داروها و مکمل هایی که نباید با هم بخوریم

به گزارش یزد بلاگ، اگر یکی از داروهای تجویز شده را برای مدت طولانی یا کوتاه مصرف می کنید، مراقب مصرف همزمان برخی مکمل ها با این داروها باشید.

داروها و مکمل هایی که نباید با هم بخوریم

مجله کانادایی Best Health Mag در مطلبی در این باره آورده است: بعضی مکمل های غذایی آثار دارو را تقویت می کنند، در حالی که بعضی دیگر آن را کاهش می دهند.

تعدادی از مکمل ها می توانند از اثربخشی آنتی بیوتیک های خوراکی نظیر داکسی سایکلین، مینوسایکلین، تتراسایکلین و سایر آنتی بیوتیک ها بکاهند.

برای کاهش بروز این مشکل، دو ساعت پیش یا پس از مصرف آنتی بیوتیک ها از مصرف این مکمل ها پرهیز کنید.

مکمل هایی که ممکن است با آنتی بیوتیک های خوراکی تداخل داشته باشند شامل کلسیم، آهن، منیزیم و روی هستند.

بعضی مکمل ها نیز ممکن است به طور خطرناکی با داروهای ضدانعقاد خون مانند وارفارین و حتی با آسپرین تداخل داشته باشند به طوری که اثر دارو را تشدید کرده و احتمالاً منجر به خونریزی بیش از حد شوند. این مکمل ها شامل روغن ماهی، ویتامین ای و ویتامین کا هستند.

بعضی مکمل ها را نیز نباید همزمان با داروهای افسردگی استفاده کنید. برای مثال مصرف همزمان داروهای رایج افسردگی مانند فلوکستین، پاروکستین و سرترالین با مکمل ملاتونین ممکن است موجب خواب آلودگی بیش از حد شود.

همچنین هنگام مصرف آلفا لیپوئیک اسید و جینسینگ با انسولین و داروهای خوراکی دیابت احتیاط کنید چون ممکن است خطر کاهش قند خون یا تغییر در اثربخشی داروها وجود داشته باشد.

تداخل یا عوارض جانبی قابل توجه و بالقوه جدی مصرف سیر (فقط به صورت مکمل)، روغن ماهی، جینسینگ، شیرین بیان، فسفر، پتاسیم، ویتامین دی و آلوئه ورا با داروهای تجویز شده برای قلب و فشار خون (کاهش فشار خون) نیز ثابت شده است.

روغن ماهی اثر داروهای فشار خون را تقویت می کند، که ممکن است به سطوح بسیار پایین فشار خون منجر شود.

بعلاوه باید از مصرف داروهای ضد درد با مکمل هایی مانند ملاتونین نیز به طور همزمان خودداری کنید، زیرا ممکن است خواب آلودگی بیش از حد و سایر عوارض خطرناک را در پی داشته باشد.

به گزارش دویچه وله، داروهای کاهش دهنده کلسترول که به عنوان استاتین طبقه بندی می شوند (به عنوان مثال لوواستاتین و سیمواستاتین)، به دلیل خطر تداخل جدی نباید با مکمل های خاصی مصرف شوند. این مکمل ها شامل آهن، نیاسین و ویتامین آ هستند.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3426

به "داروها و مکمل هایی که نباید با هم بخوریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروها و مکمل هایی که نباید با هم بخوریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید