خبرنگاران تست سرولوژی نمی تواند شرایط کنونی ابتلا به کرونا را معین کند

به گزارش یزد بلاگ، تهران - خبرنگاران - مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: معاونت درمان ابلاغ نموده که تست سرولوژی نمی تواند شرایط کنونی ابتلا به کرونای افراد را معین کند و اگر کسی از روی عمد یا ناآگاهی این هزینه را به مردم تحمیل می نماید، باید روشن گردد، زیرا تفسیر غلط آزمایش سرولوژی می تواند حتی یک اداره را تعطیل کند.

خبرنگاران تست سرولوژی نمی تواند شرایط کنونی ابتلا به کرونا را معین کند

سیامک سمیعی روز یکشنبه در نشست خبری ویدیو کنفرانس که از وزارت بهداشت برگزار گردید در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره تست های سرولوژی برای بیماری کووید 19 اضافه نمود: تست های سرولوژی بی ارزش نیست، اما به اندازه تست هایی که در خصوص هپاتیت و اچ آی وی قاطع هستند، کاربرد ندارند. استفاده نا به جا از تست های سرولوژی ممنوع است. وقتی تعرفه ها رعایت نمی گردد، باید با آنها برخورد گردد. دو تست igM و igG داریم که سیستم ایمنی در اولین مقابله با ویروس، مولکولی می سازد که تا یک هفته قابل اندازه گیری است و این با عنوان igM است و اگر مثبت باشد، یعنی در مراحل حاد هستید. سپس این مولکول روی igG سوییچ می گردد. در خصوص کووید 19 به این صراحت نمی توان تفسیر کرد. این بیماری ناشناخته است و باید صبر کنیم که بدانیم کدام آزمایش سرولوژی به درد ما می خورد.

وی ادامه داد: چند بار از نظام پزشکی و انجمن ها دعوت نموده و شرح دادیم که حتی اگر مشکل مالی داریم، باید بعضی کارها را انجام ندهیم. در حال حاضر گرفتار کاربرد غیرضروری یک آزمایش شدیم که یک احتیاج دیگر را پاسخ می دهد. البته بدون پژوهش، اطلاعات زیاد نمی گردد. ماجرای تمایل به سمت تست های سرولوژی برای کاربرد متفاوتی به اسم گواهی سلامت بود. هنوز امیدواریم تست هایی بیاید که بتوانیم از آن استفاده نموده و بیماری را مدیریت کنیم. برنده در این زمانه کسی است که بتواند بهترین راه برای بازگشت به کار را پیدا کند. هر کشوری فاصله خودش را با بازگشت ایمن به کار به هر روشی که به صلاح باشد، کوتاه کند، می تواند جزو برنده ها باشد. اگر هزینه کمتری پرداخت کنیم، پیروز خواهیم بود.

تعرفه آزمایش سرولوژی در جهت تصویب نهایی است

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره تعرفه مصوب تست های سرولوژی بیان نمود: بخشی از فرآیند تدوین تعرفه این است که وقتی یک خدمت ضروری تشخیص داده گردد، بر اساس هزینه تمام شده، تعرفه ای برای آن تعیین می گردد. وزارت بهداشت و حتی شورای عالی بیمه سلامت صلاحیت تصویب تعرفه را ندارند. یعنی اگر تعرفه پیشنهاد گردد، تا زمانی که هیات دولت تصویب نکند، تعرفه قانونی نیست. در خصوص آزمایش سرولوژی یک کد داریم که حدود 30 هزار تومان است. زمانی که هزینه تمام شده آزمایش سرولوژی کووید 19 را برآورد می کردیم، فراورینماینده خاطرنشان کرد که بین 17 تا 17 هزار و 500 تومان هزینه کیت مصرفی است. آن موقع فقط یک فراورینماینده داشتیم. در این فاصله چند فراورینماینده دیگر نیز وارد شدند.

وی ادامه داد: اکنون تعرفه آزمایش سرولوژی در جهت تصویب نهایی و پیشنهاد به هیات وزیران است. اگر رقابت در جامعه اتفاق بیفتد و قیمت کیت فراورینماینده کاهش پیدا کند، با این تعرفه هم می تواند ارائه خدمت را انجام داد. آن چیزی که در حال حاضر وزارت بهداشت ابلاغ نموده کد 803720 کتاب ارزش نسبی است. بخش خصوصی باید حدود 29 هزار تومان برای آزمایش سرولوژی دریافت کند. اگر آزمایشگاه ها بخواهند این آزمایش را انجام بدهند باید همین هزینه 29 هزار تومانی را دریافت نمایند.

سمیعی گفت: یکی از آزمایشگاهی ها از آزمایش سرولوژی در صداوسیما تعریف زیادی نموده، اما واقعیت این است که تست سرولوژی این طور نیست. تست های مولکولی هم در بهترین شرایط ممکن است در 70 درصد جواب مثبت بدهد. در حال حاضر نیروهای مسلح تعرفه 55 هزار تومان را برای سرولوژی تعیین نموده است.

استفاده از کیت های داخلی مولکولی

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره تست های مولکولی یا PCR نیز اظهار کرد: ارزیابی ها نشان می دهد که هزینه تست مولکولی می تواند از این هم کمتر باشد. مدتی است که فقط از کیت های فراوری داخل مولکولی استفاده می کنیم. هیات امنای صرفه جویی ارزی نیز در حال برگزاری یک مناقصه است که به صورت زمان بندی شده، احتیاج شبکه آزمایشگاهی تامین گردد.

سمیعی ادامه داد: کوشش می کنیم احتیاج به خارج کاهش پیدا کند. نگران شهریور و مهر هستیم که بتوانیم احتیاجهای کشور را تامین کنیم. به محض این که کوشش می کنیم مسئله ای را حل کنیم، تحریم های بانکی باعث شده زنجیره تامین دچار مشکل گردد.

هزینه تست های تشخیص مولکولی کرونا

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره هزینه تست های PCR گفت: هزینه تست تشخیص مولکولی کرونا، 586 هزار و 500 تومان است و تامین اجتماعی می گوید این هزینه می تواند کمتر باشد. البته در بخش دولتی این هزینه رایگان است.

وی ادامه داد: هزینه فقط مربوط به کیت نیست. هزینه نیروی انسانی و تجهیزات و دستگاه ها نیز مطرح است. در طول تاریخ، این حد آزمایش مولکولی انجام نشده است. استهلاک دستگاه ها بسیار بالاست و قیمت ها بسیار بالا رفته است.

کیت تشخیص همزمان آنفلوآنزا و کرونا تا شهریور آماده می گردد

سمیعی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت خبرنگاران درباره کیت های تشخیصی همزمان آنفلوآنزا و کرونا گفت: با اطمینان می توان گفت که اگر نتوانیم تکلیف آنفلوآنزا و کووید 19 را همزمان تعیین کنیم، شهریور و مهر پرچالشی خواهیم داشت. اگر آزمایشگاهی 100 یا 200 تست کووید 19 انجام می دهد، در آن موقع با نصف ظرفیت می تواند کار کند.

وی ادامه داد: یک روش چند آزمایشی وجود دارد که باید به شکل صنعتی فراوری گردد و از اعتبار کیت و نتایج آن اطمینان حاصل گردد. در این روش آزمایشگاه ها یک بار استخراج انجام می دهند و دو عامل را جست وجو می نمایند.

مدیرکل آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت اضافه نمود: دو مرکز فراوری و دانشگاه اراک مراحل اولیه این کار را انجام داده اند. خوش بین هستیم که این موضوع صنعتی گردد و تا دو ماه آینده چالش کمتری در این زمینه داشته باشیم. از روز اولی که فراورینمایندگان و محققان را برای کیت کووید 19 دعوت کردیم، به آنها گفتیم که شهریور و مهر ماه منتظر کیت های دوگانه آنفلوآنزا و کووید 19 هستیم و خوش بین هستیم که این کیت ها را تا شهریور ماه داشته باشیم.

ادامه دارد...

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1703

به "خبرنگاران تست سرولوژی نمی تواند شرایط کنونی ابتلا به کرونا را معین کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تست سرولوژی نمی تواند شرایط کنونی ابتلا به کرونا را معین کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید