اردیبهشت دل انگیز در ترکمن صحرا

به گزارش یزد بلاگ، اگر تا به حال به ترکمن صحرا و شهرهای ترکمن نشین نرفته اید. حتما این مقاله را بخوانید تا برنامه سفرتان به این مناطق را بچینید.

اردیبهشت دل انگیز در ترکمن صحرا

ترکمن صحرا منطقه ای بسیار زیبا و خوش آب وهوا در شمال شرقی کشورمان است که بخش هایی از استان های گلستان و خراسان شمالی را شامل می گردد. شهرهای ترکمن نشین از جمله بندر ترکمن، گنبد کاووس، کلاله، آق قلا، سیمین شهر و … در این موقعیت جغرافیایی قرار گرفته و اقلیم ترکمن صحرا را تشکیل داده اند.

ترکمن صحرا منطقه گردشگری

شاید باورتان نگردد که همه شهرهای منطقه ترکمن صحرا شهرهای گردشگر پذیری است، با این که اقامتگاه هایی در این منطقه وجود دارد اما بسیاری از گردشگران و طبیعت گردان، وقتی به ترکمن صحرا سفر می نمایند، مایلند در یورت اقامت نمایند.

آن ها هم طالب دیدن زیبایی های طبیعی این مکان هستند و هم دوست دارند راجع به نحوه زندگی مردم این خطه از سرزمین مان چیزهایی بدانند. آیا شما مانند توریست ها چیزی از یورت می دانید؟ خانه بعضی از ترکمن ها به اسم یورت معروف است. کلبه های گردی که استعاره از فلک و روزگار است. همچنین داخل یورت ها، هرکسی صندلی خودش را دارد مثلا جای نشستن بزرگ خانواده یا محل نشستن داماد جوان و…

طبیعت گردی در رویاها

وسعت منطقه ترکمن صحرا به قدری است که باید مطمئن باشید که همه جای آن را خواهید دید، در قالب سفری ماجراجویانه و دوست داشتنی. با شب ماندن در طبیعت و کیسه خواب و چادر، یا ماندن در اقامتگاه ها و خستگی در کردن، و بعد دوباره شروع سفر. برای این که بتوانید بین بهتر و بهترین جا انتخاب درستی داشته باشید در یک دسته بندی مناطقی را معرفی می کنیم که سر زدن به آن ها خالی از لطف نیست.

گنبد کاووس و بندر ترکمن

اگر طالب خرید کردن هستید و یا دوست دارید یک دست لباس محلی ترکمنی بخرید، باید به مناطق شهری ترکمن صحرا رفته و سری به بازارهای روز و یا بازارهای هفتگی بزنید. در شهر گنبد و بندر ترکمن انواع زیورآلات، صنایع دستی ترکمنی، قالی و قالیچه و در نهایت لباس های محلی را خواهید یافت. می توانید با آن ها عکس های بسیار زیبایی را به یادگار بگیرید.

مقبره خالد نبی

مقبره خالد نبی بر فراز کوه گوگجه داغ است که در انتهای جاده پر پیچ و خم و زیبایی واقع شده است. به قدری طبیعت اطراف این منطقه زیبا است که به هر سوی نظر کنید فقط و فقط نقاشی های خالق زیبایی ها به چشم تان می رسد.

زیبایی تپه ماهورها و دره ها با دشت هایی از گل های زرد همه و همه خاطره صحراگردی تان را در منطقه وسیع و بی نظیر ترکمن صحرا دوچندان می نماید.

گورستانی مرموز اما مشهور

در نزدیکی مقبره، زمین وسیعی است پر از تندیس های سنگی که بی شباهت به گورستان نیست. افسانه ها می گویند: بعضی از این پیکره های سنگی دشمنان خالد نبی بوده اند که به خشم خداوند گرفتار شده و به شکل سنگ در آمده اند. داستان دیگری می گوید خالد بن سنان از دست قوم خورشید به قله کوه گوگجه داغ پناه می آورد و با یارانش به خواست خداوند به شکل سنگ در می آیند تا اسیر دشمنان نشوند!

سیمین شهر و آق قلا

از سیمین شهر که به سمت آق قلاحرکت می کنیم ابتدای شهر پلی تاریخی را خواهید دید که در اطراف آن مغازه هایی برای فروش زیورآلات هست. نمونه لباس های دخترانه و زیورآلات آنان را می توانید از تن خودشان انتخاب نموده و خریداری کنید.

شاید طی گردش تان در ترکمن صحرا، اسب سوارانی ترکمن را ببینید با اسب های آذین بسته شده که بی توجه از کنار شما می گذرند. اما سوژه خوبی برای عکاسی شما می شوند.

حرف آخر

سفر به سرزمین اسب های اصیل و دیدن عشایری که همچنان به دامپروری مشغولند و نیازمندی های شان را خود فراهم می نمایند، در کنار طبیعتی بس زیبا، حیف است از دست تان برود. آب وهوای مساعد اردیبهشت تا اواسط خرداد بهترین زمان سفر به این منطقه است.

برای خواندن مطالب بیشتر در خصوص زیبایی های ایران و دنیا به بخش گردشگری در یزد بلاگ مراجعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 8 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 389

به "اردیبهشت دل انگیز در ترکمن صحرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردیبهشت دل انگیز در ترکمن صحرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید