خانه تاریخی 135 ساله سیمین شهر در آتش سوخت

خانه تاریخی محمدی که یکی از سه بنای ثبت شده به عنوان آٍار ملی در سیمین شهرِ استان گلستان است، بامداد روز آدینه (27 شهریور) در آتش سوخت.

خانه تاریخی 135 ساله سیمین شهر در آتش سوخت

جهت دریافت خدمات اجرای درخت مناسب پشت بام با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

خانه تاریخی محمدی که پیشتر بخش هایی از آن ریزش نموده بود و با وجود اصرار های مالک خانه به میراث فرهنگی استان، هیچ تلاشی برای مرمت آن انجام نشده بود ، بامداد آدینه به علت احتمالی اتصال برق ، به طور کامل در آتش سوخت. بر اساس گزارش افرادی که در محل حضور داشتند، حجم آتش سوزی در ابتدا خیلی وسیع نبود، اما پس از این که ماشین آتش نشانی برای پر کردن دوباره مخزن آب ماشین برگشت، بار دیگر شعله های آتش افروخته شده و خانه این بار به طور کامل در آتش سوخت. گزارش ها حاکی است قبل از آتش سوزی و زمانی که بخشی از خانه ریزش نموده بود، مالک خانه به دلیل علاقه ای که به این بنا به عنوان تنها یادگار خانوادگی خود داشت، چند بار از میراث فرهنگی خواسته بود برای مرمت آن کاری انجام دهد، اما میراث فرهنگی اعلام نموده بود بودجه ای برای این کار ندارد و به مالک هم اجازه دست زدن و تعمیر بخش های ریخته شده را نمی داده است. در طول چند روز گذشته طوفان چند بار سیمین شهر را تهدید نموده بود و این شهر فقط سه خانه تاریخی محمدی، عظیمی و بشارتی را به عنوان آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد که متاسفانه خانه بشارتی مدتی پیش ریزش نموده و به طور کامل تخریب شد. خانه محمدی نیز بامداد آدینه به طور کامل در آتش سوخت و اکنون این شهر فقط خانه تاریخی عظیمی را به عنوان تنها اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد که آن هم شرایط مناسبی ندارد. بر اساس گزارش یکی از کارشناس مرمت آثار تاریخی، خانه های ثبت شده سیمین شهر استان گلستان عمری بیش از 100 سال دارند، خانه محمدی 135 سال قدمت داشت و سبک معماری این خانه و هر دو بنای تاریخی دیگر تلفیقی از معماری روس و آذری است، همچنین براساس بعضی شواهد در بسیاری از خانه های منطقه سیمین شهر در زمان ساخت، از آجرهای دیوار تاریخی گرگان استفاده شده است. منبع: ایسنا

منبع: کجارو
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 10 اسفند 1398 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 396

به "خانه تاریخی 135 ساله سیمین شهر در آتش سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه تاریخی 135 ساله سیمین شهر در آتش سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید