این میان وعده ها خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند

به گزارش یزد بلاگ، تحقیقات نشان می دهند که ارتباط مستقیمی میان رژیم غذایی و بیماری قلبی وجود دارد و با دریافت یک رژیم غذایی سالم می توان سلامتی قلب و دستگاه گردش خون را حفظ کرد.

این میان وعده ها خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند

به گزارش خبرنگاران، همچنین این تحقیقات نشان داد خوردن میوه، سبزیجات یا لبنیات در وعده های غذایی معین با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی، سرطان یا هر علتی همراه است.

به گفته محققان، خوردن میوه به همراه ناهار، سبزیجات هنگام شام و یک میان وعده لبنی در عصر با کاهش خطر مرگ زودرس ناشی از بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از تمام علل مرتبط است.

محققان عنوان می نمایند داشتن یک ناهار غربی که معمولاً حاوی مقدار زیادی غلات تصفیه شده، پنیر و گوشت پخته شده است با افزایش خطر ابتلاء به بیماری قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از آن همراه است.

یینگ لی، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پزشکی هاربین چین، در این باره می گوید: مردم به طور فزاینده ای در خصوص آنچه می خورند و همچنین هنگام خوردن غذا نگران هستند. تیم ما به دنبال درک بهتر اثرات غذاهای مختلف هنگام مصرف در وعده های غذایی مشخص است.

تیم تحقیق، نتایج 21,503 شرکت نماینده در نظرسنجی ملی آنالیز سلامت و تغذیه را از سال 2003 تا 2014 در ایالات متحده برای ارزیابی الگوهای رژیم غذایی در تمام وعده های غذایی تجزیه و تحلیل کردند.

برای معین نتایج، محققان از داده های مرکز ملی پیشگیری و کنترل بیماری در ایالات متحده در خصوص شاخص ملی مرگ برای شرکت نمایندگان که به علت بیماری قلبی عروقی، سرطان یا هر علتی تا 31 دسامبر 2015 فوت نموده بودند، استفاده کردند.

محققان با تجزیه و تحلیل نوع غذا در وعده های مختلف غذایی، الگوی غذایی شرکت نمایندگان را دسته بندی کردند. برای وعده های اصلی غذایی، سه الگوی غذایی اصلی برای وعده صبحگاهی معین شد: صبحانه غربی، صبحانه نشاسته ای و صبحانه میوه ای. ناهار غربی، ناهار سبزیجات و ناهار میوه به عنوان الگوهای اصلی رژیم غذایی برای وعده غذایی در اواسط روز معین شدند. شام غربی، شام سبزیجات و شام میوه به عنوان الگوهای اصلی رژیم غذایی برای عصرانه معین شد.

برای میان وعده ها، میان وعده های دانه ای، میان وعده های نشاسته ای، میان وعده های میوه ای و میان وعده های لبنی به عنوان الگوهای اصلی میان وعده در بین وعده های غذایی معین شدند.

محققان خاطرنشان کردند که الگوی غذایی غربی حاوی نسبت بالاتری از چربی و پروتئین است که مشابه بسیاری از وعده های غذایی آمریکای شمالی است.

شرکت نمایندگان در گروه ناهار غربی، بیشترین مصرف غلات تصفیه شده، چربی های جامد، پنیر، قندهای افزودنی و گوشت پخته شده را داشتند. شرکت نمایندگان در گروه ناهار مبتنی بر میوه بیشترین وعده غلات، میوه ها، ماست و آجیل را مصرف کردند. شرکت نمایندگان در گروه شام مبتنی بر سبزیجات بیشترین وعده سبزیجات سبز تیره، سبزیجات قرمز و نارنجی، گوجه فرنگی، سایر سبزیجات و حبوبات را مصرف کردند. شرکت نمایندگانی که میان وعده های نشاسته ای مصرف می کردند بیشترین وعده سیب زمینی سفید را مصرف داشتند.

یافته ها نشان داد:

خوردن یک ناهار غربی (معمولاً حاوی غلات تصفیه شده، پنیر، گوشت پخته شده) با افزایش 44 درصدی خطر مرگ بیماری قلبی عروقی همراه بود.

خوردن یک ناهار مبتنی بر میوه با 34٪ کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی همراه بود.

خوردن یک شام مبتنی بر سبزیجات به ترتیب با کاهش 23٪ و 31٪ مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی و مرگ و میر به هر دلیل همراه بود.

مصرف میان وعده ای حاوی نشاسته زیاد پس از هر وعده غذایی با 50-52٪ افزایش خطر مرگ و میر ناشی از تمام علل و 44-57٪ افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی همراه بود.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4093

به "این میان وعده ها خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این میان وعده ها خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید