با خشکی پوست ناشی از زیاد شستن دست ها چه کنیم؟

به گزارش یزد بلاگ، هر یک از ما احساس می کنیم در این زمانه شیوع کرونا بیشتر از هر زمان دیگری در عمرمان، دست هایمان را می شوییم. اما این همه دست شستن مطمئناً می تواند سبب خشکی، خارش، قرمزی و التهاب پوست دست ها نیز بشود. با این مسئله چه باید بکنیم؟

با خشکی پوست ناشی از زیاد شستن دست ها چه کنیم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان خشکی پوست دست ها معمولاً به همان دلیلی روی می دهد که خشکی پوست در سایر قسمت های بدن را به دنبال دارد.

لایه بیرونی پوست که به آن لایه شاخی نیز می گویند، یاری می نماید تا رطوبت پوست حفظ گردد. لایه شاخی از سلول های پوستی تشکیل شده که مانند آجرهایی عمل نموده و لیپیدهایی که مانند ملات عمل می نمایند. بنابراین اگر مسئله ای در این سد دفاعی پوست به وجود بیاید، مثلاً ممکن است لیپیدها آسیب ببینند و در نتیجه رطوبت از پوست فرار می نماید.

وقتی دست هایتان را می شویید، رطوبت پوست را بیرون می کشید و چربی های سالم آن که قرار است از پوستتان محافظت نمایند را از بین می برید. چیزهایی مانند استفاده از آب گرم، صابون های آنتی باکتریال قوی و عدم استفاده از مرطوب نماینده بعد از شستن دست ها می توانند شرایط را بدتر هم بنمایند.

در موارد خفیف تر ممکن است احساس کنید پوست دست هایتان قرمز و خشک و کشیده شده یا کمی می خارد. اما در موارد شدیدتر، ممکن است دچار تحریکات پوستی زیاد، خارش آزاردهنده و حتی ترک هایی روی پوست بشوید که واقعاً می توانند احتمال عفونت را افزایش بدهند. افرادی که مستعد اگزما هستند، حتی ممکن است احتیاج به داروهای موضعی داشته باشند تا علائم را کنترل نمایند. بنابراین مهم است که دقت بیشتری نسبت به شستشوی دست هایتان داشته باشید تا دچار عوارض بعدی نشوید.

چطور صورت خود را بشوییم؟

  • چه باید بکنیم؟

کارشناسان توصیه هایی برایتان دارند تا دست هایتان را تمیز و پوستتان را مرطوب نگه دارید.

  • از صابون های ملایم تر بهره ببرید

شستن دست ها با صابون های آنتی باکتریال و یا استفاده از ضدعفونی نماینده های دست حاوی الکل می تواند پوست را خشک و زبر و حساس کند. در ضمنً شما واقعاً احتیاجی ندارید حتماً از این شوینده ها بهره ببرید تا از شر میکروب ها خلاص شوید. اصطکاک ایجاد شده در اثر به هم مالیدن دست ها حین شستشو همراه با عناصر فعال پاک نماینده در صابون، در واقع همان چیزی است که میکروب ها را از دست هایتان پاک می نماید.

البته اطلاعات ما در خصوص چگونگی انتشار ویروس جدید کرونا و اینکه چطور باید از خودمان در برابر آن محافظت کنیم، هنوز کامل نیست اما مکرراً شستن دست ها با آب و صابون (خصوصاً قبل از دست زدن به چشم ها و دهان و بینی و قبل و بعد از غذا خوردن) یکی از راه های ثابت شده پیشگیری از انتشار ویروس جدید کروناست. بله شما باید دست هایتان را به درستی و حداقل به مدت 20 ثانیه بشویید.

  • دست ها را با آب ولرم بشویید

شستن دست ها با آب خیلی گرم یا خیلی سرد، ناراحت نماینده است. در ضمنً استفاده از آب خیلی گرم بدون تردید پوست را خشک تر هم می نماید. به همین دلیل توصیه شده است با آب ولرم (آبی که با دمای آن راحتید) دست ها را بشویید.

  • وقتی دست هایتان هنوز مرطوب هستند به آن ها کرِم بزنید

بعد از شستن دست ها، دست هایتان را خشک کنید اما نه کاملاً. وقتی دست هایتان هنوز کمی رطوبت دارند، بهترین زمان برای استفاده از کرم دست است. با این کار یاری می کنید تا رطوبتی که روی پوستتان است، همان جا حفظ گردد. نکته مهم این است که کرمی که افراد دیگری هم از آن استفاده می نمایند بهداشتی نیست چون به راحتی ممکن است آلوده گردد. بهتر است هر یک از اعضای خانواده کرم شخصی خود را داشته باشند.

دست های مرطوب به طور کلی، میکروب ها را راحت تر از دست های خشک انتقال می دهند و شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که آیا دست های چرب شده با کرم مرطوب نماینده راحت تر نمی توانند میکروب ها را منتشر نمایند؟ بله کمی ضد و نقیض به نظر می رسد که بخواهید مکرراً از کرم دست بهره ببرید. اما کارشناسان فقط می گویند نگران این مسئله نباشید!

وقتی دست هایتان به دلیل شستشوی زیاد خشک می شوند، استفاده از دستکش هنگام انجام کارهای دیگری که باعث خشکی پوست می شوند اهمیت بیشتری هم پیدا می نماید، مثلاً حین استفاده از محصولات پاک نماینده خانگی و گردگیری

هرچند پوست مرطوب نسبت به پوست خشک، مکان بهتری برای میکروب هاست اما بیشتر کرم های دست، کاملاً جذب می شوند و اغلب دست های شما دوباره در عرض 10 تا 15 ثانیه خشک خواهد بود. بنابراین دست های شما بعد از استفاده از کرم یا لوسیون پیش از اینکه چیزی را لمس نمایند، خشک خواهند شد و موردی برای نگرانی وجود ندارد.

اجازه ندهید ترس از جمع کردن میکروب توسط کرمی که روی دستتان است باعث گردد دست هایتان خشک و ترک خورده شوند. چون آن وقت تمایل کمتری به شستن دست هایتان خواهید داشت و در معرض خطر بسیار عظیم تری قرار خواهید گرفت.

  • از کرم های غلیظ تر با عناصر مفید بهره ببرید

با توجه به اینکه قرار است رطوبت پوست خود را حفظ کنید، باید به دنبال کرم هایی باشید که خاصیت دفاعی بیشتری داشته باشند، یعنی بتوانند رطوبت را به خوبی در پوستتان گیر بیندازند. استفاده از کرم های حاوی دایمتیکون، پترولاتوم و سرامیدها می توانند مانند یک سد دفاعی برای پوست عمل نموده و رطوبت پوست را حفظ نموده و از ورود محرک ها و پاتوژن ها به پوست جلوگیری نمایند.

  • شب ها از کرم قوی تری بهره ببرید

طی روز حتماً دوست ندارید کرمی چسبناک و چرب به انگشتانتان بچسبد اما شب که در خواب هستید فرصت مناسبی است تا از یک کرم چرب و قوی مانند وازلین بهره ببرید و دستکش بپوشید. وازلین و محصولاتی مشابه آن می توانند رطوبت پوست را به خوبی حفظ نمایند.

  • هنگام تمیزکاری های خانه حتماً از دستکش بهره ببرید

وقتی دست هایتان به دلیل شستشوی زیاد خشک می شوند، استفاده از دستکش هنگام انجام کارهای دیگری که باعث خشکی پوست می شوند اهمیت بیشتری هم پیدا می نماید، مثلاً حین استفاده از محصولات پاک نماینده خانگی و گردگیری.

  • به محیطتان بیشتر توجه کنید

خشکی پوست اغلب طی ماه های سرد سال زمانی که هوا رطوبت کمتری دارد و گرمای داخل، هوای محیط را خشک می نماید روی می دهد. اگر مشکل شما هم این است شاید بد نباشد از یک دستگاه رطوبت ساز برای تعدیل خشکی هوای داخل بهره ببرید.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 904

به "با خشکی پوست ناشی از زیاد شستن دست ها چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با خشکی پوست ناشی از زیاد شستن دست ها چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید