اعتراض شدیداللحن بغداد به آنکارا؛ تجاوزهای مکرر کمکی به امنیت نمی کند

به گزارش یزد بلاگ، وزارت خارجه عراق در بیانیه ای ضمن درخواست از آنکارا برای حفظ حاکمیت عراق گفت: تجاوزهای مکرر ترکیه کمک به تضمین امنیت ترکیه یا ثبات منطقه نمی کند.

اعتراض شدیداللحن بغداد به آنکارا؛ تجاوزهای مکرر کمکی به امنیت نمی کند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه عراق روز پنجشنبه حمله ترکیه به اردوگاه آوارگان در مخمور در استان نینوی در شمال عراق عراق را محکوم کرد.

وزارت خارجه عراق در بیانیه ای اعلام کرد: فرماندهی دفاع هوایی عراق روز پانزدهم آوریل نقض حریم هوایی عراق را که از طریق یک فروند پهپاد شناسایی ارتش ترکیه صورت گرفت، رهگیری کرد.

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، در ادامه این بیانیه آمده است: این تجاوز ترکیه با بمباران اروگاه آوارگان در نزدیکی شهر مخمور دو نفر از زنان ساکن اردوگاه را قربانی کرد.

وزارت خارجه عراق با بیان اینکه با شدیدترین عبارات این حملات و تجاوز ترکیه را که نقض حاکمیت عراق است، محکوم می کند، گفت: این اقدام ترکیه مغایر با اصول حسن همجواری است و نقض آشکار و بزرگ قانون بین المللی حقوق بشر و احکام منشور سازمان ملل محسوب می شود.

در این بیانیه وزارت خارجه عراق از ترکیه می خواهد که بمباران مناطق عراق را متوقف کرده و ضمن احترام به حاکمیت عراق برای تضمین امنیت مرزها همکاری کند.

در خاتمه این بیانیه آمده است: این تجاوزهای مکرر ترکیه در تضمین امنیت ترکیه تاثیر نخواهد داشت و به نفع امنیت و ثبات در منطقه نیز نخواهد بود.

شب گذشته یک فروند پهپاد شناسایی ترکیه با نقض حریم هوایی عراق وارد آسمان این کشور شد و با بمباران شمال شهر مخمور (در جنوب غرب اربیل) دو غیرنظامی را کشت.

صبح روز چهارشنبه نیز منابع آگاه از کشته شدن یکی از سرکرده های حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) طی حمله هوایی ترکیه به ارتفاعات شمال استان اربیل در منطقه کردستان عراق خبر دادند.

در پی این نقض حریم هوایی عراق از سوی ترکیه، نائب رئیس مجلس، رئیس جریان حکمت ملی و حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق با صدور بیانیه های جداگانه حمله ترکیه به اردوگاه خانواده های آواره در جنوب شهر اربیل در منطقه کردستان عراق را محکوم کردند و خواستار برخورد جدی دولت عراق با نقض حریم هوایی کشورشان از سوی هر طرفی شدند.

یکی از اعضای فراکسیون امنیت و دفاع مجلس عراق نیز خواستار شکایت از ترکیه به شورای امنیت شد.

عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه مواضع پ .ک .ک بیش از دو سال است که در مناطق شرق و جنوب شرق این کشور و نیز از چند ماه قبل در شمال عراق و ارتفاعات قندیل آغاز شده است.

نیروی هوایی ترکیه از جولای 2015 و درپی شکسته شدن توافق آتش بس موقت بین آنکارا و پ.ک.ک، مواضع این گروه در شمال منطقه کردستان عراق و کوهستان قندیل را به تناوب بمباران کرده است.

ص

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 1042

به "اعتراض شدیداللحن بغداد به آنکارا؛ تجاوزهای مکرر کمکی به امنیت نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض شدیداللحن بغداد به آنکارا؛ تجاوزهای مکرر کمکی به امنیت نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید