خبرنگاران رسانه آلمانی : اروپا باید برای مقابله با مسائل پس از انتخابات 2020 آماده باشد

به گزارش یزد بلاگ، تهران- خبرنگاران- یک رسانه آلمانی با اشاره به مناسبات پرتنش دو سوی آتلانتیک، بر لزوم آمادگی اتحادیه اروپا برای مقابله با مشکلاتی که پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با آن روبرو خواهد بود، تاکید نمود.

خبرنگاران رسانه آلمانی : اروپا باید برای مقابله با مسائل پس از انتخابات 2020 آماده باشد

با ما سفر کنید و با تور سفر به اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، رقابت نزدیک در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنان ادامه دارد و حتی ممکن است دونالد ترامپ برای بار دوم انتخاب گردد، اما این اتفاق از نظر آلمان و اتحادیه اروپا یک سناریوی ترسناک است.

تارنمای خبری تی آنلاین (t-online) امروز (چهارشنبه) در این رابطه نوشت: دونالد ترامپ اخیراً در یک کارزار انتخاباتی در پنسیلوانیا از کشورهایی نام برد که نمی خواهند وی در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا پیروز گردد. با این حال بسیاری از کشورهای اروپایی نیز چنین خواسته ای دارند.

در آلمان سیاستمداران زیادی به پیروزی جو بایدن امیدوار هستند. در چنین شرایطی واضح است که پیروزی دموکرات ها چشمگیر نخواهد بود و حتی قطعی نیست که بایدن در واقع اکثریت آرای الکترال را از آن خود نموده باشد. این به این معنی است که انتخاب مجدد ترامپ همچنان امکان پذیر است.

اما اگر ترامپ واقعاً چهار سال دیگر را در کاخ سفید سپری کند ، چه چیزی پیش روی آلمان و اروپا است؟ عواقب ناشی از این اتفاق به روشنی قابل پیش بینی نیست ، اما حداقل در سه زمینه از قبل معین شده است که می تواند ناراحت نماینده باشد؛ این سه زمینه عبارتند از امنیت، اقتصاد و دموکراسی.

امنیت

دونالد ترامپ رابطه خوبی با ناتو ندارد و بارها این موضوع را روشن نموده است. حتی می توان تصور کرد که وی عضویت ایالات متحده در این پیمان دفاعی را انتها دهد و یا حداقل به روابط دو سوی آتلانتیک آسیب برساند تا حدی که ناتو فقط از لحاظ تئوری وجود داشته باشد.

حتی اگر این اتفاق نیفتد ، رئیس جمهوری ایالات متحده همچنان به اروپایی ها فشار می آورد تا یاری مالی بیشتری داشته باشند. آلمان در سال های اخیر به هدف ناتو مبنی بر اختصاص دو درصد از فراوری ناخالص ملی خود برای امور دفاعی نزدیک شده است. اما اگر بخواهد به سرعت این خواسته را اجرا کند ، هزینه های مربوطه باید در کوتاه مدت بیش از ده میلیارد دلار افزایش یابد.

بنا بر این واقعیت این است که دولت آلمان خود را برای شرایط دشوارتر آماده می نماید. نوربرت روتگن رئیس کمیته امور خارجه در مجلس این کشور در این خصوص می گوید اگر ریاست جمهوری ترامپ 4 سال دیگر طول بکشد، به معنای افزایش تمام فشارهایی است که اروپا تا کنون تجربه نموده ایم و روابط بروکسل-واشنگتن بار دیگر به چالش کشیده می گردد.

ترامپ در مورد مسائل امنیتی نیز تمایل به اقدامات خودجوش دارد. به عنوان مثال او اتحاد خود را با طالبان در افغانستان ایجاد نموده و از عقب نشینی نیروهای آمریکایی خبر داده است. این یک حرکت انفرادی است که خارج از ساختار اتحاد دفاعی است و روحیه همکاری ناتو را از بین می برد. بنابراین در اروپا این ترس وجود دارد که یک دوره دیگر برای ترامپ، افغانستان را به هرج و مرج بکشاند.

پاسخ این سوال باید از طرف اروپایی ها داده گردد، آنها باید نقش مهمی در سیاست های امنیتی ایفا نمایند، درست همان چیزی که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه مکرراً خواهان آن است. با این حال خواسته تا به امروز تنها در حد یک تئوری سیاسی بوده است.

اقتصاد

در مورد مناسبات مالی با آمریکا، فردریش مرتس سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی به تارنمای t-online گفت: لحن دولت جو بایدن محبت آمیز تر خواهد بود. وی با این حال تأکید کرد که صرف نظر از نتیجه انتخابات آمریکا در چند سال آینده بسیار خودمحور خواهد ماند. برای سیاست مالی این بدان معناست که حتی با حضور جو بایدن، زمانی طولانی ضروری است تا ایالات متحده تن به مناسبات تجارت آزاد بدهد. با این وجود بایدن در برخورد با ترامپ بیشتر مصالحه می نماید زیرا رئیس جمهور فعلی ایالات متحده سیاست اول آمریکا خود را تشدید خواهد نمود.

ترامپ در چهار سال گذشته به اختلافات مختلف تجاری دنیای دامن زده است. در ژوئیه 2018 ، وی تعرفه های تنبیهی آمریکا را بر روی محصولات فولادی و آلومینیومی اعمال کرد و از آن موقع روابط بین آمریکا و اتحادیه اروپا شکراب شد. این شرایط به ویژه برای آلمان مشکل ساز است زیرا صادراتش بیش از سایر کشورهای اتحادیه اروپا است و بنابراین بیشتر به تجارت دنیای و بازار عظیم ایالات متحده وابسته است.

دموکراسی

پیروزی ترامپ سیگنال روشنی را ارسال می نماید: پوپولیست ها می توانند بارها در انتخابات پیروز شوند. حتی در قدیمی ترین دموکراسی های دنیا نیز می توانید همه قوانین را زیر پا بگذارید و صدمه قابل توجهی نبینید. سیگنالی که از آمریکا می آید می تواند به پوپولیست های سراسر دنیا رونق ببخشد.

همچنین در اروپا که پوپولیست ها نیز برای مدتی طولانی موفقیت سیاسی را جشن می گرفتند. حزب راست محافظه کار آزادی اتریش (FPÖ) در دهه 1990 بیشتر شناخته شده بود ، در ایتالیا سیلویو برلوسکونی به عنوان یک پوپولیست مدرن بسیار شناخته شده بود. در فرانسه یک تهدید منظم وجود دارد که مارین لوپن می تواند رئیس جمهور گردد.

به ویژه پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات می تواند عوام فریب ها را در اروپا تقویت کند و نشان دهد که در انتخابات می توان با مواضع محافظه کارانه بسیار راست نیز پیروز شد. همانطور که ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان مدتهاست ثابت می نماید. در اینجا نیز سیاست آلمان امیدوار است که اوضاع به چنین شکلی پیش نرود. آنالنا باربوک رهبر حزب سبزها می گوید: این وظیفه سیاست خارجی آلمان و اروپا است که روشن کند یک صدا صحبت می نماید. در غیر این صورت خطر دوپاره شدن وجود دارد.

همچنین نوربرت والتر بوریانس رهبر حزب سوسیال دموکرات (SPD) می گوید: اکنون اروپا برای نتیجه گیری و تأمل در قدرت خود به چالش کشیده شده است، با این حال ما همواره مایل به همکاری با شریک عظیم در آن سوی اقیانوس اطلس هستیم.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2591

به "خبرنگاران رسانه آلمانی : اروپا باید برای مقابله با مسائل پس از انتخابات 2020 آماده باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رسانه آلمانی : اروپا باید برای مقابله با مسائل پس از انتخابات 2020 آماده باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید