اختصاصی، کدام افراد حق حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارند؟، خداحافظی با بازنشستگان طبق نامه تاج

به گزارش یزد بلاگ، طبق نامه تاج بعضی افراد نمی توانند در فدراسیون فوتبال فعالیت داشته باشند. این در شرایطی است که بعضی بازنشستگان برای حضور در انتخابات دورخیز نموده اند.

اختصاصی، کدام افراد حق حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارند؟، خداحافظی با بازنشستگان طبق نامه تاج

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، انتخابات فدراسیون فوتبال با مسائل بسیار زیادی گره خورده است. شاید یکی از پیچیده ترین انتخابات های فدراسیون فوتبال باشد که استعفای به یک باره رئیس فدراسیون معادلات را تغییر داد. مهدی تاج که خودش را آماده دومین حضور در فدراسیون فوتبال به عنوان رئیس می کرد، 8 دی ماه 98 استعفا کرد. مهدی تاج 18 اردیبهشت ماه 95 با آرای مجمع رئیس فدراسیون فوتبال شد و طبق قانون باید 18 اردیبهشت ماه 99 انتخابات جدید برگزار می شد، اما استعفای ناگهانی او، سرپرستی حیدر بهاروند و خواست وزارت ورزش و جوانان انتخابات را به 25 اسفندماه 98 موکول کرد تا حدود دو ماه زودتر از موعد مقرر تکلیف رئیس جدید تعیین گردد.

در این میان بعضی بازنشسته ها در کوشش برای حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال هستند، در حالی که قانون منع به کارگیری بازنشستگان مدتی می گردد که گریبان گیر بسیاری از مدیران کشور شده است. پس از اجرایی شدن مرحله اول این قانون در سال 95 فدراسیون فوتبال اقدام به قطع همکاری با بعضی از بازنشسته ها کرد و بعضی دیگر نیز به عنوان مشاور یا به صورت پاره وقت همکاری خود را ادامه دادند.

افرادی چون غلامرضا بهروان، علی کاظمی یا مصطفی شهبازی که دارای پست های اجرایی در فدراسیون فوتبال بودند، با بدنه فوتبال خداحافظی کردند. این در شرایطی بود که فدراسیون فوتبال داوطلبانه این کار را انجام داد و حتی با امضای مهدی تاج نامه ای به دیوان محاسبات کشور ارسال کرد تا تکلیف حضور بازنشسته ها در فدراسیون فوتبال تعیین گردد. (تصویر نامه را در زیر مشاهده می کنید و لیست بازنشسته ها نیز در ادامه می آید)

در نامه ارسالی به دیوان محاسبات کشور نام 25 نفر از بازنشستگان شاغل در فدراسیون فوتبال قرار داشت. بازنشستگانی که محل خدمتی آنها، نوع همکاری با فدراسیون، مدرک تحصیلی و اطلاعاتی از این دست در آن قرار گرفته بود. (در زیر فهرست بازنشسته های اعلام شده به دیوان محاسبات را می بینید)

نکته: در لیست زیر که در دو صفحه آمده، در شماره فهرست نفر بیست و پنجم، شماره 26 خورده است.

در لیست ارسال شده از سوی فدراسیون فوتبال، بعضی افراد همچنان در این فدراسیون مشغول به فعالیت هستند و بعضی نیز از بدنه فوتبال جدا شده اند. با این حال آنچه اکنون حائز اهمیت است، اینکه بازنشسته ها در کوشش هستند برای انتخابات مجوز دریافت نمایند و وارد انتخابات شوند. آن هم در حالی که فدراسیون فوتبال سه سال پیش از قانون منع به کارگیری بازنشستگان تمکین نموده و با این دسته از افراد قطع همکاری نموده است. حالا چگونه بازنشسته ها می خواهند در رأس این فدراسیون حضور داشته باشند؟

یکی از این بازنشسته ها حیدر بهاروند است که اتفاقاً نام او در ردیف 6 این لیست قرارد دارد. بهاروند به صورت تمام وقت با فدراسیون فوتبال مشغول به فعالیت بود و به عنوان سرپرست نایب رئیسی دوم و سرپرست سازمان لیگ معرفی گردید. در حالی که او سال 1390 در وزارت نیرو بازنشسته شد و عملاً در شرایط کنونی نمی تواند در انتخابات ثبت نام کند.

نکته دیگر، عدم قرار دریافت نام محمدرضا ساکت در این لیست است. شاید در ردیف 25 این فهرست که اکنون ردیفی وجود ندارد و پس از شماره 24 شماره 26 قرار گرفته است، نام محمدرضا ساکت بوده که در لحظه آخر حذف شده است. هرچند فدراسیون فوتبال می تواند مدعی گردد که ساکت در تاریخی که این قانون اجرایی شده است، سمتی که او را کارمند رسمی فدراسیون کند نداشته، اما نکته اینجاست که ساکت مشاور ارشد مهدی تاج و مدیر تیم های ملی بود و چند سمت دیگر هم به صورت همزمان داشت. در حالی که در لیست ارائه شده به دیوان محاسبات نام حمیدرضا آصفی و غلامحسین زمان آبادی که با سمت مشاور مشغول به همکاری با فدراسیون بوده اند، قرار گرفته است.

جدا از این مسئله، علیرضا اسدی، دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال چندی پیش در مصاحبه ای مدعی شده بود که محمدرضا ساکت که پس از او در تیرماه 96 دبیرکل فدراسیون شد، مدرک لیسانس به فدراسیون ارائه ننموده است. این در حالی است که دبیرکل باید حداقل دارای مدرک لیسانس باشد که شاید قرار ندریافت نام ساکت در این فهرست به همین دلیل بوده که او چند ماه بعد از ارسال این نامه مسئله ای برای دبیرکل شدن نداشته باشد.

با این حال این فهرست برای سال 95 است و فدراسیون در نامه یاد شده به افرادی اشاره نموده که از تاریخ اول آذرماه 95 با این فدراسیون قطع همکاری نموده یا به صورت پاره وقت مشغول به فعالیت هستند. دو سال پس از این ماجرا و با جدی تر شدن اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان افراد دیگری نیز از این فهرست یا خارج از آن، مجبور به ترک پست های خود شدند یا به دنبال مجوز رفتند.

مهدی تاج یکی از بازنشستگان فدراسیون فوتبال بود که برای ماندن در پست ریاست، به دنبال مجوز رفت و توانست به فعالیت خود ادامه دهد. محمدرضا ساکت مجبور شد از پست دبیرکلی کنار برود، علی کفاشیان مسئولیت کمیته فوتسال را ترک کرد، فریدون اصفهانیان دیگر نتوانست به عنوان رئیس کمیته داوران فعالیت کند، اما بهاروند همچنان رئیس سازمان لیگ باقی ماند. در این باره گفته شد که چون سازمان لیگ خصوصی است بهاروند ماندنی شده است که این دلیل در تضاد در نامه ارسال شده به دیوان محاسبات است.

میان این اعضا، عبدالکاظم طالقانی و محمود اسلامیان بازنشستگان عضو هیئت رئیسه بودند. طالقانی رئیس کمیته امور استان های فدراسیون فوتبال است و کماکان در این مسئولیت حضور دارد.

در هر صورت فدراسیون به صورت تقریبی از قانون منع به کارگیری بازنشستگان در دو بازه زمانی آذرماه 95 و آذرماه 97 تمکین نموده و حالا در آستانه انتخابات باید دید شرایط برای بازنشستگان چطور پیش خواهد رفت.

فدراسیون فوتبال در شرایطی دوره چهارساله خود را پشت سر می گذارد که شاید بدترین روزها را سپری می نماید. از انواع ناکامی برای تیم های ملی تا کسری بودجه، از دست دادن منابع اقتصادی مختلف در بازاریابی، ماجرای انتخاب سرمربی تیم ملی و فسخ قرارداد مارک ویلموتس، نتایج تیم ملی در انتخابی جام جهانی و... که هرکدام به نوعی روزگار فوتبال ایران را به سمت سیاهی برده است.

روزهایی که تحت فعالیت هیئت رئیسه ای پیش رفته که از جمع 9 نفره آنها علی کفاشیان، حیدر بهاروند، محمود اسلامیان، عبدالکاظم طالقانی و فریدون اصفهانیان بازنشسته بودند. تاج هم عضو هیئت رئیسه بود که بعداً مجبور شد اعاده به کار بگیرد تا بتواند در فدراسیون بماند. سه عضو دیگر هم که راهنمایی ممبینی، لیلا صوفی زاده و محمود شیعی بودند که عملکرد آنها تعیین است. به این اسامی محمدرضا ساکت را هم اضافه کنید که در چهار سال گذشته در تصمیم گیری های کلانی حضور داشته که حاصل عملکرد این افراد وضعیتی است که احتیاج به توضیح دادن ندارد.

فوتبال ایران احتیاج به خون تازه ای دارد تا بلکه با مدیریتی صحیح بتواند حداقل به روزهای عادی خود برگردد و سپس برای آینده بهتر کوشش کند. شاید در این مقطع حساس و فرصتی که تا انتخابات باقی مانده، بتوان به نهادهای نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور امیدوار بود تا مانع حضور دوباره بازنشسته ها در فوتبال شوند که حاصل عملکرد آنها خود گواهی می دهد حضورشان نه تنها سودی نداشته بلکه روزگار فوتبال ایران را سیاه تر نموده است.

مجله زیتوا: مجله زیتوا | مجله خبری ایران و جهان پیرامون

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: yazdblog.ir شناسه مطلب: 459

به "اختصاصی، کدام افراد حق حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارند؟، خداحافظی با بازنشستگان طبق نامه تاج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاصی، کدام افراد حق حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارند؟، خداحافظی با بازنشستگان طبق نامه تاج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید