این 5 اشتباه بحران شیوع کرونا را تشدید می کنند

به گزارش یزد بلاگ، خبرنگاران: ویروس کرونا به بیشتر کشور های دنیا راه پیدا کرده است. بحران کرونا جدی بوده و باید فکری به حال آن کرد. در صورتی که به نکات زیر توجه نکنید، به جای کمک، به بحران شیوع ویروس کرونا دامن خواهید زد.

این 5 اشتباه بحران شیوع کرونا را تشدید می کنند

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

هر فرد باید نقش خودش را در جریان بحران کنونی که گریبان کل دنیا مخصوصا چین، ایران، ایتالیا و کره جنوبی را گرفته است، ایفا کند. نقش تک تک افراد مهم است، به همین دلیل نباید با تصور رفتار من به تنهایی تاثیری ندارد راهی سفر شد یا برای خرید به دل بازار زد! در بحبوحه تشدید شیوع ویروس کرونا انجام یک اشتباه به مشکل دامن می زند. به عنوان نمونه، مطلب هشدار بسیار جدی: ویروس کرونا تا 4.5 متر در هوا منتقل شده و 30 دقیقه معلق می ماند نشان داد چطور یک مسافر بی دقت در اتوبوس، سیزده نفر دیگر را مبتلا کرد!

مشکل اصلی اینجاست که ممکن است شما در این میان آسیب نبینید، اما دیگران شامل عزیزان خود را مبتلا کرده و آ ن ها را به کام مرگ بکشانید. در این شرایط خودخواهی به قیمت جان چندین هزار نفر تمام خواهد شد. وقتی یک نفر قوانین و قواعد وضع شده توسط سازمان بهداشت دنیای یا دیگر نهاد های داخلی کشورش، همچون عدم مسافرت، را رعایت نمی کند، زنجیره شیوع ویروس کرونا را تقویت خواهد کرد. هر فرد بیمار به طور متوسط قادر است 2.2 نفر دیگر را مبتلا کند. این نرخ به صورت تصاعدی بالا رفته و در نهایت رقمی وحشتناک می شود.

کمک به توقف شیوع ویروس کرونا

خودخواهی را کنار بگذارید! بیماری کووید 19 (نام بیماری که کروناویروس جدید عامل آن است)، دوست دار پیدا کردن میزبان های بیشتر و دریافت قربانی است، پس تا زمانی که بشر برای مهار آن تلاش نکند، همینطور به پیشروی ادامه خواهد داد. به نکات زیر دقت کرده و آن ها را به افرادی که از رعایتشان خودداری می کنند با جدید تمام گوش زد کنید.

شیوع ویروس کرونا

عدم قرنطینه خود در صورت احساس مریضی

اگر علائمی نظیر تب، گلو درد، سرفه و شبیه به آن دارید، حتما باید خود را در قرنطینه نگه دارید. در صورتی که با مراجعه به مراکز درمانی، تست ویروس کرونا شما مثبت اعلام شده، اما به خاطر عدم جدی بودن علائم، به جای بستری شدن در بیمارستان راهی منزل شده اید، به ندای وجدانتان گوش داده و خود را تا زمان رفع کامل علائم قرنطینه کنید. گشت و گذار در شهر با وجود ابتلا به بیماری پهلوانی نیست! قهرمان واقعی تلاش می کند جامعه را از شر بیماری خلاص کند.

در صورتی که درجه حرارت بدنتان بیش از حد بالا رفت یا دچار تنگی نفس یا بدن درد بسیار شدید شدید، باید به مراکز درمانی مراجعه کنید. از قلم نیاندازید مراجعه بی فایده به بیمارستان ها خود عاملی آسیب زا است. وقتی تنها به خاطر یک خارش گلوی ساده یا بعد از دو مرتبه عطسه به بیمارستان رفته و درخواست تست کرونا می کنید، علاوه بر دریافت تمرکز پرستاران و پزشکان، خود را نیز در معرض خطر قرار خواهید داد. در صورتی که عطسه به خاطر سرماخوردگی ساده بوده باشد، آن را تبدیل به کووید 19 خواهید کرد! 40 الی 45 درصد موارد ابتلا به کروناویروس جدید داخل بیمارستان رخ می دهند.

توجه به اهمیت قرنطینه خانگی حیاتی است. نکته مهم دیگر، محدود کردن فضای قرنطینه است. قرنطینه خانگی به معنی رفت و آمد آزادانه و بدون ماسک در کل خانه نیست، چرا که با این کار، همه اعضای خانواده تان را در معرض خطر قرار خواهید داد. با وجود عدم تایید رسمی امکان ابتلای حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه به کووید 19، حتما آن ها را نیز از خود دور نگه دارید. در صورتی که مجبور به تعامل با حیوان خانگی تان هستید، همیشه ماسک روی صورت داشته و قبل از لمس آن، حتما دستتان را تمیز کنید.

از آن جایی که بعد از شیوع ویروس کرونا نزدیک به 80 درصد مبتلایان علائمی معمولی، شبیه به آنفلوآنزا، بروز می دهند، بهتر است خوشبینی را کنار گذاشته و با خیال ابتلا به سرماخوردگی ساده، به این سو و آن سو نروید. حتی به خاطر داشتن ساده ترین علائم نیز ماسک روی صورت قرار داده و تعاملتان با بقیه را کم کنید. در صورت امکان، خود را تا زمان بهبودی کامل قرنطینه کنید.

اعتقاد به تئوری های توطئه به جای توصیه های متخصصان

شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و تلگرام و حتی برخی وب سایت های غیر رسمی، به شدت به بحران شیوع ویروس کرونا دامن زده و اطلاعاتی غلط نظیر تئوری های توطئه را پراکنده می کنند. متاسفانه مدیر اغلب صفحه ها در شبکه های اجتماعی، افرادی فاقد سواد رسانه ای و علمی بوده و هر صحبتی را بدون توجه به منبع و صحت آن نقل می کنند. با وجود تلاش یوتیوب، فیس بوک و توئیتر برای مقابله با انتشار اخبار ناصحیح درباره ویروس کرونا، همچنان اخبار غیر موثق و دروغین زیادی شنیده می شود.

مطالب منتشر شده توسط رسانه های غیر رسمی را باید به دو دسته تقسیم کرد. اطلاعات غلط آن ها، استرس را در حد مرگ به جان خواننده انداخته یا او را به خاطر عادی و غیر خطرناک جلوه دادن موضوع، نسبت به ماجرا بی خیال می کنند! استرس زیاد فرد را دچار بیماری های فیزیکی و روحی متعددی کرده و سیستم دفاعی بدنش را به شدت ضعیف می کند، اتفاقی که در بحبوحه شیوع ویروس کرونا خطرناک است. بی خیالی، سبب می شود فرد موضوع را جدی نگرفته و خود و اطرافیانش را در معرض خطر قرار بدهد.

فقط به توصیه های نهاد های رسمی توجه کنید. سازمان بهداشت دنیای به صورت مستمر، اطلاعات تایید شده و رسمی درباره کووید 19 را منتشر می کند. مرجع را به درستی انتخاب کرده و اخبار مربوط به ویروس کرونا را از کانال ها و صفحه هایی که پیش از این مطالب خنده دار ارسال می کردند، دنبال نکنید!

جستجو برای یافتن درمان های جایگزین

افراد بیمار، در صورتی که به جای قرنطینه کردن خود در خیابان ها به دنبال دارو و درمان باشند و به هر داروخانه یا مخصوصا عطاری سر بزنند، جامعه و مخصوصا خودشان را با خطری جدی رو به رو خواهند کرد. متاسفانه برخی افراد به جای توجه به توصیه های پزشکی دارای پشتوانه علمی، به دنبال دور زدن کروناویروس و کشف دارویی برای آن هستند، به همین دلیل هر آنتی بیوتیک یا داروی گیاهی را خودسرانه مصرف می کنند.

در حال حاضر، هیچ واکسنی برای پیشگیری یا دارویی به منظور درمان کووید 19 و کمک به کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا وجود ندارد. در برخی بیمارستان های چین، از دارو های مورد استفاده در درمان بیماران ایدز و ابولا بهره برده اند، اما آن ها هرگز داروی رسمی کووید 19 شناخته نشده و فقط در حالت حاد بیماری، برای جلوگیری از مرگ بیمار، تجویز می شوند.

توصیه هایی نظیر خوردن فراوان سیر، قرص جوشان ویتامین C یا نظیر آن ها را فراموش کنید! البته سیر یا هر ماده طبیعی دیگر برای بدن لازم بوده و به تقویت آن کمک می کند، اما خوردن روزی چند حبه سیر هیچ تاثیری در جلوگیری از ابتلا یا درمان بیماری نخواهد داشت.

متاسفانه در کشور ایران، نسخه های خود ساخته بسیار خطرناکی گزارش شده است. به عنوان نمونه باید به خوردن الکل سفید با تصور به تاثیر آن در ضدعفونی کردن بدن اشاره کرد! با این کار خود را راهی بیمارستان کرده و در زمره مستعدترین افراد برای ابتلا به کووید 19 (به خاطر رفتن به مراکز درمانی) قرار می گیرید! متاسفانه طی چند هفته اخیر این اتفاق برای تعدادی هموطن رخ داده و برخی از آن ها جانشان را از دست داده اند؛ مصرف الکل از مهم ترین عوامل مرگ افراد است!

عدم توجه به نکات بهداشتی حین شیوع ویروس کرونا

برخی رفتار هایی که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بدیهی به نظر می رسند، توسط افراد کمی رعایت می شوند! تاکید فراوانی روی شستشوی مداوم دست و عدم لمس صورت قرار گرفته است، اما در مطلب چرا ترک عادت لمس صورت به طور مستمر سخت است؟ دریافتیم تمایل به لمس صورت یک عادت رایج بین انسان ها بوده و ممکن است به صورت ناخودآگاه، روزی چند ده مرتبه بدون توجه آن را انجام بدهید! به نکات زیر توجه کرده و آن ها را برای خود و دیگران تکرار کنید:

از نزدیک شدن به افراد دارای علائمی شبیه سرماخوردگی خودداری کنید. پیش از این فاصله ایمن بین یک الی دو متر اعلام شده بود،، اما مطالعه اخیر اپیدمیولوژیست های چینی نشان داد باید تا پنج متر از فرد بیمار فاصله بگیرید.

هرگز دست خود را به بینی، چشم و دهانتان نزنید. دلیل اصلی تاکید بر شستشوی دست، جلوگیری از انتقال ویروس در صورت لمس اعضای صورت است، وگرنه کروناویروس نمی تواند از طریق پوست وارد بدن شود.

اگر بیمار شدید، در خانه مانده و در صورت بیرون آمدن از اتاق حتما ماسک بزنید. ضرورت استفاده از ماسک برای بیماران در مقایسه با افراد سالم چند ده برابر بیشتر است.

حتما در زمان سرفه یا عطسه دستمالی جلوی صورت بگیرید. عطسه یا سرفه در هوا بدون پوشش، جزو زشت ترین و زننده ترین رفتار ها است. اگر دستمال ندارید، صورتتان را زیر آستین لباس گرفته و سپس عطسه یا سرفه کنید.

لوازمی که بیشتر با آن ها سر و کار دارید را به صورت مرتب با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید. به عنوان نمونه باید به میز کار و گوشی هوشمند اشاره کرد.

انبار کردن ماسک یا دیگر لوازم بهداشتی

منظورمان از انبار کردن، خرید بیش از اندازه است، وگرنه فردی که دست به احتکار زده، وجدانش با صحبت های ما بیدار نخواهد شد! در برخی کشور ها مردم بیش از اندازه نیاز ماسک صورت و لوازم ضدعفونی کننده خریداری کرده و آن ها را در منزل انبار کرده اند. در نقاطی همچون استرالیا، حتی ویدیو هایی از مشاجره بین مردم در فروشگاه ها، بر سر خرید لوازم بهداشتی، دیده می شود!

استفاده از ماسک های جراحی چندان توصیه نمی شود، اما تاثیر قابل توجه ماسک های N95 ثابت شده است. خرید تعدادی از آن ها برای استفاده طی روز ها و شاید هفته های آینده منطقی است، اما نباید صد ها ماسک خریداری کرده و آن ها را در منزل نگه دارید. این کار مصداق شاخص خودخواهی است!

وقتی فروشگاه ها را از مواد شوینده خالی کرده و به دیگران اجازه خرید نمی دهید، آن ها فرصتی برای ضدعفونی کردن منزل پیدا نخواهند کرد. دود این عدم توانایی برای مشاخصه با آلودگی، در نهایت با طی کردن چرخه ای کوتاه یا طولانی، به چشم خودتان خواهد رفت.

منبع: livescience

منبع: برترین ها
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1493

به "این 5 اشتباه بحران شیوع کرونا را تشدید می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 5 اشتباه بحران شیوع کرونا را تشدید می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید