رأی نمایندگان بالاخره شفاف می گردد؟

به گزارش یزد بلاگ، وقتی نماینده شهرستانی رأی می دهد و تحت اذیت گروه های فشار قرار می گیرد، در نماز آدینه به او حمله می نمایند و شیشه های دفتر کارش را می شنمایند؛ در حالی که باید حریت نماینده را حفظ کنیم. حریت نماینده بالاتر از شفافیت است.

رأی نمایندگان بالاخره شفاف می گردد؟

شرق در ادامه می نویسد: این پاسخ علی مطهری بود به طرح شفافیت آرا که در مجلس پیشین به انتها نرسید. او معتقد بود شفافیت آرا حریت نماینده را از بین می برد و باعث می گردد که مبنای رأی دادنش ترس یا خوشامد دیگران باشد. حالا این دیگران می تواند نهاد های دیگر باشد یا افراد دیگر. یکی از نگرانی های طرح شفافیت آرا، شورای نگهبان بود که می توانست رأی و نظر نمایندگان را مبنای تأیید یا رد صلاحیت قرار دهد؛ آن هم درحالی که بسیاری معتقد بودند اگر قرار به شفافیت است، باید در دیگر نهاد های تصمیم ساز مبتنی بر رأی هم شفافیت اعمال گردد؛ مانند شورای نگهبان، مجمع تشخیص و خبرگان به جز نهاد های امنیتی مانند شورای عالی امنیت ملی.

آن موقع نمایندگان اصولگرا به شدت پیگیر شفافیت آرا بودند؛ برای همین این انتظار وجود داشت که در مجلس تماما اصولگرای یازدهم این طرح حتما به انتها برسد. وقتی ماجرای اعتبارنامه تاجگردون هم مطرح شد و کمیسیون تحقیق و شعبه 12 مجلس به اعتبارنامه رأی مثبت دادند، این مسئله شفافیت آرا دوباره مطرح شد.

برای حامیان اصولگرایان مجلس این سوال پیش آمده بود که کدام نمایندگان اصولگرا رأی به ماندن تاجگردون داده اند. حتی در ماجرای رأی دهی در صحن علنی هم وقتی نزدیک به 123 نماینده رأی به ماندن تاجگردون در مجلس داده بودند، این مطالبه شفافیت دوباره مطرح شد. آن ها تعجب زده می خواستند بدانند چطور می گردد که نیمی از مجلس اصولگرای انقلابی شان چنین رأیی داده اند.

مثلا یک سایت متعلق به استان کهگیلویه و بویر احمد نوشته بود که مهدی روشنفکر، نماینده بویراحمد، در ایام تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حمایت از شفافیت آرای نمایندگان را از شعار های اصلی خود خواند و بعد از آغاز به کار مجلس نیز بر این موضوع تأکید کرد و در یک مصاحبه مدعی شد: نماینده مردم چیزی برای پنهان کردن از مردم ندارد؛ اما حالا و در آغاز کار مجلس و در حالی که بسیاری از نمایندگان مجلس به صورت خودجوش رأی خود درباره تأیید یا عدم تأیید اعتبارنامه تاجگردون را به اشتراک گذاشته اند، موضع و رأی مدعی اصلی شفافیت آرا در مجلس یازدهم برای مردم استان کهگیلویه و بویراحمد تعیین نیست.

حالا گویا دستور کار کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی برای هفته آینده آنالیز طرح شفافیت آرای نمایندگان با حضور طراحان و کارشناسان مرکز پژوهش ها و مرکز تحقیقات اسلامی است. البته از همین حالا بعضی نمایندگان مخالفت خود را با این طرح به شکلی زیرپوستی اعلام نموده اند.

مثلا درحالی که از آن به ظاهر حمایت می نمایند، در واقع با آن مخالف اند. مثلا نماینده مردم اصفهان گفته که در حقیقت شفافیت به این نیست که گفته گردد فلان نماینده چگونه رأی داده؛ بلکه شفافیت به این است که همه ملت بدانند در برابر تورم، گرانی و... چه اقداماتی انجام داده ایم که در این راستا هم رسانه ها، نمایندگان و هیئت رئیسه باید به شکلی تخصصی و مداوم با افکار عمومی صحبت نمایند. یا مثلا آصفری، نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس، تأکید نموده که شفافیت فقط منوط به مجلس نیست، قوه قضائیه و قوه مجریه هم باید شفاف باشد تا بتوان تأثیر شفافیت بر جامعه را لمس کرد. در قوه قضائیه باید رأی و اموال قضات شفاف گردد و در قوه مجریه باید اموال و امکانات مختص وزرا و وزارتخانه ها زیر ذره بین قرار گیرد. درواقع شفافیت در قوه مجریه اهمیت ویژه ای دارد.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه حتی شورا های شهر و روستا نیز باید عملکردی شفاف داشته باشند، اظهار کرد: شفافیت به نفع همه و کشور است و باید مسئولان کشور برای تحقق این هدف عظیم اقدام نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1733

به "رأی نمایندگان بالاخره شفاف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رأی نمایندگان بالاخره شفاف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید