خبرنگاران فرایند کاهشی کرونا در کرمانشاه اما نگرانی از شکل گیری شب نشینی ها

به گزارش یزد بلاگ، کرمانشاه- خبرنگاران- آمارها کاهش فوتی ها و بستری های مربوط به کرونا در طول 2 هفته اجرای طرح محدودیت ها، در کرمانشاه را نشان می دهد به طوریکه براساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی آمار مبتلایان در طول 24 ساعت در استان به زیر 100 نفر رسیده در حالیکه این آمار تا 200 نفر هم افزایش یافته بود.

خبرنگاران فرایند کاهشی کرونا در کرمانشاه اما نگرانی از شکل گیری شب نشینی ها

به گزارش خبرنگار خبرنگاران؛ مسوولان استان کرمانشاه به استناد آمار و ارقام اجرای طرح محدودیت های 2 هفته ای در استان را موفقیت آمیز می دانند و معتقدند این محدودیت ها به کاهش چرخه انتقال ویروس یاری نموده و آمار بستری ها و فوتی ها را نیز کاهش داده است.

نکته دیگر در این ارتباط خروج بسیاری از شهرستان های استان از شرایط قرمز و ورود به شرایط نارنجی است که محدودیت های 2 هفته در این تبدیل شرایط موثر بوده است.

اما کارشناسان سلامت و مسوولان استانی از 2 هفته انتهای آذر ماه واهمه دارند؛ در پیش بودن مراسم شب یلدا، دورهمی ها و شب نشینی ها و خریدهای مردم برای این شب منجر به شکل گیری انواع تجمعات و افزایش شمار ترددها در سطح شهر می گردد و محافل خانوادگی را گرم می نماید.

تاکید بر محدودیت های ترددی شبانه یکی از دستور کارهای مسوولانی برای جلوگیری از شکل گیری محفل های خانوادگی و شب نشینی ها است و درصدد هستند که با تمدید این محدودیت های ترددی مانع از تجمع مردم شوند.

اجرای طرح هایی که مانع از حضور مردم در خیابان و شکل گیری هرگونه تجمع و ترددی در جامعه مورد تاکید متخصصان حوزه سلامت برای حذف چرخه انتقال ویروس و خروج از شرایط فعلی است و کارشناسان این حوزه معتقدند که تنها راه حل مقابله با کرونا حذف چرخه انتقال است که نیازمند مشارکت همگانی است.

محدودیت ها در کرمانشاه همچنان ادامه دارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه با تاکید بر ادامه مراقبت ها و حساسیت ها نسبت به رعایت پروتکل ها گفت: محدودیت تردد شبانه و عدم ورود خودرو به شهرها کماکان در استان ادامه خواهد داشت.

حسین خوش اقبال با تقدیر از همراهی و همکاری بازاریان و مردم استان در اجرای طرح محدودیت ها و ممنوعیت ها اضافه کرد: نتیجه رعایت ها و همراهی ها موجب شد تا شهرستان های استان از شرایط قرمز خارج شوند هر چند که سنقر و کلیایی کماکان در شرایط قرمز واقع شده است.

رییس کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد مدیریت کرونا کرمانشاه در ادامه گفت: براساس آخرین آمار شرایط شهرستان های کرمانشاه، اسلام آبادغرب، پاوه، جوانرود، روانسر، سرپل ذهاب، صحنه، قصرشیرین، کنگاور و گیلانغرب نارنجی است.

به گفته خوش اقبال، در همین حال علاوه بر دالاهو، ثلاث باباجانی با خروج از شرایط نارنجی در شرایط زرد قرار گرفته و در مقابل شهرستان سنقر و کلیایی کماکان قرمز رنگ است.

معاون استاندار کرمانشاه اضافه کرد: بر این اساس از امروز شنبه 15 آذر، محدودیت ها و ممنوعیت تردد خودروها در ورودی و خروجی شهرها ادامه خواهد داشت و ممنوعیت تردد خودروهای شخصی از ساعت 21 شب تا چهار صبح در شهرستان های با شرایط نارنجی کماکان برقرار خواهد بود.

وی در مورد چگونگی فعالیت مشاغل از صبح شنبه 15 آذر ماه نیز گفت: در شهرستان های با شرایط نارنجی مشاغل گروه های یک و 2 اجازه فعالیت خواهند داشت و گروه های 3 و 4 همچنان تعطیل خواهند بود و در شهرستان های زرد نیز تنها گروه 4 تعطیل است.

خوش اقبال در مورد شرایط کارکنان ادارات استان نیز گفت: در شهرستانهای با شرایط نارنجی، کارکنان ادارات ضروری با تشخیص مقام بالاتر تا یک سوم کارکنان و دستگاه های غیرضروری تا یک دوم کارکنان فعالیت می نمایند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه گفت: با توجه به شنمایندگی شرایط شهرستان ها و در پیش بودن سرما احتمال بازگشت به شرایط سابق و قرمز شدن شرایط استان همچنان وجود دارد لذا از تمام هم استانی ها استدعا داریم همچنان با نهایت حساسیت، رعایت پروتکل های بهداشتی را داشته باشند و با محدودیت ها و ممنوعیت ها همراهی نمایند.

شب نشینی ها مهمترین عامل انتقال ویروس در موج سوم

یک متخصص بیماری بیماری های عفونی در کرمانشاه نیز معتقد است که اعمال محدودیت و ممنوعیت ها در استان موثر و مفید بوده و باید تاکید بر ممنوعیت ترددهای شبانه باید همچنان ادامه یابد تا بتوانیم به اهداف مورد نظر در ارتباط با سیاست های مدیریت مقابله با کرونا برسیم.

دکتر سیاوش وزیری که رییس بیمارستان گلستان مختص به بیماران کرونایی در شهر کرمانشاه است، نسبت به برگزاری محافل شبانه، دورهمی ها و جشن های خانوادگی به عنوان یکی از مهمترین عوامل موثر در سرایت ویروس کرونا هشدار می دهد و می گوید: باتوجه به اینکه در انتها آذرماه شب یلدا داریم مردم از اکنون به منظور خرید برای آن شب در بازار حضور پیدا می نمایند و این موضوع منجر به افزایش ترددها و تجمعات در خیابان ها می گردد.

وی گفت: در موج سوم انتقال اجتماعی بسیار کم شده و بیشترین میزان ابتلا و سرایت به واسطه انتقال ویروس در درون خانواده هست و انتشار داخل خانوادگی وجود دارد که در این ارتباط توصیه می گردد از گردهمایی های کوچک جدا خودداری گردد و توصیه می گردد مردم اکیداً از شب نشینی ها و معاشرت ها خودداری و پرهیز نمایند تا شاهد کمتر شدن موارد بیماری باشیم.

سرایت ویروس از یک مبتلا به هفت نفر

این متخصص بیماری های عفونی در ادامه گفت: آنالیز ها در کشور نشان می دهد که یک فرد دارای بیماری کووید 19 (پی سی آر مثبت) به طور متوسط در دوره کوتاه سه تا پنج روز هفت نفر را مبتلا کند و به همین دلیل جلوگیری از گردهمایی های کوچک و خانوادگی قویاً در این مرحله باید پیگیری گردد و به طور قطع می تواند فرآیند انتقال ویروس را کنترل کند.

وزیری اضافه کرد: اگر چه زنجیره انتقال ویروس به طور کامل قطع نمی گردد اما یک فرد با پی سی آر مثبت می تواند هفت نفر را مبتلا کند وقتی به شدت و با نظارت قرنطینه گردد از آلودگی های ثانویه می توانیم جلوگیری کنیم.

وی گفت: در آنالیز های اجرا شده توسط تیم های مطالعاتی همه گیری شناسی معین شده که به طور متوسط بیماران کووید 19 کمتر از 50 درصد شرایط قرنطینه را رعایت می نمایند و در سطح شهرها و استان ها تردد دارند و حجم بالایی از آلودگی را به صورت ثانویه انتقال می دهند لذا بر قرنطینه خانگی و ایزوله شدن بیماران پی سی آر مثبت تاکید می گردد و درخواست داریم ترددهای شبانه نیز محدود گردد.

رییس بیمارستان گلستان کرمانشاه در ادامه گفت: براساس آنالیز های اجرا شده همنشینی ها و معاشرت های خانوادگی در 2 هفته آخر آذر ماه می تواند سبب شیوع بیشتر کرونا گردد که جداً باید از این موضوع جلوگیری گردد و رسانه ها نیز نسبت به آگاهی بخشی این موضوع به آحاد مردم کوشا باشند.

وی اظهار امیدواری کرد با کنترل این موج شاهد طغیان دیگری در آینده نباشیم و با آمدن واکسن امید در مردم نیز بیشتر گردد و البته از همه اقشار خواستاریم رعایت توصیه های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمع ها حتی گروه های خانوادگی را در اولویت قرار دهند.

تعداد بیماران 24 ساعته به زیر 100 نفر رسید

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز با اعلام اینکه تعداد بیماران مبتلا به کرونا در 24 ساعته در استان به زیر 100 نفر رسید، گفت: در شبانه روز گذشته 94 بیمار مربوط به کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند که این تعداد نسبت به روز مشابه در آبان ماه، به کمتر از یک سوم رسیده است.

مهدی محمدی، تداوم فرایند کاهشی را به تداوم رفتار بهداشتی مردم وابسته دانست و اضافه کرد: همچنان استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، حضور نیافتن در تجمع ها، حذف ترددهای اضافی و حذف هرگونه مراسم جشن، عزا و دورهمی های خانوادگی برای عدم انتقال ویروس کرونا مورد تاکید است.

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه به ارایه آمار مربوط به بیماران کرونایی در استان پرداخت و گفت: با فوت هشت کرمانشاهی دیگر در شبانه روز گذشته در اثر ابتلای قطعی به ویروس کرونا، شمار فوتی های استان به هزار و 294 نفر رسید.

محمدی اضافه کرد: در 24 ساعت گذشته 6 نفر در شهرستان کرمانشاه و در شهرستان های اسلام آبادغرب و سنقر و کلیایی نیز هر کدام یک نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند.

وی گفت: در 24 ساعت گذشته 46 مورد بیمار مثبت بستری و 79 بیمار مثبت سرپایی در سطح استان کرمانشاه شناسایی شدند.

رییس کمیته اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اضافه کرد: 94 بیمار جدید با علایم بیماری کووید 19 در این مدت بستری و 125 نفر هم پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند.

محمدی در انتها گفت: هم اکنون 604 بیمار کووید 19 در مراکز درمانی استان کرمانشاه بستری هستند.

در استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت 2 بیمارستان گلستان و فارابی به صورت کامل به مداوای بیماران کرونایی اختصاص یافته است.

از مجموع سه هزار و 500 تخت بیمارستانی مربوط به دانشگاه علوم پزشکی و سایر بخش های استان اکنون هزار و 500 تخت مربوط به دانشگاه به بستری بیماران کرونایی تخصیص داده شده است.

نماشو: نماشو، طراحی سایت، سئو، چاپ و طراحی گرافیکی را به ما بسپارید.

اسلیم فا: اسلیم فا: مجله دوخت و دوز، طراحی لباس و انتخاب لباس

منبع: ایرنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2908

به "خبرنگاران فرایند کاهشی کرونا در کرمانشاه اما نگرانی از شکل گیری شب نشینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فرایند کاهشی کرونا در کرمانشاه اما نگرانی از شکل گیری شب نشینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید