خودروی مناسب خود را انتخاب کنید؛ولوو XC90 یا لکسوس LX570

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران : مشخصات فنی خودرو ولوو XC90 و لکسوس LX570 در این گزارش آمده است تا به یاری آن ها بتوانید خودرو مناسب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

خودروی مناسب خود را انتخاب کنید؛ولوو XC90 یا لکسوس LX570

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، ولوو XC90 و لکسوس LX570 را می توان لوکس ترین و گران ترین شاسی بلندهای واردشده به بازار ایران دانست. این دو خودرو با اینکه در یک کلاس قرار می گیرند و ازنظر قیمتی نیز هم رده محسوب می شوند ولی کاملا متفاوت بوده و هر یک مزایا و معایبی نسبت به هم دارند. در ادامه همراه ما باشید تا به مقایسه ولوو XC90 با لکسوس LX570 بپردازیم.

معرفی

لکسوس LX570 در حقیقت نسخه ای لوکس از تویوتا لندکروزر محسوب می گردد و شباهت های زیادی بین این دو خودرو به خصوص ازنظر فنی و ابعاد وجود دارد. معمولا با معرفی هر نسل از تویوتا لندکروزر یک نسل از لکسوس LX نیز بر اساس آن معرفی می گردد. لکسوس LX570 حضور گسترده ای در بازار نداشت و تنها آخرین نسل آن که بر اساس تویوتا لندکروزر سری LC200 ساخته شده است، به بازار ایران راه پیدا کرد. این مدل نیز مانند دیگر محصولات تویوتا و لکسوس توسط ایرتویا در بازار عرضه شد و تنها در مدل های 2012 و 2013 در بازار کشور موجود است. لکسوس یک مدل فیس لیفت از همین نسل LX را در سال 2015 معرفی کرد که متاسفانه به بازار ایران راه پیدا ننموده است.

خودروی دیگر امروز، از قاره اروپا بوده و جزو محصولات تازه وارد قبل از ممنوعیت واردات است. آخرین نسل ولوو XC90 باوجود عرضه محدود محصولات ولوو در ایران آن قدر موردتوجه قرارگرفت که به سرعت تبدیل به رقیبی جدی برای لکسوس LX570 شد و حتی در مقایسه با لکسوس بیشتر در خیابان ها دیده می گردد.

ولوو نیز مانند رقیب ژاپنی خود تنها در آخرین نسل، وارد بازار ایران شده است و عرضه آن را شرکتی به نام افراموتور برعهده داشت. در ادامه مقایسه ولوو XC90 و لکسوس LX570 همراه ما باشید تا این دو شاسی بلند لوکس را در بخش های طراحی، فنی، آپشن ها و امکانات رفاهی، ایمنی، تجربه رانندگی و شرایط بازار باهم مقایسه کنیم.

مقایسه طراحی ولوو XC90 با لکسوس LX570

در این بخش از گزارش مقایسه ولوو XC90 و لکسوس LX570 به جدال ظاهری این دو خودروی محبوب خواهیم پرداخت. به احترام سن بیشتر لکسوس ابتدا کار را با LX570 شروع می کنیم. طراحی بیرونی این مدل کاملا رنگ و بوی لندکروزر دارد تا جایی که در نمای جانبی به جز رینگ ها، تفاوت چندانی میان این خودرو و تویوتا لندکروزر به چشم نمی خورد. در قسمت جلو شاهد چراغ های درشت لکسوس با جلوپنجره کرومی عظیم هستیم که نمایی لوکس را ایجاد نموده است. البته این چهره درحال حاضر، کاملا رنگ و بوی قدیمی به خود گرفته است و چندان بین خریداران جوان محبوبیت ندارد. در بخش عقبی نیز بیشتر شاهد یک لندکروزر فیس لیفت شده هستیم تا یک خودروی کاملا مستقل، و عظیم ترین تغییر فقط قرارگیری لوگو لکسوس و خطوط داخلی چراغ های عقب است.

لکسوس در فضای داخلی خود مستقل عمل نموده است و در اینجا دیگر اثری از تویوتا لندکروزر به چشم نمی خورد. لکسوس سعی نموده با استفاده گسترده از چرم و چوب فضایی دل نشین، آرام و لوکس را برای سرنشینان ایجاد کند و در رسیدن به این هدف خود نیز کاملا پیروز بوده است.

طراحی داخلی لکسوس را به خصوص در بخش های غربیلک فرمان و پشت آمپرها نمی توان خیلی پیروز ارزیابی کرد، اما باید سال طراحی خودرو را هم مدنظر داشت. در هرحال هر عیبی که به کابین لکسوس LX570 وارد کنید، کیفیت عالی ساخت در کنار انبوهی از امکانات باعث می گردد تا از تمامی مسائل کابین این خودرو چشم پوشی کنید.

ولوو XC90 در مقایسه با لکسوسLX570، هفت سال جوان تر است؛ پس طبیعی به نظر می رسد که حرف های بیشتری در بخش طراحی برای گفتن داشته باشد. عناصر خودروهای مدرن در جای جای بدنه ولوو، از چراغ ها و جلوپنجره گرفته تا سپرها و رینگ ها به چشم می خورند. در کل ولوو طراحی جذاب و اسپرت تری را در مقایسه با لکسوس ارائه می دهد.

درون کابین ولوو XC90 شاهد آخرین سبک طراحی روز دنیا در خودروهای فراوریی هستیم و ولوو از این نظر فضای کاملا متفاوتی از لکسوس LX570 دارد. برخلاف لکسوس، در بخش میانی داشبورد ولوو کلیدهای نسبتا کمی قرار داده شده است و بیشتر بخش های خودرو به وسیله نمایشگر لمسی عظیم قرار گرفته روی داشبورد کنترل می شوند.

ولوو کابینی جادارتر از لکسوس دارد و بخش هایی مانند پشت آمپرهای دیجیتال نیز قابلیت شخصی سازی را در اختیار راننده قرار می دهند. در کل با اینکه هر دو خودرو طراحی زیبا و باابهتی را به نمایش می گذارند، اما با در نظر دریافت طراحی داخلی و قدیمی بودن لکسوس LX570 باید ولوو XC90 را خودروی برتر این بخش بدانیم.

مقایسه فنی

در ادامه مقایسه ولوو XC90 و لکسوس LX570 به بخش فنی می رسیم جایی که دو شاسی بلند لوکس ما راهی کاملا جدا و متفاوت از هم را پیش گرفته اند. لکسوس عظیم و سنگین وزن، زیر کاپوت خود از قلب تپنده V8 تنفس طبیعی به حجم 5.7 لیتر استفاده می نماید. این موتور که پرحجم ترین در بین خودروهای وارد شده به بازار ایران است 383 اسب بخار قدرت را در کنار 546 نیوتن متر گشتاور فراوری می نماید.

با اینکه قیافه ولوو XC90 نیز بیشتر به یک خودروی 8 سیلندر می خورد ولی زیر کاپوت آن موتوری کوچک از نوع 2 لیتری 4 سیلندر نصب شده است. البته ولوو دوپینگ خوبی را روی موتور کوچک XC90 انجام داده و آن را به سوپرشارژر و توربوشارژر مجهز نموده است. نتیجه این اقدامات فراوری 320 اسب بخار قدرت و 400 نیوتن متر گشتاور از این موتور 4 سیلندر است. با اینکه کار ولوو در بیرون کشیدن این اعداد از یک موتور 2 لیتری جای تحسین دارد ولی هم چنان این لکسوس است که قدرت و گشتاور بیشتری را به نمایش می گذارد.

تمرکز ولوو در بخش فنی XC90 مصرف سوخت و راندمان بالا بوده ولی در عوض لکسوس از موتور تنفس طبیعی ساده ای استفاده می نماید که تمرکز اصلی آن روی استهلاک پایین و عمر بالا است. ازنظر مصرف سوخت لکسوس LX570 مصرفی تا دو برابر ولوو XC90 دارد. با این وجود در صورت بروز مشکل در پیشرانه پیچیده ولوو، هرچه در مصرف سوخت صرفه جویی نموده بودید را باید خرج تعمیرات موتور پیچیده این خودرو کنید!

در بخش انتقال نیرو، لکسوسLX570 از گیربکس 6 دنده اتوماتیک، و ولووXC90 از گیربکس 8 دنده اتوماتیک استفاده می نمایند. مشخصات فنی دو خودرو را در جدول زیر می توانید مشاهده کنید:

مدل خودرو

لکسوس LX570

ولوو XC90

پیشرانه

8 سیلندر تنفس طبیعی

4 سیلندر توربوشارژ و سوپرشارژ T6

حجم موتور سی سی

5663

1969

حدبیشتر قدرت اسب بخار

383 اسب بخار

320 اسب بخار

حدبیشتر گشتاور نیوتن متر

546 نیوتن متر

400 نیوتن متر

گیربکس

6 دنده اتوماتیک

8 دنده اتوماتیک

مصرف سوخت (ترکیبی)

16.8 لیتر در صد کیلومتر

7.7 لیتر در صد کیلومتر

شتاب صفر تا 100

7.5 ثانیه

6.9 ثانیه

حدبیشتر سرعت کیلومتر بر ساعت

220 کیلومتر بر ساعت

230 کیلومتر بر ساعت

آپشن ها و امکانات رفاهی

در مقایسه ولوو XC90 با لکسوس LX570 از نظر امکانات رفاهی، می توان گفت که هر دو خودروی این مقایسه در بخش امکانات رفاهی بسیار تکمیل هستند و در حد بهترین های دنیا قرار دارند؛ اما لکسوس با اختلاف کمی تجهیزات بیشتری دارد که این مسئله با درنظر دریافت سال فراوری آن قابل توجیه است. در جدول زیر امکانات ولوو XC90 را با لکسوس LX570 مقایسه کنید.

تجهیزات

لکسوس LX570

ولوو XC90

چراغ

دی لایت اتولایت نوربالا اتوماتیک ارتفاع نور اتوماتیک چراغ مه شکن جلو چراغ مه شکن عقب چراغ چرخشی چراغ شور چراغ جلو

دی لایت-اتولایت-نوربالا اتوماتیک-ارتفاع نور اتوماتیک-چراغ مه شکن عقب-چراغ چرخشی-چراغ شور-چراغ جلو LED-چراغ بدرقه - نورپردازی داخلی

سیستم های مولتی مدیا

9 اسپیکر - سیستم پخش Mark Levinson با 19 اسپیکر 450 واتی (سفارشی) - هندزفری - هدفون وایرلس (سفارشی) - تنظیم هوشمند بلندی صدا (ASL)

10 اسپیکر 224 واتی - (سیستم پخش Bowers & Wilkins با 19 اسپیکر 1400 واتی: سفارشی) - تشخیص صدا-

صفحه نمایش

8 اینچی - مانیتور ردیف عقب (سفارشی)

نمایشگر 12 اینچی صفحه کیلومتر - نمایش خطوط یاریی پارک با حرکت فرمان - قطب نما (سفارشی)

رینگ ها

285/50R20

275/45R20

رینگ 21 تا 22 اینچ: سفارشی

آینه

آینه عقب الکتروکرومیک آینه جانبی تاشو برقی آینه جانبی با تنظیم برقی آینه جانبی با گرمکن

آینه عقب الکتروکرومیک-آینه جانبی تاشو برقی-آینه جانبی با تنظیم برقی-آینه جانبی با گرمکن-

تهویه مطبوع

اتوماتیک چهارگانه - دریچه تهویه عقب - فیلتر هوای کابین - کنترل کیفیت هوا

اتوماتیک چهارگانه هوشمند - دریچه تهویه عقب - کنترل رطوبت

جایگاه

جلو:

جایگاه راننده 12 حالته برقی - تنظیم برقی گودی کمر - مموری جایگاه سرنشین جلو 10 حالته برقی - تنظیم برقی گودی کمر

عقب:

تنظیم برقی - تاشو برقی دوتکه - جایگاه ردیف سوم -گرمکن جایگاه جلو و ردیف دوم (سفارشی) دارای استراحت گاه برای دست و جا لیوانی، دارای روکش چرمی، دارای گرمکن، دارای کمربند های پیش کشنده برای سرنشینان عقب

جلو:

12 حالته برقی - مموری 3 حالته - پشت سری برقی برای راننده

12 حالته برقی - پشت سری برقی برای سرنشین

عقب:

تاشو سه تکه - کنسول تاشو - پشت سری تاشو برقی ردیف دوم - جایگاه ردیف سوم

شیشه

شیشه دودی عقب - ریموت شیشه بالابر - مموری آینه

شیشه دودی عقب - مموری 3 حالته آینه - (سقف جیر: سفارشی) - (هوک عقب: سفارشی)

سیستم های هشداردهنده

سنسور جلو سنسور عقب سنسور باران سنسور فشار باد تایر رادار نقطه کور

سنسور جلو سنسور عقب سنسور باران سنسور فشار باد تایر سنسور خواب آلودگی راننده رادار نقطه کور رادار تغییرلاین رادار تصادف جلو رادار تصادف عقب رادار تابلوخوان

سایر امکانات

تریم چوب - مموری - ایزی اکسس (عقب رفتن فرمان هنگام پیاده شدن)

سنسور دمای بیرون (هشدار یخ زدگی جاده) - سنسور تشخیص عابرپیاده و دوچرخه سوار

مقایسه ایمنی

در مقایسه ولوو XC90 با لکسوس LX570 از نظر ایمنی، باید رتبه بهتر را به ولوو داد. ولوو نه تنها خودرویی جدیدتر و ایمن تر است، بلکه بالاترین رتبه ایمنی را نیز از موسسات مختلف دریافت نموده است و تجهیزات ایمنی بیشتری دارد.

لکسوس LX570 نیز نسبت به سال فراوری خود ازنظر ایمنی چیزی کم ندارد، ولی متأسفانه روی آن هنوز تست ایمنی انجام نشده است و تنها از روی کاغذ می توان آن را خودرویی ایمن دانست. البته با چنین ابعاد و وزنی در هنگام تصادف با لکسوس LX، سرنشینان لکسوس بیشتر باید مراقب آسیب دیدن دیگران باشند تا خودشان!

تجهیزات

لکسوس LX570

ولوو XC90

تجهیزات ایمنی و حفاظتی

کروز کنترل کروز کنترل هوشمند سفارشی کنترل ایستایی در سربالایی کنترل کشش کنترل پایداری کنترل پایداری با حالت مولتی ترین - تعلیق هوشمند (AVS) - تنظیم ارتفاع هوشمند (X-AHC) - کرال کنترل - ریموت استارتر

سنسور فشار باد تایر- رادار تابلوخوان - ضدواژگونی - کنترل پایداری - رادار تصادف عقب - رادار تصادف جلو - سیستم تشخیص عابرپیاده و دوچرخه سوار - سنسور خواب آلودگی راننده

کیسه هوا

12 عدد

6 عدد

سیستم ترمز

توزیع نیرو ترمز-ترمز ضد قفل -ترمز یاریی

توزیع نیرو ترمز-ترمز ضدقفل-ترمز یاریی-ترمز پارک برقی-ترمز اضطراری

تجربه رانندگی

ولوو XC90 رانندگی نرم و بی صدایی دارد. کنترل این خودرو نیز باوجود ابعاد عظیم، راحت است و حجم عظیمی از سیستم های یاریی نیز در رانندگی به یاری راننده می آیند. ولوو در حالت عادی خودرویی آرام با مصرف پایین است؛ اما با فشردن پدال گاز، پیشرانه کوچک و قدرتمندش آن روی خود را نشان می دهد و در کم تر از 7 ثانیه این شاسی بلند 2 تنی را به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت می رساند. هندلینگ ولوو نیز قابل قبول است و پایداری مناسبی را از خود نشان می دهد.

در سمت مقابل لکسوس در ابتدای حرکت، خود را کاملا سنگین نشان می دهد. شتاب صفر تا صد 7 ثانیه ای لکسوس نیز با توجه به ابعاد و وزن 2680 کیلوگرمی این خودرو بسیار مناسب به نظر می رسد. سیستم تعلیق لکسوس از توانایی تغییر حالت و حتی ارتفاع برخوردار است و این قابلیت تاثیر چشمگیری در سواری نرم و بی تنش این خودرو دارد. با این که لکسوس LX570 بر اساس تویوتا لندکروزر ساخته شده ولی هندلینگی بسیار بهتر از لندکروزر دارد که دلیل اصلی آن همین سیستم تعلیق است.

با وجود این که لکسوس روی جاده در مقابل ولوو حرف چندانی برای گفتن ندارد، اما در آفرود از خجالت رقیب اروپایی خود درمی آید. کمپانی لکسوس لوکس ترین شاسی بلند خود را تا دندان به سیستم های آفرودی مجهز نموده است؛ از شاسی مستقل و تنظیم ارتفاع گرفته تا دنده یاریی و قفل دیفرانسیل، هرچه از یک خودروی آفرودی انتظار داشته باشید در لکسوس LX برای شما مهیا است.

شرایط بازار

ولوو XC90 و لکسوس LX570 هر دو در بازار امروز میلیاردها تومان قیمت دارند و بیشتر نقش سرمایه را بازی می نمایند تا وسیله حمل ونقل! ولوو خودرویی جدید، مدرن، مجهز و کم مصرف است ولی خدمات محدود آن قابل مقایسه با شبکه گسترده خدمات لکسوس نیست. از سویی لوازم لکسوس نیز قیمتی کم تر و فراوانی بیشتری دارند.

هرچه باشد لکسوس LX570 توانسته به پشتوانه نشان خود و البته خدمات گسترده کمپانی تویوتا در ایران، خیال مشتریان را چه از بابت بازار فروش و چه ازنظر خدمات راحت کند. ولوو XC90 نیز گرچه خودروی بد بازاری محسوب نمی گردد و هواداران زیادی دارد، اما در بخش خدمات قافیه را به رقیب واگذار می نماید و خیلی از مشتریان ترجیح می دهند خودرویی را خریداری نمایند که نمایندگی آن در همه جای کشور حضور داشته باشد.

جمع بندی مقایسه ولوو XC90 با لکسوس LX570

به آخرین بخش از گزارش مقایسه ولوو XC90 با لکسوس LX570 رسیدیم؛ از مزایای ولوو XC90 باید به امکانات رفاهی متنوع، ایمنی بالا، مصرف سوخت کم و شتاب مناسب اشاره کنیم؛ و از ایرادات آن نیز می توانیم از نبود خدمات، گرانی قطعات، پیچیدگی فنی بالا و خشکی نسبی سواری نام برد.

لکسوس LX570 نیز دارای مزایایی چون کیفیت ساخت بسیار بالا، استهلاک پایین، گستردگی خدمات، امکانات رفاهی زیاد و کیفیت سواری عالی است. معایب این خودرو نیز شامل مصرف سوخت زیاد، قدیمی بودن و قیمت بالا است. در کل، مشتریان باید بر اساس نیازها و اولویت هایشان بین ولوو XC90 و لکسوس LX570 یکی را انتخاب نمایند.

اگر به دنبال یک شاسی بلند لوکس و مدرن هستید که از مصرف سوخت کم و طراحی خیره نماینده ای برخوردار باشد، قطعا XC90 مناسب شما خواهد بود؛ اگر هم برای استفاده طولانی مدت به دنبال یک شاسی بلند تمام عیار هستید که از کیفیت ساخت بالا، گستردگی خدمات پس از فروش و استهلاک پایینی برخوردار باشد، قطعا به فکر خرید لکسوس LX570 باشید.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3127

به "خودروی مناسب خود را انتخاب کنید؛ولوو XC90 یا لکسوس LX570" امتیاز دهید

1 کاربر به "خودروی مناسب خود را انتخاب کنید؛ولوو XC90 یا لکسوس LX570" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروی مناسب خود را انتخاب کنید؛ولوو XC90 یا لکسوس LX570"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید