بورل خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد

به گزارش یزد بلاگ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه در مصاحبه ای عصر سه شنبه خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد.

بورل خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه سه شنبه خواهان محدود شدن مصاحبه ها با ایران به مسئله برجام شد.

بورل که در اندیشکده شورای آتلانتیک حضور داشت در پاسخ به سئوال مجری برنامه که درباره مصاحبه با ایران بر سر مسائل منطقه ای و موشکی پرسیده بود گفت: شاید مسائل دیگری هست که باید مد نظر قرار بگیرند، اما همه چیز را نباید به صورت با هم عنوان نمود، چون در این صورت، فرایند [گفت وگوها]مسدود می گردد.

او در ادامه گفت: برای ما اروپایی ها، توافق هسته ای در حکم پیروزی دیپلماسی است و به آن افتحار می کنیم و ما بعد از اینکه دولت ترامپ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد کوشش نموده ایم آن را حفظ کنیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه اعتراف کرد کشور های اروپایی بعد از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از برجام نتوانسته اند به تعهداتشان در محقق کردن مزایای مالی برای ایران عمل نمایند.

او گفت: ایران تا آن موقع [زمانی که ترامپ به صورت یکجانبه از برجام خارج شد]به تعهداتش در برجام پایبند بود و این پایبندی را برای مدت طولانی ادامه داد. آن ها الان دیگر این کار را انجام نمی دهند، اما در این سو، ما تعهدات مالی مان را اجرا نکردیم. این مسئله ساده ای نیست. ایران درباره محقق نشدن برطرف تحریم ها گلایه داشت. ما سعی کردیم به وسیله اینستکس تجارت مشروع را برقرار کنیم، اما نتیجه چندان بزرگی حاصل نشد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت باید از فرصت ایجادشده در نتیجه توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازگرداندن برجام به جهت اصلی استفاده کرد.

جوزپ بورل گفت: باید از فرصت ایجاد شده در نتیجه توافق ایران و آژانس اتمی برای بازگرداندن برجام به جهت اصلی استفاده کنیم. این مستلزم بازگشت ایران به رعایت کامل تعهدات هسته ای و برطرف تحریم ها است. توافق هسته ای، فقط توافق در زمینه هسته ای نبود بلکه توافق هسته ای و مالی بود.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشور های اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که ایران اجرای اقدامات داوطلبانه را از سه شنبه (5 اسفند) متوقف می نماید و دسترسی آژانس به بعضی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی هم برای حداقل سه ماه متوقف می گردد.

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف گردد و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می گردد. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نخواهد شد و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی گردد.

آذرماه سال جاری نیز مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب و پس از تصویب آن در هیأت وزیران، جمهوری اسلامی هفته گذشته قصد خود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراتر از پادمان را در نامه ای به آژانس خبر داد که طبق برنامه از امروز اجرایی شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توضیح داد اقدام ایران در توقف پروتکل الحاقی طبق بند 36 برجام انجام می گردد.

وی در توییتر نوشت: بر اساس الزام قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کردیم. این اقدام کاملا در انطباق با بند 36 برجام است، زیرا رئیس جمهور آمریکا هنوز نقض از سوی این کشور را متوقف ننموده و تروئیکای اروپایی هم همچنان در انجام تعهداتشان کوتاهی می نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3453

به "بورل خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل خواهان محدود شدن مذاکرات با ایران به مسئله برجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید