دانش آموز آمریکایی ماسک ضدکرونا ساخت

به گزارش یزد بلاگ، یک دانش آموز پیروز شده برای پیشگیری از شیوع بیشتر کووید-19، طرحی برای ساخت ماسکی از جنس گرافین ارائه دهد که هم سبک و هم کارآمد است.

دانش آموز آمریکایی ماسک ضدکرونا ساخت

هنگامی که بزرگترها نمی توانند راه حل مناسبی برای برخی از مسائل پیش رو پیدا کنند، افراد کوچک تر باید دست به کار شوند تا شاید بخشی از این مسائل را حل کنند.

پارنیکا ساکسنا(Parnika Saxena)، یک دانش آموز از دبیرستان علم و فناوری توماس جفرسون آمریکا(TJHSST) است که پیروز شده ماسک های موثری طراحی کند. پارنیکا با درک نیاز به ماسک های موثر در شرایط بحران کووید- 19، تلاش کرد تا راه چارهی برای این مشکل پیدا کند.

این دانش آموز در کار خود، از مفاهیم نانوفناوری و شیمی بهره گرفته است تا یک ماسک پیشرفته و کارآمد ارائه دهد.

پارنیکا می گوید: هنگامی که در مورد همه گیری کووید-19 و ترس های ناشی از آن آگاه شدم، تلاش کردم تا انرژی خود را بر ارائه یک کار خلاقانه متمرکز کنم. من به عنوان شخصی که همیشه نانوفناوری برایش جذاب بوده است، سعی کردم تا از این مفهوم در مقیاس کوچک استفاده کنم و باور دارم که نانوفناوری می تواند از شیوع بیشتر کروناویروس پیشگیری کند.

وی اضافه کرد: پس از دیدن کارگرانی که خواستار تولید ماسک های موثرتر بودند و صحبت مستقیم با متخصصان مراقبت های بهداشتی متوجه شدم که باید ماسک های سبک وزنی تولید شوند که همه صورت را می پوشانند. به همین دلیل، مفاهیمی را که درباره نانوفناوری و شیمی در مدرسه آموخته بودم، به کار گرفتم و چندین مقاله پژوهشی از مجلات علمی مطالعه کردم. چند هفته بعد، ایده ساخت ماسک گرافینی پوشیده شده از نیتروژن را ارائه دادم.

پارنیکا ادامه داد: اگرچه این ایده هرگز پیش از این ارائه نشده اما ماسک گرافینی پوشیده از نیتروژن، چندان هم دگرگون کننده نیست. گرافین، یک آلوتروپ تک لایه ای از کربن است که قابلیت نفوذ ندارد؛ به گونه ای که حتی یک اتم هلیوم هم نمی تواند از آن عبور کند. در هر حال، هنگامی که گرافین از نیتروژن پوشیده می شود، برخی از اتصالات کربن آن شکسته می شوند و برخی منافذ را باز می کنند. باز شدن منافذ، امکان ورود اکسیژن را فراهم می کند و موجب می شود که ماسک های گرافین، قابلیت تنفس داشته باشند اما همچنان مانند مانعی در برابر ذرات کووید- 19 عمل کنند.

پارنیکا در حال حاضر با پژوهشگران دانشگاه ویرجینیای غربی(WVU) کار می کند تا ماسک گرافینی ابداع شود.

وی در این باره گفت: من امیدوارم این کار، الهام بخش همسالان من باشد تا بدانند که همیشه نباید برای پاسخ دادن به سوالات، به بزرگترها مراجعه کنیم.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1604

به "دانش آموز آمریکایی ماسک ضدکرونا ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش آموز آمریکایی ماسک ضدکرونا ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید