ساخت ربات جویدن برای آزمایش آدامس های دارویی

به گزارش یزد بلاگ، علاوه بر این، به همان روشی که جویدن آدامس سبب ترشح بزاق در دهان می شود، این ربات هم از طریق یک لوله سیلیکونی، به هنگام جویدن، بزاق مصنوعی تولید می کند.

ساخت ربات جویدن برای آزمایش آدامس های دارویی

محققان دانشگاه بریستول به رهبری یک محقق ایرانی رباتی ساختند که می تواند برای آزمایش آدامس های دارویی مورد استفاده قرار گیرد. هنگام جویدن آدامس، ترکیبات موجود در آن مانند طعم دهنده ها، به آرامی در دهان آزاد می شود.

حال محققان به دنبال تولید آدامس های دارویی هستند تا از این طریق ترکیبات دارویی را به بدن برسانند.در این راستا، به رهبری یک دانشمند ایرانی، یک ربات جدید طراحی شده تا آزمایش جویدن را استانداردسازی کند.

محققان دانشگاه بریستول به رهبری کاظم عالم زاده محقق ایرانی این پژوهش، یک ربات به نام ربات جویدن شبه انسان توسعه داده اند که از مجموعه ای از فک های مکانیکی تشکیل شده که حرکات جویدن معمولی یک انسان را تکرار می کند.

علاوه بر این، به همان روشی که جویدن آدامس سبب ترشح بزاق در دهان می شود، این ربات هم از طریق یک لوله سیلیکونی، به هنگام جویدن، بزاق مصنوعی تولید می کند. در تست های آزمایشگاهی، هم ربات و هم داوطلبان انسانی پژوهش آدامسی را که با زایلیتول (xylitol) شیرین شده بود را به مدت 20 دقیقه جویدند.

زایلیتول یک ماده از دسته الکل های قند است. زایلیتول بر خلاف دیگر شیرین کننده های طبیعی یا مصنوعی، به گونه ای فعال برای سلامت دندان ها مفید است و حتی مصرف مداوم آن امکان پوسیدگی دندان ها را تا یک سوم کاهش می دهد و همچنین سبب جذب مجدد مواد معدنی توسط مینای دندان ها می شود که استحکام دندان ها را افزایش می دهد.

همچنین تحقیقات نشان می دهند که جویدن آدامس های حاوی زایلیتول از بروز عفونت گوش میانی که یکی از شایعترین بیماری های دوران کودکی است تا حدی جلوگیری می کند. هر پنج دقیقه یک بار در طول آزمایش، نمونه های بزاق طبیعی و مصنوعی به ترتیب از افراد آزمایش شونده و ربات جمع آوری شد.

این نمونه ها متعاقبا تجزیه و تحلیل شد تا تعیین شود به مرور زمان چه مقدار زایلیتول از آدامس به بزاق منتشر شد. نتایج برای کلیه داوطلبان و ربات کاملا مشابه بود و بیشترین میزان زایلیتول در پنج دقیقه اول جویدن آزاد شد و در ادامه 20 دقیقه، کمی زایلیتول باقی ماند.

امید است که نمونه های این ربات برای ارزیابی میزان رهاسازی مواد موجود در آدامس های دارویی به روشی استاندارد و کنترل شده مورد استفاده قرار گیرد. دکتر کاظم عالم زاده اظهار کرد:تحقیقات ما نشان داده است که این ربات جویدنی به شرکت های داروسازی فرصت می دهد تا آدامس های دارویی را مورد بررسی قرار دهند. تا با این روش هزینه ها نیز کاهش یابد.

نتایج این پژوهش در مجله IEEE Transactions on Biomedical Engineering انتشار یافت.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: فرادید
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1724

به "ساخت ربات جویدن برای آزمایش آدامس های دارویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ربات جویدن برای آزمایش آدامس های دارویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید