ساعت بدن چیست و در ساعات مختلف شبانه روز داخل بدن چه خبر است؟

به گزارش یزد بلاگ، بر طبق تازه های روز ایران و تازه های روز جهان ، ساعت بدن (ساعت زیستی) یک سیستم داخلی در بدن انسان و سایر موجودات است که وظیفه رسیدن به تنظیم و هماهنگی فعالیت های بیولوژیکی با شرایط روز و شب را دارد. این ساعت داخلی تاثیر زیادی بر فعالیت های فیزیولوژیکی و رفتاری ما دارد و در ساعات مختلف شبانه روز داخل بدن تغییرات مهمی را به وجود می آورد. در تازه های روز به آنالیز عملکرد ساعت بدن در ساعات مختلف شبانه روز می پردازیم.

ساعت بدن چیست و در ساعات مختلف شبانه روز داخل بدن چه خبر است؟

صبح زود

بر اساس تازه های روز ، در ساعات صبح زود، بدن به آرامی بیدار شده و آماده فعالیت های روزانه می گردد. در این زمان، سطح هورمون کورتیزول در بدن افزایش یافته و به بیدار شدن و افزایش انرژی در صبح زود یاری می نماید. بعلاوه، سیستم گرمازایی بدن نیز فعال شده و دمای بدن افزایش می یابد.

صبح تا ظهر

در این بازه زمانی، بدن در حال افزایش تمرکز و کارآیی است. سطح هورمون های مرتبط با تمرکز و بیداری مانند هورمون اپی نفرین و دوپامین بالاست. عملکرد شناختی و عقلانی بهتر بوده و بدن آماده برخورد با وظایف روزمره است.

بعد از ظهر

در این زمان، سطح انرژی بدن کاهش می یابد و بدن به آرامش احتیاج دارد. در این زمان احساس خواب آلودگی و کاهش تمرکز می گردد. در بعضی فرهنگ ها، از این زمان برای استراحت استفاده می نمایند.

عصر تا شب

تازه های روز ذکر می نماید؛ در این بازه زمانی، بدن به تدریج بیدارتر و فعال تر می گردد. سطح هورمون های انرژی زا مانند هورمون تیروکسین و هورمون رشد افزایش می یابد. قدرت بدنی بیشتری در این بازه زمانی داریم و عملکرد ورزشی و فعالیت های بدنی بهبود می یابد.

شب

تاکید تازه های روز بر این نکته است که ساعت بدن در شبانه روز نقش مهمی در تنظیم خواب و استراحت دارد. در طول این بازه زمانی، سطح هورمون ملاتونین در بدن افزایش می یابد. ملاتونین یک هورمون فراوری شده به وسیله غده پینه ای است که در تنظیم ساعت بدن و فعالیت های مرتبط با خواب و بیداری نقش دارد. افزایش سطح ملاتونین در بدن به عنوان یک سیگنال برای بدن به منظور آماده شدن برای استراحت و خواب عمیق عمل می نماید.

بعلاوه، در طول شب، ساعت بدن تاثیر مهمی در ریتم خواب و بیداری ما دارد. ساعت بدن باعث تنظیم ترکیب ساعت خواب عمیق (REM) و خواب غیر REM ما می گردد. در طول شب، ما چندین دوره خواب REM و غیر REM را تجربه می کنیم که هرکدام ویژگی ها و تاثیرات خاص خود را دارند. ساعت بدن به شما یاری می نماید تا در طول شب به طور طبیعی از این دوره های خواب عبور کنید و خواب عمیق و با کیفیتی داشته باشید.

چه عواملی بر ساعت بدن تاثیر گذاشته و آن را دچار اختلال می نمایند؟

تازه های روز جهان می گوید؛ عوامل زیادی بر ساعت بدن تاثیر گذاشته و آن را دچار اختلال می نمایند. تعدادی از این عوامل به توضیح زیر هستند؛

نور- نور محیط، به ویژه نور خورشید، تاثیر قابل توجهی بر ساعت بدن دارد. روبروه با نور در ساعات صبح زود به بدن می گوید که روز آغاز شده و باعث کاهش سطح هورمون ملاتونین و بیدار شدن ما می گردد. از طرف دیگر، نور در ساعات شبانه مهم است و فراوری ملاتونین را کاهش داده و فعالیت ساعت بدن را تغییر می دهد. تکنولوژی های الکترونیکی مانند تلویزیون، تلفن همراه و رایانه در ساعات شبانه روز باعث اختلال در ساعت بدن می گردد.

روشنایی مصنوعی- استفاده از روشنایی مصنوعی در ساعات شبانه فراوری ملاتونین را کاهش داده و ساعت بدن را به هم می زند. نورهای قوی و درخشان مانند نورهای خیابان ها و نورهای لامپ های الکتریکی ممکن است تاثیری مخربی بر ساعت بدن داشته باشند.

سفرهای طولانی- تغییر مکان و انجام سفرهای طولانی که با تغییر منطقه زمانی همراه است، می تواند ساعت بدن را از هم بزند. این پدیده به عنوان اختلال ساعت بدن (Jet Lag) شناخته شده و باعث اختلال در خواب، خستگی، افزایش تنفس، اختلالات گوارشی و عملکرد کاهشی در طول روز می گردد.

شیفت کاری و روزهای تعطیل- بعضی افراد به علت شیفت کاری ناقص یا تغییرات مکرر در ساعات کاری خود، با تغییرات در ساعت بدن روبرو می شوند. بعلاوه، تغییرات در روزهای تعطیل و تغییر ساعت به عنوان ساعت تابستانی و زمستانی نیز ساعت بدن را تحت تاثیر قرار داده و باعث اختلالات در خواب و بیداری می گردد.

استرس- استرس و فشارهای روزمره تاثیر منفی بر ساعت بدن دارد. استرس باعث کاهش کیفیت خواب می گردد.

توجه کنید که اینها عوامل مختلفی هستند که تاثیر منفی بر ساعت بدن دارند. هر فرد شاید به صورت متفاوت به این عوامل واکنش نشان دهد و در هر شخصی احتیاجها و واکنش ها فرق دارد.

در آخر

بر اساس تازه های روز ، ساعت بدن یک سیستم داخلی مهم در بدن انسان است که به تنظیم و هماهنگی فعالیت های بیولوژیکی با ساعات مختلف شبانه روز می پردازد. بر طبق تازه های روز ایران و تازه های روز جهان در ساعات مختلف شبانه روز، ساعت بدن تغییراتی در فعالیت های فیزیولوژیکی و رفتاری شما ایجاد می نماید. درک و دریافت این تغییرات موجب می گردد تا برترین بهره را از ساعات مختلف شبانه روز ببرید و به خواب عمیق و با کیفیتی دست یابید.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 19 تیر 1403 بروزرسانی: 19 تیر 1403 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 5059

به "ساعت بدن چیست و در ساعات مختلف شبانه روز داخل بدن چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساعت بدن چیست و در ساعات مختلف شبانه روز داخل بدن چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید