بانک مرکزی، آخرین مصوبات ستادملی کرونا به شبکه بانکی ابلاغ شد

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران - بانک مرکزی در بخشنامه ای مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد حمایت از بنگاه های مالی و صاحبان مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از شیوع بیماری کرونا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

بانک مرکزی، آخرین مصوبات ستادملی کرونا به شبکه بانکی ابلاغ شد

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،در این بخشنامه مصوبات مشخص شده ستادملی کرونا در تاریخ های اول و بیست و دوم آذرماه امسال در خصوص بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی و مشخص و احصای مشاغل و کسب و کارهای غیردولتی به شدت آسیب دیده از کرونا به توضیح زیر به شبکه بانکی ابلاغ شد.

الف ـ بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی (اعم از قرض الحسنه و سایر تسهیلات) مشاغل و کسب و کارهای به شدت آسیب دیده یا محدود و تعطیل شده بخش غیردولتی (مطابق فهرست ذیل این بخشنامه) که موعد پرداخت آن در آذرماه و دی ماه سال 1399 می باشد، منوط به آن که وفق ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار، بدهی آن ها به شبکه بانکی کشور تا تاریخ 1398.12.01در طبقه جاری قرار داشته باشد، به سرانجام دوره بازپرداخت اقساط این تسهیلات منتقل می شود. در خصوص تسهیلات با بازپرداخت به صورت دفعی که بازپرداخت آن در آذرماه و دی ماه سال 1399 می باشد نیز موعد پرداخت به یک ماه بعد از آن منتقل می شود. استمهال موارد مشمول این بند از احتساب و اخذ هرگونه جریمه و کارمزد اضافی مستثنی است.

ب ـ مشاغل و کسب و کارهای مورد احصاء در این بخشنامه، در بازه زمانی آذرماه و دی ماه سال 1399 مشمول محدودیت ها و ممنوعیت های بانکی ناظر بر اشخاص دارای بدهی غیرجاری نمی شوند.

ج ـ چنان چه سررسید چک های صادره مشاغل و کسب و کارهای مورد احصاء در این بخشنامه در دوره زمانی آذرماه و دی ماه سال 1399 باشد و منجر به برگشت چک و صدور گواهی نامه عدم پرداخت شود، در صورت تسلیم تقاضای خود به بانک مربوط، تا یک ماه پس از تاریخ برگشت چک صادره، مشمول ممنوعیت ها و محدودیت های مقرر در ماده (5) مکرر الحاقی به قانون صدور چک نمی باشند.

خاطرنشان می سازد، طبق نامه شماره 107432 مورخ 1399.9.24 معاون مالی رییس جمهور موضوع ابلاغ مشاغل و کسب و کارهای غیردولتی به شدت آسیب دیده از کرونا، مصادیق زیر مشمول حمایت های بانکی مورد اشاره می باشند:

 مراکز فرهنگی، هنری و رسانه ای (غیر دیجیتال)، موزه ها، سینماها و تئاترها؛

 مراکز تفریحی، باغ وحش ها و شهربازی ها؛

 مراکز ورزشی، باشگاه ها و مرکز ورزشی آبی و استخرها؛

 مراکز آموزشی، آکادمی ها و مهدکودک ها (به غیر از مدارس، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی)؛

 مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل ها، هتل آپارتمان ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، مراکز بوم گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، خدمات بین راهی، زائرسراها، دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری، زیارتی و آژانس های مسافرتی؛

 شرکت های حمل و نقل مسافر برون شهری؛

 مراکز پذیرایی، تالارهای پذیرایی، رستوران ها، چایخانه ها، قهوه خانه ها، مراکز تهیه و طبخ غذا؛

 قنادی، شیرینی پزی، آبمیوه و بستنی فروشی؛

 آرایشگاه های مردانه، آرایشگاه های زنانه و سالن های زیبایی؛

 مراکز فروش انواع پوشاک، کیف، کفش، خرازی، خیاطی، مراکز فروش کادویی، لوازم آرایشی و بهداشتی، اسباب بازی، لوازم التحریر، مراکز توزیع صنایع دستی، مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان و تزئینات داخلی ساختمان، آتلیه و عکاسی؛

 مراکز عرضه گل و گیاهان زینتی و ماهیان زینتی؛

 نمایشگاه های تجاری اعم از عمومی، تخصصی و بین المللی.

همچنین در این بخشنامه اشاره شده است، با توجه به بندهای ذکر شده، اقساط مربوط به آذرماه که توسط مشاغل و کسب و کارهای مشمول و قبل از تاریخ ابلاغ این بخشنامه به مؤسسه اعتباری پرداخت شده اند، می تواند به عنوان قسط مربوط به بهمن ماه تسهیلات مزبور منظور شود. همچنین همانگونه که در مصوبه فوق نیز تصریح شده، به اقساط پرداخت نشده احتمالی مربوط به آذر ماه امسال تسهیلات اعطایی به مشاغل و کسب و کارهای موصوف، نباید وجه التزام تأخیر تأدیه دین تعلق گیرد.

در سرانجام این بخشنامه بانک مرکزی تاکید نموده است، با توجه به موارد ابلاغی، مراتب به قید تسریع و با لحـاظ مفـاد بخشـنامه شـماره 149153 /96 مورخ 1396.05.16به تمامی واحدهای ذیربط بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ابلاغ شود و بر حسـن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 3073

به "بانک مرکزی، آخرین مصوبات ستادملی کرونا به شبکه بانکی ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی، آخرین مصوبات ستادملی کرونا به شبکه بانکی ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید