اطلاعات تازه از پرونده ویلموتس، اتهامات 8 مدیر فدراسیون فوتبال چیست؟

به گزارش یزد بلاگ، سازمان بازرسی بعد از آنالیز ابعاد مختلف قرارداد مارک ویلموتس به این نتیجه رسیده که اقدامات 8 عضو وقت هیات رئیسه به اموال دولتی خسارت زده و حقوق عمومی را ضایع نموده است.

اطلاعات تازه از پرونده ویلموتس، اتهامات 8 مدیر فدراسیون فوتبال چیست؟

به گزارش ایسنا، پرونده مدیران فدراسیون فوتبال در پرونده مارک ویلموتس ابعاد جدیدی به خود گرفته و حالا قوه قضاییه به صورت قانونی این پرونده را با توجه به تخلفات اجرا شده در اختیار گرفته است. بعد از اطلاعیه سازمان بازرسی مبنی بر ارسال پرونده هشت نفر به دادسرا به اتهام اهمال منجر به تضییع و ایجاد دین بر ذمه فدراسیون و خسارت به اموال دولتی و حقوق عمومی، این سوال پیش آمده که هشت عضو هیات رئیسه به چه اتهامی باید در دادسرا حاضر شوند؟

یکی از مسائلی که از ماه ها قبل موجب انتقاد از اعضای هیات رئیسه شده، مربوط به بندهای قرارداد است که در نتیجه آن، فدراسیون فوتبال از سوی فیفا به مبلغ 6.2 میلیون یورو محکوم شده است. با این حال، درویشیان، رئیس سازمان بازرسی دلایل عمده ای را برشمرده که منجر به ضرر فدراسیون و همین طور بودجه دولتی شده و در ماه های گذشته از سوی فدراسیون فوتبال مرتبا انکار شده است.

کمیته فنی بعد از عقد قرارداد، تاییدیه داد!

یکی از ایرادها به قرارداد همکاری با مارک ویلموتس و در نتیجه ناکامی تیم ملی در مسابقات انتخابی جام جهانی به قابلیت های فنی پایین این سرمربی بلژیکی از حیث مدیریت و امور فنی تیم بود که بازیکنان بارها به آن اذعان نموده اند. در نتیجه این سوال پیش آمده بود که آیا کمیته فنی فدراسیون فوتبال نقشی در این انتخاب داشته و چه ویژگی هایی منجر به انتخاب ویلموتس شده است؟

در آن مقطع فدراسیون فوتبال گفت که انتخاب ویلموتس با موافقت کمیته فنی همراه شده اما رئیس سازمان بازرسی می گوید هشت روز بعد از انعقاد قرارداد با ویلموتس، تاییدیه کمیته فنی اخذ شده است!

این موضوع که قبلا هم توسط بعضی از اعضای سابق کمیته فنی تایید شده، هیچ گاه توسط اعضای وقت تایید نشده بود که می تواند ریشه در رابطه کارمند و کارفرما و تهدید شدن موقعیت شغلی افراد داشته باشد.

پرداخت مازاد دستمزد و تقبل هزینه های اضافه

فدراسیون فوتبال علاوه بر قرارداد هنگفتی که با ویلموتس منعقد نموده، در مواقعی بیش از تعهدات خود نسبت به این سرمربی و دستیارانش عمل نموده است. یکی از این مسائل که رئیس سازمان بازرسی از آن نام برده، هزینه 113 میلیون تومانی و همینطور خرید چهار بلیت برای سرمربی بلژیکی است که به این مبلغ باید پرداخت مبلغ 605 هزار یورو بیش از قسط سوم قرارداد اشاره نمود.

در کنار این مسائل، مالیات 7 میلیارد تومانی مارک ویلموتس هم مطرح است که مهدی تاج از آن دفاع نموده اما از دیدگاه مسئولان دولتی و قضایی، یک اقدام غیرقانونی به شمار می رود.

هزینه بودجه دولتی قبل از اخذ تاییدیه

دیگر همه می دانند که کل دستمزد مارک ویلموتس به وسیله یکی از شرکت های زیرمجموعه شستا تامین شده است و هنوز فدراسیون فوتبال نتوانسته چک ضمانت را در موعد مقرر پاس کند. با این حال مهدی تاج بارها ادعا نموده که دولت این مبلغ را برای فدراسیون فراهم نموده و آن ها به صورت مستقیم با شرکت های تابعه دولت مذاکره نکردند و پولی را خارج از مصوبه های دولتی در اختیار نگرفتند.

با این وجود درویشیان، رئیس سازمان بازرسی یک ادعای دیگر دارد و می گوید این مبلغ قبل از تاییدیه دولت هزینه شده است و در واقع ابتدا این مبلغ به حساب ویلموتس پرداخت شده و سپس فدراسیون تاییدیه لازم را از دولت دریافت نموده است.

کسانی که از چشم قانون دور مانده اند

علت حضور این هشت نفر در دادسرا این است که آن ها هم برگه قرارداد ویلموتس را امضا نموده اند. شاید هفت نفر از این افراد نقش شان در این قرارداد به پررنگی مهدی تاج نباشد اما دادن اختیار تام به رییس فدراسیون فوتبال برای انتخاب سرمربی و سپس امضای برگه قرارداد، پای این افراد را به دادسرا باز نموده است.

روز گذشته نیز مدیران فدراسیون فوتبال در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی حاضر شدند که به جز اعضای هیات رییسه، ابراهیم شکوری و محمدرضا ساکت، مدیران وقت فدراسیون نیز حضور داشتند.

با توجه به مسئولیت این کمیسیون و احتمال آنالیز پرونده و ارائه نظر به قوه قضاییه، امکان دارد پای این دو مدیر که در آن مقطع سرپرست دبیرکلی و رئیس سازمان تیم های ملی بودند هم به پرونده باز گردد.

علاوه بر این ها بعضی معتقدند که هنوز نفرات دیگری هستند که نقش پررنگی در این اهمال کاری عظیم دارند اما نامشان در میان متهمان دیده نمی گردد. کسانی که بیش از اعضای هیات رئیسه همراه با ویلموتس دیده شدند اما چون سندی را امضا نکردند، دست قانون فعلا به آن ها نرسیده است.

پرشین بلاگ: پرشین بلاگ | سیستم وبلاگ های پرشین

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 2056

به "اطلاعات تازه از پرونده ویلموتس، اتهامات 8 مدیر فدراسیون فوتبال چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعات تازه از پرونده ویلموتس، اتهامات 8 مدیر فدراسیون فوتبال چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید