به نام کـارگـر به کام فروشندگان موادمخدر

به گزارش یزد بلاگ، شیوع ویروس کرونا و کم شدن رفت وآمد شهروندان در معابر منطقه17 باعث شده مکان های خاصی به پاتوق فروشندگان موادمخدر تبدیل گردد.

به نام کـارگـر به کام فروشندگان موادمخدر

یزد بلاگ- مهدی حبیبی: اهالی اعلام می نمایند خرده فروشان موادمخدر محل تجمع کارگران فصلی را در اختیار گرفته اند. میدان مقدم، زیرپل قلعه مرغی (شهیدان حسنی) و خیابان رضوان (شهید صبوری) محل تجمع کارگران فصلی در منطقه 17 است، اما میدان مقدم و زیر پل قلعه مرغی پاتوق های شناخته شده تری برای پیدا کردن کارگران هستند. تماس های مکرر شهفرایندان سبب شد به میدان مقدم و زیرپل قلعه مرغی سری بزنیم و شاهد گوشه ای از اتفاقاتی باشیم که در زیر سایه شیوع کرونا در این گوشه شهر جریان دارد.

میدان مقدم خلوت تر از همواره است و از پیرمردانی که پیش از شیوع ویروس کرونا در پیاده رو مشرف به داروخانه جمع می شدند، خبری نیست. تعطیلی مدارس رفت وآمدها را کمتر نموده، اما باز هم جمعیتی که در گوشه و کنار میدان مشغول خرید یا اختلاطند، کم نیست. زن جوانی با بی قراری اطراف درخت کهنسال آن سوی پیاده رو پرسه می زند. ظاهر مرتبی دارد و نگاه های بی تفاوتش به رهگذران کنجکاو نشان می دهد اهل این حوالی نیست. تعداد زیادی از کارگران روزمزد با کیسه های انباشته از ابزار بنایی در ابتدای خیابان شهید شهسوار شمالی ایستاده اند و هنوز امیدوارند کسانی که به کارگر احتیاج دارند، سری به آنجا بزنند. غروب آفتاب نزدیک است، اما انگار کسی خیال رفتن ندارد و لحظه به لحظه تعدادشان بیشتر می شود. برخی از تازه واردان لابه لای جمعیت کارگران گم می شوند و عده ای هم که حوصله اختلاط ندارند، گوشه پیاده رو به چرت زدن و دود کردن سیگار مشغول می شـوند. صورت های سیاه چرده و حال خمارشان توی ذوق می زند و شباهتی به کارگران ندارند.

  • کارگران و خلافکاران را نمی توان تشخیص داد

زن جوان چشمش به پیاده رو است. گویا انتظار کسی را می کشد. جلوتر می آید و از مردی که لابه لای کارگران ایستاده، سراغ رضا کوچیکه را می گیرد. چندان نگران نیست که دیگران حرف هایش را بشنوند و بلند صحبت می نماید. پیاده رو حسابی شلوغ شده است. زن جوان به طرف مرد لاغراندامی می رود که در حال پارک موتورسیکلتش است. گپ شان طولانی نمی شود و زن باعجله به زیر سایه درخت برمی شود. به اطرافش توجهی ندارد و کلافه و دستپاچه مشغول آماده کردن وسایل مصرف موادمخدر می شود. انگار تا رضا کوچیکه نرسد، کرکره دکان همکارانش بالا نمی رود و با آمدن او سر و کله مشتریان هم پیدا می شود. هریک از خرده فروشان مشتری ثابتی دارند که فقط سراغ آنها را می گیرند. مهدی نادعلی زاده داخل فست فودش به انتظار مشتری نشسته و با ناراحتی بروبیای دور میدان را تماشا می نماید. او می گوید: قبلاً نزدیک غروب دور میدان کارگری پیدا نمی شد و فروشندگان موادمخدر به راحتی شناسایی می شدند، اما حالا از شلوغی میدان و تجمع کارگران سوءاستفاده می نمایند و بدون ترس موادمخدر می فروشند. از محله های دیگر هم افراد زیادی به اینجا می آیند و موادمخدر خریداری و مصرف می نمایند.

  • اینجا پاتوق است

محمدصادق تیموری از ساکنان خیابان شهید شهسوار جنوبی است. او می گوید: بعد از شیوع کرونا، اینجا پر از معتاد و موادفروش شده است.

مریم حسینی ساکن محله مقدم است و می گوید: از وقتی کرونا آمده، حتی شب ها دور میدان شلوغ است. رفت وآمد معتادان زیاد شده و به راحتی اینجا موادمخدر مصرف می نمایند.

زیر پل قلعه مرغی خلوت تر از میدان مقدم است، اما کارگرانی که دست خالی روی رفتن به خانه ندارند، با قیافه هایی درهم و کلافه گوشه و کنار پل و اطراف زیرگذر پیاده رو شماره یک می پلکند. هنوز هوا تاریک نشده، اما در محوطه زیر پل هوا گرگ و میش به نظر می رسد. کارگران عادت نموده اند که هر روز عده ای سراغ دار و دسته داود را بگیرند. دار و دسته داود مشتریان شان را زیاد معطل نمی گذارند و همین که اطمینان پیدا می نمایند واقعاً مشتری است، از میان جمعیت کارگران به طرفشان می فرایند تا کارشان را راه بیندازند. به برخی از کارگران بیکار هم پول می دهند تا خانه نفرایند.

جوانی که کنار زیرگذر ایستاده و لباس کارگری به تن دارد، می گوید: قبلاً اینجا کارگر روی زمین نمی ماند. عصر که زیر پل خلوت می شد، پلیس مرتب گشت می زد و اگر کسی مواد می فروخت، دستگیرش می کردند، ولی حالا کارگران زیادی تا نیمه شب اینجا می مانند و زیر پل همواره شلوغ است. من داود را ندیده ام و نمی شناسم، ولی شنیده ام به برخی از کارگران پول می دهد که شب همین جا بخوابند تا زیر پل خلوت نشود. پلیس هم معمولا به جاهایی که کارگران جمع می شوند، کاری ندارد و فقط شهرداری گاهی وقت ها آنها را جمع آوری می نماید.

طرح ساماندهی کارگران فصلی از سوی مدیریت شهری بارها در میدان مقدم و زیر پل قلعه مرغی اجرا شده، اما به دلیل استقبال نشدن مکان های اسکان موقت از سوی کارگران، این طرح ها نتیجه مطلوبی به همراه نداشته است.

باخبر شدیم پس از تهیه گزارش میدانی خبرنگار یزد بلاگ محله، مدیریت شهری برای جمع آوری کارگران فصلی از این مکان ها اقدام نموده که بدون تردید اجرای آن با سبک و سیاق گذشته مؤثر نخواهد بود و بدون اجرای طرح های انضباطی و انتظامی مؤثر، این مکان ها برای فعالیت خرده فروشان موادمخدر ناامن نخواهند شد. بنابراین مسئولان شهری به تنهایی نمی توانند به این شرایط سامان دهند.

  • 137 خرده فروش موادمخدر دستگیر شدند

سرهنگ عبدالوهاب حسنوند رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر پایتخت بر این باور است که رهاسازی معتادان متجاهر ماده 16 (به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا) سبب افزایش جرم خرده فروشی موادمخدر در مناطق جنوبی شهر شده است.

عبدالوهاب حسنوند/ رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر پایتخت

وی می گوید: مقوله مبارزه با موادمخدر به 2 بخش جمع آوری معتادان متجاهر و برخورد با خرده فروشان و توزیع نمایندگان موادمخدر تقسیم می شود. از اسفند سال گذشته طرح جمع آوری معتادان متجاهر به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد و رهاسازی معتادان ماده 16 میزان وقوع جرم خرده فروشی موادمخدر را به میزان قابل توجهی افزایش داد. طرح جمع آوری و برخورد با معتادان متجاهر براساس پروتکل های ابلاغی و بخشنامه نهایی ستاد مبارزه با کرونا دوباره به صورت مرحله ای به اجرا درمی آید، اما خرده فروشی و پخش عمده موادمخدر جرم است و برخورد با آن در هر شرایطی جزء وظایف پلیس مبارزه با موادمخدر است.

او از دستگیری هزار و 629 خرده فروش در شهر تهران در فروردین خبر می دهد و می گوید: در دوره شیوع ویروس کرونا نه تنها از این وظیفه غفلت نشده، بلکه با قاطعیت بیشتری در حال اجراست و افزایش 50 درصدی کشفیات موادمخدر در سال جدید نسبت به مدت مشابه سال گذشته گواه این امر است. میزان این کشفیات 3 تن انواع موادمخدر از نوع شیشه، حشیش، کراک و... بوده است. در تعطیلات شروع سال جدید، در پایگاه های یازده گانه شهر تهران، هزار و 629 خرده فروش موادمخدر دستگیر شدند که درصد قابل توجهی از عملیات دستگیری در مناطق مرکزی شهر تهران مانند محله های شوش، دروازه غار و سه راه افسریه انجام شد.

وی خاطرنشان می نماید: در مناطق جنوبی تهران هم شاهد دستگیری های گسترده بودیم و در تعطیلات نوروز 137 خرده فروش و 7 عامل پخش عمده موادمخدر شناسایی و دستگیر و 111 کیلوگرم موادمخدر از این منطقه کشف و ضبط شد.

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر تهران، شهفرایندان را به همکاری با پلیس دعوت می نماید و می گوید: همکاری شهفرایندان در موفقیت پلیس مبارزه با موادمخدر نقش زیادی دارد و از مردم درخواست می کنیم فعالیت مجرمانه خرده فروشان و عاملان پخش عمده موادمخدر را به وسیله سامانه 110 یا با تلفن 22901266 اطلاع دهند تا در اسرع وقت برای دستگیری مجرمان و ایجاد امنیت محله ها اقدام شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 19 تیر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1248

به "به نام کـارگـر به کام فروشندگان موادمخدر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به نام کـارگـر به کام فروشندگان موادمخدر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید