اینگونه امنیت تلفن های سامسونگ خود را ارتقا دهید

به گزارش یزد بلاگ، دیجیاتو نوشت: این مطلب آموزشی به شرح نکاتی پرداخته است که می توانند در حفظ حریم خصوصی دارندگان گوشی های سامسونگ مفید باشند.

اینگونه امنیت تلفن های سامسونگ خود را ارتقا دهید

امروزه گوشی های هوشمند به عنوان قطب اصلی ارتباطات شناخته می شوند و اطلاعات حساسی از دارندگان این دستگاه ها روی آن ها واقع شده است. در چنین شرایطی حفظ حریم خصوصی و حفاظت از داده های شخصی به یکی از دغدغه های اصلی تبدیل شده است. در مطلب پیش رو به سراغ راهکارهایی خواهیم رفت که به یاری آن ها می توانید امنیت گوشی سامسونگ خود را افزایش دهید.

بهبود امنیت گوشی های سامسونگ

حفظ امنیت گوشی های سامسونگ چندان متفاوت با سایر دستگاه های اندرویدی نیست و راهکارهای مشابهی برای اغلب موبایل ها و تبلت های مبتنی بر این سیستم عامل مورد استفاده قرار می گیرد. البته سامسونگ بعضی ویژگی های جانبی را هم در اختیار کاربران خود گذاشته است که به یاری آن ها می توان شرایط امنیت دستگاه را کمی بیشتر ارتقا بخشید. در ادامه به بعضی از مهم ترین موارد مربوطه اشاره شده است.

1. فعال کردن حساب کاربری سامسونگ

ساخت یک حساب کاربری سامسونگ و متصل کردن آن به دستگاه، یکی از اولین کارهایی است که دارندگان محصولات این شرکت باید انجام دهند. با استفاده از اکانت سامسونگ، می توان به قابلیت های اختصاصی بیشتری مثل سرویس Find My Mobile دسترسی داشت که امکان موقعیت یابی موبایل یا تبلت را فراهم می سازد. بعلاوه سرویس مذکور قادر به قفل کردن دستگاه از راه دور، پاک کردن داده های آن، بازکردن قفل درصورت فراموشی رمز و... هست. به همین علت اگر احتمال سرقت یا گم کردن گوشی خود را می دهید، بهتر است حتماً با این سرویس و امکانات آن بیشتر آشنا شوید.

یکی دیگر از ویژگی های مطلوب حساب کاربری سامسونگ، تهیه نسخه پشتیبان از داده های کاربران است. درنتیجه اگر گوشی نوی بخرید یا دستگاه فعلی خود را به حالت کارخانه بازگردانید، باز هم می توانید به اطلاعات حساس و ضروری ذخیره شده روی آن دسترسی داشته باشید.

2. استفاده از مرورگر سامسونگ

اغلب کاربران دستگاه های اندرویدی از گوگل کروم به عنوان مرورگر دائمی خود استفاده می نمایند؛ اما باید توجه داشت که گوگل داده های زیادی را از افراد جهت مصارف تجاری جمع آوری می نماید. در سوی دیگر سامسونگ وابستگی کمتری به تبلیغات اینترنتی دارد و بیشتر روی فروش سخت افزار تمرکز می نماید؛ درنتیجه مرورگر آن اتکای کمتری روی جمع آوری اطلاعات افراد دارد.

از جمله امکانات مرتبط با امنیت مرورگر گوشی سامسونگ می توان به جلوگیری از بارگذاری صفحات پاپ آپ، مسدودکردن دانلودهای اتوماتیک، جلوگیری از خواندن تاریخچه وبگردی به وسیله سایت ها و حفاظت از قسمت ناشناس با رمز عبور اشاره نمود. شایان ذکر است که مرورگرهای دیگری هم برای سیستم عامل اندروید منتشر شده اند که امنیت کاربران را در اولویت قرار می دهند.

3. انتقال فایل های حساس به Secure Folder

درصورتی که فایل های حساسی مثل اطلاعات مرتبط با کسب وکار، داده های بانکی، تصاویر و ویدیوهای خصوصی و... را روی گوشی یا تبلت سامسونگ خود نگهداری می کنید، بهتر است برای امنیت بیشتر آن ها را به اپلیکیشن پوشه امن (Secure Folder) انتقال دهید. این برنامه که با رمز عبور به صورت جداگانه حفاظت می گردد و با استفاده از روش های بیومتریک هم می توان وارد آن شد، قادر به رمزگذاری روی داده های داخل خود است و از سرویس Knox برای تأمین امنیت فایل ها بهره می برد.

شایان ذکر است که داده های قرارگرفته داخل پوشه امن گوشی های سامسونگ، هیچ گاه با پلتفرم های ابری همگام سازی نمی گردد و تنها روی حافظه داخلی دستگاه واقع شده است. برای همین اگر رمز عبور آن را فراموش کنید یا به هر علتی به گوشی خود دسترسی نداشته باشید، دیگر نمی توانید به اطلاعات درون پوشه امن هم دست پیدا کنید. بعلاوه برنامه های درون Secure Folder به صورت جداگانه ای از اپ های عادی اجرا می شوند و سایر اپلیکیشن ها امکان دسترسی به داده های آن ها را نخواهند داشت.

جهت یادگیری نحوه انتقال فایل ها به پوشه امن در گوشی ها و تبلت های سامسونگ می توانید از راهنمای چگونه تصاویر خصوصی را از گالری اندروید پنهان کنیم؟ یاری بگیرید.

4. استفاده از قابلیت Private Share

یکی از قابلیت های کمتر شناخته شده در گوشی ها و تبلت های سامسونگ، ویژگی Private Share است که به منظور انتقال امن و خصوصی فایل ها کاربرد دارد. تمامی عکس ها و ویدیوهایی که با استفاده از این ابزار به اشتراک گذاشته شوند، رمزگذاری می شوند و تنها گیرنده تعیین شده می تواند آن ها را باز کند. بعلاوه بعضی از امکانات رایج مثل اسکرین شات گرفتن یا ارسال مجدد فایل ها، هنگام استفاده از آن غیرفعال می شوند تا حریم خصوصی کاربران بیشتر از قبل رعایت گردد.

فرد فرستنده هنگام استفاده از قابلیت Private Share می تواند تاریخ انقضا برای عکس ها و ویدیوها در نظر بگیرد و پس از به خاتمه رسیدن این زمان، دیگر امکان مشاهده آن ها وجود نخواهد داشت. امکان حذف متادیتای فایل ها مثل محل عکسبرداری هم وجود دارد. در هربار استفاده از قابلیت مذکور می توان تا حداکثر 10 فایل را جابه جا کرد؛ اما حجم کل آن ها باید کمتر از 20 مگابایت باشد.

برای استفاده از ویژگی Private Share در دستگاه های سامسونگ تنها کافی است تا مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد اپلیکیشن Private Share در گوشی یا تبلت خود شوید و سپس روی گزینه Share files بزنید.
 • فایل های موردنظر را جهت ارسال انتخاب کنید و در ادامه روی گزینه Done بزنید.
 • گزینه Select from contacts را انتخاب کنید و گیرنده موردنظر را جهت دریافت فایل ها انتخاب نمایید. سپس کلید Done را لمس کنید.
 • در ادامه می توانید تاریخ انقضا برای فایل ها در نظر بگیرید. جهت ارسال روی گزینه Send بزنید.
 • اگر گیرنده انتخاب شده برنامه Private Share را روی دستگاه خود نداشته باشد، می توانید یک دعوت برای وی ارسال کنید. پس از قبول کردن دعوت و نصب اپلیکیشن، فایل ها برای او ارسال خواهد شد.

5. بهبود امنیت گوشی های سامسونگ با لغو مجوزها

بسیاری از اپلیکیشن ها از جمله شبکه های اجتماعی و پیغام رسان ها، درخواست های زیادی را برای دسترسی به مجوزهای حساس مثل خواندن داده های میکروفن، مکان یابی، مخاطبین و... به ثبت می رسانند. معمولاً اغلب این دسترسی ها جنبه کاربردی چندانی ندارند و بیشتر برای جمع آوری داده های کاربران مورد استفاده قرار می گیرند. خوشبختانه افراد می توانند به صورت دستی، مجوزهای صادرشده را به شیوه زیر لغو نمایند.

 • وارد اپلیکیشن Settings دستگاه شوید و سپس به بخش Security and privacy مراجعه کنید.
 • در صفحه نو روی گزینه Privacy بزنید و در ادامه گزینه Permission manager را انتخاب کنید.
 • اکنون می توانید فهرستی از اپلیکیشن ها را به همراه دسترسی های آن ها در اختیار داشته باشید.
 • بهتر است دسترسی های حساس مثل مکان یابی یا دسترسی به دوربین و میکروفن را برای برنامه های غیرضروری خاموش کنید.

شایان ذکر است که گوگل پلی به صورت اتوماتیک اقدام به حذف دسترسی های برنامه های کمتر استفاده شده می نماید؛ اما باز هم بهتر است به فهرست برنامه ها مراجعه کنید تا موارد مشکوک را تشخیص دهید. برای مثال ضرورتی ندارد که یک اپلیکیشن تقویم به اطلاعات مرتبط با موقعیت مکانی کاربر دسترسی داشته باشد. بعلاوه در اندروید 12 قابلیت نوی در نظر گرفته شده است که درصورت استفاده از دوربین یا میکروفن به وسیله برنامه ها، یک هشدار برای کاربر نمایش داده می گردد.

6. پین کردن پنجره اپلیکیشن ها

ویژگی پین کردن یک برنامه روی صفحه در مواردی کاربرد دارد که قصد دارید گوشی یا تبلت خود را برای لحظاتی در اختیار شخص دیگری قرار دهید؛ اما نمی خواهید آن ها در قسمت های خصوصی دستگاه سرک بکشند. به این منظور تنها برنامه در نظر گرفته شده روی صفحه ظاهر می گردد و امکان رفتن به سایر اپلیکیشن ها وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشید که این قابلیت به صورت پیش فرض فعال نیست و باید آن را به شکل دستی فعال کنید.

 • برای آغاز وارد قسمت تنظیمات گوشی یا تبلت خود شوید و سپس به بخش Security and privacy مراجعه کنید.
 • گزینه Other security settings را انتخاب نموده و در ادامه گزینه Pin windows را روی حالت فعال قرار دهید.
 • حالا فهرست برنامه های اخیر را باز کنید و روی آیکن برنامه موردنظر بزنید. از منوی بازشده گزینه Pin the app را لمس کنید.
 • خارج کردن یک برنامه از حالت پین شده روی صفحه به اثرانگشت یا رمز عبور شما احتیاج خواهد داشت؛ درنتیجه می توانید از بابت امنیت این قابلیت خاطرجمع باشید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 4937

به "اینگونه امنیت تلفن های سامسونگ خود را ارتقا دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینگونه امنیت تلفن های سامسونگ خود را ارتقا دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید