خبرنگاران ترامپ نتیجه را نپذیرد چه می گردد؟

به گزارش یزد بلاگ، تهران- خبرنگاران- رحیم بایزیدی مدیر گروه روابط بین الملل پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص با بیان اینکه آرای ملی به نفع بایدن و ساختار سیاسی به سود ترامپ است، گفت: در صورت بروز اختلاف در خصوص نتیجه انتخابات، احتمال انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور بیش از بایدن است.

خبرنگاران ترامپ نتیجه را نپذیرد چه می گردد؟

انتخابات آمریکا رسما تا چند ساعت دیگر آغاز خواهد شد. اصلی ترین موضوع پیرامون این انتخابات، برآورد و تحلیل در خصوص نتیجه احتمالی آن است. بایدن پیروز می شود یا ترامپ، سوالی است که در رسانه ها و بین عامه مردم مطرح است. با این حال، اظهارات ترامپ مبنی بر نپذیرفتن باخت باعث بروز نگرانی هایی در سطح ساختار سیاسی آمریکا شده است .

اگر ترامپ نتیجه را واگذار کند اما آن را نپذیرد تکلیف دولت بعدی آمریکا چه خواهد شد و چه سناریوهایی در این زمینه مطرح است؟ این سوال ها را با رحیم بایزیدی مدیر گروه روابط بین الملل پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص در میان گذاشتیم.

ساختار سیاسی آمریکا به نفع ترامپ است

بایزیدی در خصوص نتیجه انتخابات آمریکا گفت: پیش بینی نتیجه انتخابات آمریکا خیلی سخت است اما آن چیزی که معین است افکار عمومی در سطح ملی به نفع بایدن است و نظرسنجی ها هم این مسئله را نشان می دهند. البته ممکن است نظرسنجی ها مثلا دوره قبلی مطابق با نتیجه نهایی انتخابات آمریکا نباشند؛ چون جامعه آماری که نظرسنجی ها دارند یک جامعه آماری محدود است و ممکن است با واقعیت جامعه آمریکا چندان همخوان نباشد. هر چند در این دور مراکز نظرسنجی سعی کردند اشکالاتی را که در دوره قبل داشتند به نوعی برطرف نمایند.

وی ادامه داد: افکار عمومی هرچند به نفع بایدن است اما ساختار سیاسی آمریکا در شرایط فعلی به سود آقای ترامپ است. این تفاوت زمانی اهمیت پیدا می نماید که در خصوص نتیجه انتخابات آمریکا اختلافاتی بروز پیدا کند و یکی از دو طرف نتیجه را نپذیرد. در خصوص نتیجه انتخابات چه بحث بر سر پذیرش یا عدم پذیرش آرای پستی باشد و چه مباحث دیگری همانند به حد نصاب نرسیدن آرای الکترال نامزدها، در این شرایط این ساختار سیاسی آمریکا است که باید تصمیم بگیرد چه کسی رئیس جمهور شود. یعنی حتی اگر آرای بایدن چه در ایالت ها و چه در آرای ملی بیشتر باشد منتها اگر اختلاف پیش بیاید، در نهایت دو روش برای حل این مسئله در ساختار سیاسی آمریکا وجود دارد که در هر دو ترامپ دست بالا را دارد.

روش اول این است که در مجلس نمایندگان این مسئله آنالیز می شود. کنگره هر چند در حال حاضر در دست دموکرات ها است منتها برای آنالیز این اختلاف هر ایالت یک رای خواهد داشت. در این پنجاه رای 26 رای با جمهوری خواستار است و دموکرات ها رای کمتری دارند. بنابراین مجلس نمایندگان به احتمال زیاد آقای ترامپ را به عنوان رئیس جمهور انتخاب خواهد نمود. روش دوم این است که در دیوان عالی مطرح شود. در این دیوان هم جمهوری خواستار اکثریت را دارند و احتمال زیاد ترامپ را به بایدن اولویت خواهند داد.

ترامپ در صورت پیروزی به تحریم های موردی علیه ایران اقدام خواهد نمود

این تحلیل گر مسائل بین الملل در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال دولت بعدی آمریکا، هم بیان داشت: ترامپ اگر پیروز شود فرایند فعلی و کمپین فشار حداکثری را ادامه خواهد داد. هر چند گفته می شود که دولت آمریکا به نهایت تحریم ها رسیده و نهاد و موضوع جدیدی برای تحریم وجود ندارد و نکته درستی هم هست اما ترامپ رو به تحریم های موردی خواهد آورد. تا به امروز دولت آمریکا تحریم های ساختاری علیه ایران وضع نموده است. یعنی کل فروش نفت ایران یا دسترسی ایران به نظام بانکی جهانی را تحریم نموده اما در دوران جدید به نظر می رسد تحریم افراد و نهادهای کوچک را در دستور کار خود قرار خواهد داد تا فشار علیه ایران را حفظ کند تا ایران را وادار به مذاکره از موضع ضعف کند. البته من بعید می دانم ایران چنین مذاکره ای را بپذیرد.

بایدن به برجام بازخواهد گشت

اگر بایدن پیروز شود با توجه به ارتباطی که دولت قبلی آمریکا با دولت فعلی ایران داشت احتمالا او به برجام برخواهد گشت هر چند قطعا مذاکراتی را در ابتدا برای نحوه بازگشت به برجام با ایران آغاز خواهد نمود چرا که بایدن هم صراحتا نگفته که به برجام برمی شود بلکه اظهار داشت که به مذاکرات برمی شود. از صحبت های بایدن و مشاوران او معلوم است که برای او هم مسائل فرابرجامی مطرح است و با ایران این مسائل را طرح خواهند کرد. در واقع به نوعی آقای بایدن هم از میراث ترامپ در بحث تحریم ها استفاده خواهد گرفت تا امتیازات فرابرجامی از ایران بگیرد. لذا ایران هم باید به این سمت حرکت کند که برای مذاکرات آینده و روبرو با دولت آینده آمریکا کارت بازی در اختیار داشته باشد.

پیش شرط ایران برای مذاکره، انجام تعهدات دولت آمریکا است

بایزیدی در خصوص پیش شرط های ایران برای مذاکره با دولت بعدی آمریکا در صورت بازگشت این دولت به برجام هم گفت: برجام در بعضی موارد دچار اشکالاتی بود که در مذاکرات آینده دولت ایران باید کوشش کند این اشکالات را برطرف کند. مثلا در بحث الزام طرف مقابل به انجام تعهدات خود دچار ضعف بود. در حالی که ما اگر به تعهدات خود عمل نکنیم باتوجه به فرایند مکانیسم ماشه تحریم ها در یک بازه زمانی دوماهه به صورت کامل برمی شود اما اگر طرف های دیگر برجام به تعهدات خود عمل ننمایند ایران ضمانت اجرایی ندارد که آن ها را تحت فشار قرار دهد .

دولت اوباما نتوانست برجام را در کنگره به تصویب برساند بنابراین آن را در قالب فرمان اجرایی عملیاتی کرد. فرمان اجرایی هم با امضای رئیس جمهور قابل لغو است. بنابراین ایران باید کوشش کند ضمانت های اجرایی تعهدات طرف مقابل را مستحکم کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2580

به "خبرنگاران ترامپ نتیجه را نپذیرد چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ترامپ نتیجه را نپذیرد چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید