زنی که اولین ویروس کرونا را کشف کرد

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران: کاشف اولین ویروس کرونا دختر یک راننده اتوبوس اسکاتلندی بود که در 16 سالگی ترک تحصیل کرد. جون آلمیدا در ادامه زندگی به یکی از پیشگامان تصویربرداری از ویروس تبدیل شد و حالا دستاوردهایش در جریان همه گیری فعلی مجددا مورد توجه قرار گرفته است.

زنی که اولین ویروس کرونا را کشف کرد

جون آلمیدا در کنار یک میکروسکوپ الکترونیکی

بیماری کووید-19 ناشی از یک ویروس جدید است، اما این ویروس از نوع ویروس های کرونایی است که نخستین بار توسط دکتر آلمیدا در سال 1964 در آزمایشگاهش در بیمارستان سنت توماس لندن شناسایی شد.

این ویروس شناس که تا پیش از ازدواج جون هارت نام داشت در سال 1930 به جهان آمد و در شهر گلاسگو اسکاتلند عظیم شد. او نسبتا زود ترک تحصیل کرد، اما به عنوان تکنسین آزمایشگاه آسیب شناسی بافتی در بیمارستان سلطنتی گلاسگو استخدام شد.

او بعد ها برای ادامه کار به لندن نقل مکان کرد و در سال 1954 با انریکه آلمیدا، هنرمند ونزوئلایی، ازدواج کرد.

پژوهش درباره سرماخوردگی عادی

این زوج جوان به همراه دختر کوچک خود به کانادا مهاجرت کردند و در شهر تورنتو ساکن شدند. به گفته جورج وینتر، نویسنده مطالب پزشکی، در موسسه سرطان اونتاریو بود که دکتر آلمیدا توانست در استفاده از میکروسکوپ الکترونیکی به تبحری مثال زدنی برسد.

او روش جدیدی برای تجسم بهتر ویروس ها ابداع کرد: افزایش تراکم آن ها با استفاده از پادتن. آقای وینتر به بی بی سی گفت که مقامات بریتانیایی که به استعداد او پی برده بودند در سال 1964 او را ترغیب کردند تا مجددا به این کشور بازگردد و در دانشکده پزشکی بیمارستان سنت توماس لندن مشغول به کار گردد، همان بیمارستانی که بیماری کووید-19 بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور، را درمان کرد.

بعد از بازگشت به بریتانیا، دکتر آلمیدا تصمیم گرفت تا با دکتر دیوید تیرل که داشت روی سرماخوردگی عادی تحقیق می کرد، همکاری کند. آقای وینتر می گوید که پژوهش های دکتر تیرل روی ترشحات بینی افراد داوطلب متمرکز بود و تیمش توانسته بود برخی از ویروس های مرتبط با سرماخوردگی عادی را کشت دهد، اما نه همه آن ها را.

یک نمونه خاص - B 814 - متعلق به ترشحات بینی دانش آموزی بود که در سال 1960 در یک مدرسه شبانه روزی در جنوب بریتانیا تحصیل می کرد. مشکل تیم تحقیقاتی این بود که با وجود اینکه می توانستند با این نمونه افراد داوطلب را به سرماخوردگی مبتلا نمایند، نمی توانستند آن را با روش های کشت سلولی عادی پرورش دهند.

اما تحقیقاتی که با شرکت داوطلبان صورت گرفته بود نشان می داد که می توان آن را با روش های کشت بافتی با پیروزیت پروراند و دکتر تیرل علاقه داشت که بفهمد آیا می توان آن را با میکروسکوپ الکترونیکی مشاهده کرد یا نه.

چند نمونه برای جون آلمیدا فرستاده شد و او ذرات ویروس را در آن ها دید، ویروسی که به گفته او شبیه ویروس های آنفلوآنزا است، ولی دقیقا عین آن ها نیست. چیزی که او شناسایی نموده بود نخستین ویروس کرونای انسانی بود.

ویروس کرونا به گروهی از ویروس ها گفته می گردد که هاله ای شبیه تاج دارند

اکتشافی که رد شد

آقای وینتر می گوید که دکتر آلمیدا پیش از آن هم هنگامی که داشت روی هپاتیت موش و برونشیت مرغ تحقیق می کرد ذرات مشابهی دیده بود. اما به گفته او داوران مقاله ای را که در این باره نوشته بود رد کردند چون عکس هایی که گرفته بود صرفا عکس های بدی بودند که ذرات ویروس آنفلوآنزا را نشان می دادند.

اکتشاف جدید ناشی از نمونه B 814 در قالب مقاله ای در سال 1965 برای ژورنال پزشکی بریتانیا ارسال شد و نخستین تصاویری که او از این ذرات گرفته بود دو سال بعد در ژورنال ویروس شناسی عمومی به چاپ رسید. به گفته آقای وینتر، این دکتر تیرل، دکتر آلمیدا و پروفسور تونی واترسون، رئیس بیمارستان سنت توماس، بودند که نام ویروس کرونا را برای این ذرات جدید انتخاب کردند. دلیلش هم این بود که در عکس ها هاله ای دور این ذرات دیده می شد.

دکتر آلمیدا در ادامه برای کار به دانشکده پژوهش های پزشکی سلطنتی در لندن رفت و در آنجا پیروز به اخذ مدرک دکترا شد. او زندگی کاری خود را در موسسه ولکام به خاتمه رساند و پیروز به ثبت چند اختراع در زمینه تصویربرداری از ویروس ها شد.

او بعد از بازنشستگی به آموزش یوگا رو آورد، اما در اواخر دهه 1980 تصمیم گرفت به عنوان مشاور مجددا به جهانی ویروس شناسی بازگردد و به ثبت تصاویری بدیع از ویروس اچ آی وی یاری کند. دکتر جون آلمیدا در سال 2007 و در سن 77 سالگی درگذشت. دستاورد های او به شناخت سریعتر ویروسی که در حال حاضر دارد در همه جهان پخش می گردد یاری نموده است، واقعیتی که حال بعد از گذشت 13 سال از مرگش دارد آنطور که باید به رسمیت شناخته می گردد.

منبع: bbc

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1602

به "زنی که اولین ویروس کرونا را کشف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنی که اولین ویروس کرونا را کشف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید