آیا آمار مرگ و میر کرونایی دو رقمی خواهد شد؟

به گزارش یزد بلاگ، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت:طی هفته های گذشته در کل کشور آهنگی کاهشی در تعداد موارد جدیداً بستری شده داشتیم که متاسفانه این آهنگ کاهشی در اغلب استان ها متوقف شده یا سرعت کاهشی آن کمتر شده است.

آیا آمار مرگ و میر کرونایی دو رقمی خواهد شد؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، مسعود یونسیان، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره آخرین شرایط اپیدمی کرونا در ایران،گفت:طی هفته های گذشته در کل کشور آهنگی کاهشی در تعداد موارد تازهاً بستری شده داشتیم که متاسفانه این آهنگ کاهشی در اغلب استان ها متوقف شده یا سرعت کاهشی آن کمتر شده است.

وی ادامه داد:معمولا در هر اپیدمی یک پلاتو یا شرایط افقی در بالا و یک پلاتو در کف داریم. پلاتو بالا یعنی اینکه وقتی موارد در حال صعودی شدن است تا کجا بالا می رود و بعد متوقف شده و پایین می آید.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان داشت:ممکن است کف بالایی طولانی مدت باشد؛مثل موج دوم کرونا، اما غیر از موج دوم، در امواج اول،سوم،چهارم و پنجم معمولا قسمت قله بالا خیلی تیز بود و بعد از رسیدن به قله، به سرعت کاهش را مشاهده کردیم.

یونسیان اعلام نمود: اما کف یا پلاتو پایین هم به همین ترتیب بود؛گاهی از اوقات مثل فاصله بین موج چهارم و پنجم خیلی کوتاه بود اما گاهی مثل بین موج سوم و جهارم این مرحله نسبتا طولانی تر بود.

وی ابراز داشت: یکی از نکات مهم این است که این کف پایینی بین دو موج از نظر زمانی چقدر امتداد دارد؛ یعنی بین یک موج و موج بعدی چقدر استراحت داریم؟ این مهم است که آیا دو موج روی هم می افتند یا فاصله ای بین آن دو وجود دارد.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه نمود: اهمیت این فاصله در این است که معین می نماید چقدر جامعه، بخصوص سیستم بهداشت و درمان قدرت ترمیم و بازیابی خود را دارد.

یونسیان متذکر شد: نکته مهم دیگر این است که ما در چه سطحی از تعداد موارد تازه ابتلا و تعداد بستری روزانه بیماران تازه، به آن مرحله کف یا پلاتو می رسیم.

وی توضیح داد:گاهی اوقات این در یک سطح خیلی پایینی قرار گرفته است؛ مثل کشورهایی که واکسیناسیون قابل ملاحظه و کنترل موفقی داشتند.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه نمود:گاهی اوقات می بینیم در یک سطح بستری روزانه نسبتا بالا و در نتیجه تعداد مرگ های نسبتا بالا به این کف می رسیم. اگر آهنگ کاهشی که طی هفته های گذشته مشاهده کردیم ادامه پیدا می کرد، ما انتظار داشتیم به مرگ های دورقمی روزانه برسیم.

یونسیان تأکید کرد:اما اگر قرار باشد ما در اینجا توقف کنیم، ممکن است متاسفانه به تعداد مرگ های دو رقمی نرسیم و کماکان مرگ های روزانه ما سه رقمی باشد و اگر موج بعدی از این سطح آغاز گردد؛ طبیعتا برای ما نگرانی زیادی خواهد داشت.

وی توضیح داد:امیدوارم این شرایط دوباره رو به پایین برگردد؛ اما اکنون نمی توان پیش بینی کرد و باید منتظر بمانیم.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: باید اطلاعاتی از قبیل تعداد موارد بستری تازه، تعداد تست های صورت گرفته، تعداد تست های مثبت، تعداد افراد واکسینه و اطلاعاتی از این دست که در واحدهای مختلف وزارت بهداشت موجود است برای محققین ذیصلاح کشور به اشتراک گذاشته گردد تا بتوانند به سیستم وزارت بهداشت یاری نمایند

یونسیان ابراز داشت:ولی متاسفانه هنوز این کار انجام نشده و داده های مورد احتیاج در دسترس محققین نیست تا بتوانند ارزیابی مستقلی انجام دهند.

وی یادآور شد:لذا کمیته هایی نظیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش که در دل کمیته علمی وزارت بهداشت تشکیل شده هم بدون دسترسی به چنین اطلاعاتی عملاً یاریی از دستشان بر نمی آید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4583

به "آیا آمار مرگ و میر کرونایی دو رقمی خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آمار مرگ و میر کرونایی دو رقمی خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید