تعویق امضای توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن

به گزارش یزد بلاگ، منابع یمنی گفتند توافق ریاض بین عربستان و امارات درباره تقسیم قدرت در عدن در جنوب یمن که قرار بود امروز امضا گردد، به تعویق افتاده است.

تعویق امضای توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک منبع در تیم کارشناسی دولت مستعفی یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی که دولتش مقیم ریاض است، از تعویق امضای توافق با امارات در مورد اوضاع عدن در جنوب یمن اطلاع داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این منبع بیان نمود که قرار بود امروز پنجشنبه این توافق امضا گردد اما این امر به تعویق افتاده است. او در مورد علت این تعویق، توضیحی نداد.

ریاض بیش از یک ماه میان دولت مستعفی یمن و المجلس الانتقالی الجنوبی (شورای انتقالی جنوب) وابسته به امارات میانجی گری کرد تا درگیری های آنان در جنوب یمن پایان یابد و در نهایت آدینه هفته گذشته (سوم آبان) رسانه ها از توافق میان این دو طرف اطلاع دادند.

نیروهای دولت مستعفی متحد عربستان و شورای انتقالی متحد امارات هستند که در مرداد ماه گذشته بشدت در جنوب یمن با یکدیگر بر سر حکومت بر عدن جنگیدند و دهها نفر از طرفین کشته شدند.

امروز همچنین نیروهای دولت مستعفی و شورای انتقالی، بر خلاف توافقات عربستان و امارات برای عدن، در استان ابین بشدت درگیر شدند و جنگیدند. ممکن است تحرکات نظامی در جنوب یمن علت تعویق امضای این توافق باشد.

همچنین منابع یمنی امروز بیان نمودند که امارات تحرکات تحریک آمیز خود در جزیره سقطری در اب های جنوبی یمن را امروز افزایش داده است.

بر اساس پیش نویس توافق ریاض دولت مستعفی یمن باید نیمی از کرسی های وزراتی در دولت مورد توافق را تحویل نیروهای اماراتی دهد؛ موضوعی که با مخالف شدید بعضی از وزرای فعلی دولت مستعفی روبرو شده است.

سرمنشأ اختلافات میان دولت مستعفی یمن و امارات از دسامبر 2015 است؛ زمانی که عبد ربه منصور هادی رئیس دولت مستعفی یمن عیدروس الزبیدی را به عنوان استاندار عدن و شلال علی شایع را به عنوان مدیر اداره امنیتی این کشور منصوب کرد؛ دو فردی که به بازوهای امارات در این شهر تبدیل شدند، در راستای منافع این کشور کار کردند و مانع از بازگشت هادی به عدن شدند.

در آوریل 2017 هادی، الزبیدی را به همراه هانی بن بریک از فرماندهان نزدیک به ابوظبی در نیروهای الحزام الامنی برکنار کرد. ابوظبی در واکنش، به تظاهرات میلیونی در عدن فراخواند و المجلس الانتقالی (شورای انتقالی) را در می 2017 به عنوان یک قدرت موازی با دولت مستعفی در عدن تشکیل داد.

متحدان امارات در ژانویه 2018 به برکنار کردن احمد عبید بن دغر نخست وزیر پیشین دولت مستعفی فراخواندند و این باعث به راه افتادن جنگ خیابانی میان دولت مستعفی و تجزیه طلبان مورد حمایت امارات شد که در آن دهها نفر کشته و زخمی شدند.

در آگوست گذشته (2019) درگیری ها میان امارات و دولت مستعفی به اوج خود رسید و نیروهای اماراتی به کاخ ریاست جمهوری در منطقه المعاشیق حمله کردند. عدن از کنترل دولت مستعفی خارج شد و احمد المیسری معاون نخست وزیر و وزیر کشور این دولت، عدن را ترک کرد.

هدف اصلی شورای انتقالی تشکیل دولتی در جنوب یمن، مستقل از شمال آن بود اما دولت مستعفی بر حفظ وحدت یمن اصرار داشت؛ در پیش نویس توافق ریاض بر وحدت یمن، بازگشت سازمان های اجرایی و قانونگذاری به عدن، ادغام تمام تشکیلات نظامی به وزارتخانه های دفاع و کشور و اعطای پست های وزارتی به شورای انتقالی در کنار دولت مستعفی اشاره شده است.

ص

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 45

به "تعویق امضای توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویق امضای توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید