تمام مراجع تقلید بر لزوم توجه به توصیه های بهداشتی تاکید دارند

به گزارش یزد بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از المنار، سخنرانی سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان به منظور تشریح برنامه های مراسم محرم امسال با توجه به شرایط کرونایی شروع شد.

تمام مراجع تقلید بر لزوم توجه به توصیه های بهداشتی تاکید دارند

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود گفت: ایام محرم برای ما مجموعه ای از مسئولیت ها و وظایف است و دوستداران اهل بیت (ع) در سراسر جهان به شکل های مختلف این مناسبت را زنده نگه می دارند. شیعیان برای آشنایی با اصول و ضوابط عزاداری محرم ابتدا به ائمه و سپس به علما و فقها مراجعه می کردند.

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه امروز با توجه به شیوع کرونا استفتائاتی از تمام مراجع اجرا شده است، افزود: تمام مراجع تقلید بر لزوم توجه و پایبندی به توصیه های بهداشتی به دلیل شیوع کرونا تاکید کردند. هر کشوری امروز به دلیل شیوع این ویروس شرایطی دارد و به همین دلیل باید شرایط عزاداری تعیین و اعلام شود.

سید حسن نصرالله ادامه داد: ما در لبنان نهادهای متعددی برای احیای مراسم محرم داریم و بخش اعظم آن معمولاً توسط حزب الله و جنبش امل برگزار می شود. از یک ماه و نیم پیش ما و برادران در جنبش امل پیرامون برگزاری مجالس عزاداری وارد بحث و بررسی شدیم. ما دو فرضیه داشتیم یکی اینکه گسترش ویروس محدود است و بنابراین اقدامات باید به شکل طبیعی برگزار شود. فرضیه دوم شیوع گسترده بیماری بود و به تبع آن تجمعات و برگزاری مجالس سخت می نمود.

دبیرکل حزب الله همچنین با بیان اینکه در مراسم عاشورا شهرها و روستاها سیاه پوش می شوند، ضمن تاکید بر برافراشتن پرچم های سیاه در این ایام، نقش آفرینی بیشتر رسانه ها و شبکه های اجتماعی در بزرگداشت و احیای عزاداری ماه محرم را خواستار شد و گفت: می توان از شبکه های اجتماعی استفاده کرد به این ترتیب که هر شخصی از این شبکه ها برای یادآوری احیای مراسم محرم استفاده کند و هر حسابی در این شبکه ها به منبری حسینی تبدیل شود.

وی همچنین از مردم خواست که از تمام شبکه های اجتماعی برای احیای دهه محرم استفاده کنند و از خصومت و فتنه و… دوری شود.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه مراسم محرم در لبنان، در بیشتر مناطق توسط حزب الله، جنبش امل و مجلس اعلای اسلامی و دیگر گروه ها برگزار می شد، افزود که این مراسم به شکل باشکوهی برگزار می شد و هر سال هزاران نفر در آن شرکت داشتند.

بحث و مصاحبه درباره نحوه احیای مراسم محرم

دبیرکل حزب الله شرح داد: بررسی های گسترده ای در حزب الله و جنبش امل پیرامون دستیابی به یک تصمیم برای برگزاری مجالس حسینی انجام گرفت. اوضاع حکایت از امکان برقراری مجالس داشت و تصمیم گرفتیم که تا قبل از ماه محرم منتظر بمانیم تا ببینیم شرایط بهداشتی در لبنان به چه شکل پیش می رود. قبل از صدور بیانیه مشترک پیرامون مجالس عاشورایی، ارزیابی مشترکی انجام گرفت و تعیین شد که شرایط کرونا از کنترل خارج شده است و تعداد مبتلایان زیاد است.

سید حسن نصرالله گفت: واقعیت این است که کرونا در لبنان از کنترل خارج شده است و بیمارستان ها برای پذیرش موارد کرونا دیگر ظرفیت ندارند و با کمبود تجهیزات پزشکی و دارو روبرو هستیم و مردم به پروتکل های بهداشتی توجه ندارند. شرایط کرونا وخیم شده است و راهکار آن بازگشت به رعایت ضوابط بهداشتی است و کشورهای بسیار پیشرفته هم به دلیل عدم توجه به فاصله گذاری و استفاده از ماسک و موادضدعفونی با مشکل روبرو شده اند.

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه بی توجهی به شیوع ویروس کرونا مانند قتل شبه عمد است و از نظر دینی از گناهان بزرگ به شمار می رود، افزود: کسی که می خواهد در کشوری که با شیوع کرونا روبرو است مراسم عزاداری برگزار کند باید مسئولیت شرعی آن را هم متحمل شود.

سید حسن نصرالله ادامه داد: ما و جنبش امل و مجلس اعلای اسلامی شیعی به این نتیجه رسیدیم که رعایت این ضوابط در مراسم عزاداری بسیار سخت است و نمی توانیم رعایت آن را تضمین کنیم بنابراین بر لزوم عدم برگزاری مراسم عزاداری به صورت تجمعات تأکید شد. ما امسال توافق کردیم که تمام مراسمی که با تجمعات مردم همراه نیست، آزاد است و هیچ اشکالی ندارد. ما امسال به این نتیجه رسیدیم که مراسم توأم با تجمعات مردم را برگزار نخواهیم کرد بلکه مجالس را در زمانی تعیین برگزار و از طریق رسانه ها پخش می کنیم.

دبیرکل حزب الله شرح داد: مردم را به اهتمام و توجه به مجالس عزاداری که از طریق رسانه ها پخش می شود، دعوت می کنم. می توان مجالس عزاداری را به صورت خانوادگی که به شکل روزانه با یکدیگر در تماس هستند، برگزار کرد. ما با این کار نه تنها از شیعیان بلکه از لبنان محافظت می کنیم زیرا اگر تجمعات برپا شود، کرونا شیوع پیدا می کند و در نتیجه با این کار به تمام مردم لبنان آسیب می رسانیم.

سید حسن نصرالله افزود: هرکس نظر دیگری دارد بیان کند اما این امر نباید به موضوعی برای اختلاف و کشمکش تبدیل شود.

توزیع نذورات در ماه محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی

دبیرکل حزب الله با اشاره به احسان و نذورات در ماه محرم و مبارک خواندن این اقدام، عدم برپایی تجمعات بزرگ در این خصوص با توجه به شیوع کرونا را خواستار شد و گفت: بهتر است امسال غذا بدون تجمع طبخ شود و به شیوه ای که مستلزم تجمعات نیست بین خانه ها توزیع شود.

سید حسن نصرالله در خاتمه گفت: همچنین راه پیمایی عاشورا و راه پیمایی های مرکزی هم برگزار نخواهد شد. از همه می خواهم که به ضوابط و تدابیر پایبند باشند و طبق توصیه های گفته شده به احیای محرم بپردازند. ان شاء الله در اولین شب محرم در خصوص این مناسبت صحبت خواهیم کرد.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1970

به "تمام مراجع تقلید بر لزوم توجه به توصیه های بهداشتی تاکید دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام مراجع تقلید بر لزوم توجه به توصیه های بهداشتی تاکید دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید