سودان هم در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: این روزی تاریخی است ...امیدواریم که این امضا به جنگ تا ابد خاتمه دهد و راه را برای پیشرفت و توسعه باز کند.

او با اشاره به اینکه توافق مذکور به ریشه های مسائل سودان پرداخته است، گفت: اکثریت گروه های مسلح جز دو گروه، توافقنامه را امضا خواهند کردند... امیدواریم که آن دو گروه را هم به امضای توافق صلح و پیوستن به فرآیند صلح تشویق کنیم، زیرا این سند به مسائل سودان نگاه واقعی دارد و اگر به اجرا درآید صلح را محقق خواهد نمود.

این توافقنامه شامل هشت پروتکل مربوط به موضوعات مالکیت زمین، عدالت انتقالی، جبران خسارت، توسعه بخش عشایری و دامداری، تقسیم ثروت، تقسیم قدرت و بازگشت پناهندگان و آوارگان است؛ علاوه بر این یک پروتکل امنیتی وجود دارد که مربوط به ادغام شبه نظامیان گروه های شورشی در ارتش دولت سودان برای تبدیل شدن به یک ارتش جدید است که نماینده تمام اجزای مردم سودان است.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2318

به "سودان با شورشیان توافق صلح امضا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودان با شورشیان توافق صلح امضا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید