تصمیم غافلگیرکننده حاتمی کیا؛ فداکارِ پیش رو یا فرصت طلب؟!

به گزارش یزد بلاگ، برترین ها/ تصمیم غافلگیرکننده سازندگان خروج برای انتشار پیش از اکران این فیلم در فیلیمو بحث های زیادی در شبکه های اجتماعی به راه انداخت. عده ای این تصمیم را آغازی برای قدرتمند شدن نمایش های آنلاین و شکستن انحصار فرسوده پخش و سینماداران دانسته و در مقابل گروهی چنین تصمیماتی را با بودجه بخش خصوصی نشدنی می دانند.

تصمیم غافلگیرکننده حاتمی کیا؛ فداکارِ پیش رو یا فرصت طلب؟!

اسفندیاری عضو سابق شورای پروانه نمایش در تمجید از اقدام حاتمی کیا نوشته: اتفاق مهمی است. اولین تولید بزرگ و دارای پروانه نمایش که پس از یک اکران محدود (در جشنواره فجر) مستقیم در اینترنت عرضه می شود. اوج کاری را انجام داده که نتفلیکس سالها قبل شروع کرد و به تغییر مناسبات پخش و اکران در آمریکا انجامید. در ابتدا بحث انگیز بود ولی کم کم جا افتاد. در حالی که فیلمسازانی مانند اسپیلبرگ علیه تضعیف اکران سینمایی توسط نتفلیکس موضع گیری کردند، فیلمسازان صاحب نامی مانند برادران کوئن، آلفوسو کوارن و مارتین اسکورسیزی با نتفلیکس همکاری کردند. حتی فیلم روما محصول نتفلیکس 4 جایزه اسکار برنده شد

در مقابل سعید خانی (پخش کننده و تهیه کننده) این اقدام را نتیجه فیلم سازی با پول بیت المال دانسته و نوشته:قدیما فارابی فیلم می ساخت میگذاشت تو انباری الان بعضی ها فیلم می سازند می گذارند تو وی او دی امان از پول بیت المال!.

اما این همه ماجرا نبود و ظاهرا قطب منفی داستان پرکارتر بوده و حالا این یا به خاطر اسم حاتمی کیا هست و یا این که واقعا چنین اقدامی با کمی پروپاگاندا همراه بوده، مثلا گیسو فغفوری (روزنامه نگار) نوشت: فیلم ⁧‫خروج‬⁩ به معنای کامل یک شکست مفتضحانه در کارنامه حاتمیکیا است با این کار خودش را نجات داد تا هرگونه شکست در تعدادتماشاگر و فروش را مخفی کند.البته این طوری به اهداف سیاسی پشت فیلم هم می رسد تازه پول بیت المال راکه برباد داده و حالا منت هم می گذارنددرکنار رفتارغیرصنفی.

فاطمه پاقلعه نژاد (روزنامه نگار حوزه سینما) هم نوشت: آقا ابراهیم با هوشمندی وارد یه بازی دو سر بُرد شده. یه سرش خودش و تهیه کننده ش که می دونستن با اکران، یک دهم هزینه فیلم هم درآمد نخواهند داشت و یک طرف مردم و رفقاش که براش هورا میکشند.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: همگردی
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 956

به "تصمیم غافلگیرکننده حاتمی کیا؛ فداکارِ پیش رو یا فرصت طلب؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم غافلگیرکننده حاتمی کیا؛ فداکارِ پیش رو یا فرصت طلب؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید